Урсула фон дер Лайен обяви състава на бъдещата Еврокомисия
сн: ЕК
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи структурата и състава на новата Комисия в Европейския парламент в Страсбург.
Кандидатът за комисар от България Екатерина Захариева получава ресор „Стартиращи предприятия, изследвания и иновации“.
В изявлението си Фон дер Лайен каза: „Трябва да поставим научните изследвания и иновациите, науката и технологиите в центъра на нашата икономика. Тя ще помогне да гарантираме, че инвестираме повече и насочваме разходите си към стратегически приоритети и към революционни иновации.“
11 са общо женитие в състава на новата ЕК.
Урсула фон дер Лайен представи и приоритети на новата Комисия. "Те са изградени около благоденствието, сигурността, демокрацията. Контекстът е следният: постигане на конкурентоспособност при двата прехода — екологичен и цифров, които са силно взаимосвързани и обхващат множество сектори. Целият колегиум е ангажиран с конкурентоспособността! Разбихме ограниченията на съществуващите изолирани информационни канали. Това е една от основните препоръки в доклада на г-н Драги. Укрепване на нашия технологичен суверенитет, сигурност и демокрация. Изграждане на конкурентоспособна, декарбонизирана и кръгова икономика със справедлив преход за всички. Разработване на смела промишлена стратегия, в основата на която са иновациите и инвестициите. Насърчаване на европейското сближаване и регионите. Подкрепа за хората, уменията и нашия социален модел. Гарантиране, че Европа може да отстоява интересите си и да играе водеща роля в света. Това е отразено в ресорите на шестимата изпълнителни заместник-председатели. Друг принцип: както се посочва в Договора, всеки член на колегиума е равен и всеки член на Комисията носи еднаква отговорност за изпълнението на нашите приоритети. Това означава, че всички комисари трябва да работят заедно. В този дух всеки изпълнителен заместник-председател ще има и портфейл, върху който да се съсредоточи — за което ще трябва да работи с други комисари. Тъй като това, което засяга сигурността, засяга и демокрацията, а това, което засяга обществото, и това, което засяга климата и околната среда, засяга също хората и предприятията. Ето защо не разполагаме с допълнителното ниво на заместник-председатели. Така структурата е по-стегната, по-интерактивна и по-взаимосвързана. Друга тема е балансът като цяло. Независимо дали става въпрос за пол, тема или география. Както ще видите, в колегиума, който предлагам днес, понастоящем има 11 жени. Това е 40%. Когато получих първия набор от номинации и кандидати, бяхме на път за около 22% жени и 78% мъже. Това е неприемливо. Затова работих с държавите членки и успяхме да подобрим баланса до 40% жени и 60% мъже. Това показва, че — макар че постигнахме доста — все още предстои още много работа. С оглед на това назначих шестима изпълнителни заместник-председатели".