Кийр Стармър, министър-председател на Великобритания (Снимка: gov.uk)
Премиерът Кийр Стармър заяви, че ще трябва да вземе непопулярни решения, като изтъкна възможността за „болезнени“ данъци за богатите и съкращения на разходите, за да се опита да реши безбройните проблеми на Великобритания, които той приписа на лошото управление на консерваторите, предаде „Ройтерс“.
В реч в розовата градина на офиса си на Даунинг Стрийт, сцена на партита по време на COVID пандемията при бивше правителство на консерваторите, Стармър обеща да сложи край на политиката, както обикновено, като каза на избирателите, че се изравнява с тях, че проблемите на Великобритания само ще се влошат, преди да се подобрят.
Избран със съкрушителна победа през юли, Стармър обеща да възстанови британското общество, като каза, че бунтовете срещу мигрантите този месец отразяват разделенията, които са се наложили, подклаждани от това, което той описа като предпочитанието на консерваторите към популизма.
Той също така обвини последното правителство, че го е оставило с черна дупка от 22 милиарда паунда ($29 млрд.), нещо, което според него е неочаквано и което го е принудило да вземе някои трудни решения, като ограничаване на помощите за гориво за възрастните хора.
Опозиционната Консервативна партия обвинява Лейбъристката партия на Стармър, че представя фискалната ситуация като много по-лоша, отколкото е, за да може да увеличи данъците след предизборна кампания, посветена на неповишаването на данъци за работещите хора.
Стармър каза, че планира да се придържа към това обещание, но ще има краткосрочна болка в това, което той определи като „непопулярни решения“ в дългосрочен план.
„Има бюджет, който идва през октомври, и това ще бъде болезнено. Нямаме друг избор... Тези с по-широки рамене трябва да поемат по-тежкото бреме“, каза той в реч пред избиратели, с които се срещна по време на предизборната кампания, позовавайки се на фискален отчет с падеж на 30 октомври.
„Ние наследихме не само икономическа черна дупка, но и социална черна дупка и затова трябва да предприемем действия и да направим нещата по различен начин. Част от това е да бъдем честни с хората относно изборите, пред които сме изправени, и колко трудно ще бъде това“, каза той. „Честно казано, нещата ще се влошат, преди да се подобрят“, каза той пред публиката от учители, медицински сестри, собственици на малък бизнес и пожарникари.
За последно розовата градина влезе в заглавията, след като беше използвана от бившия премиер Борис Джонсън и неговия персонал за провеждане на партита по време на ковид карантините, събития, които според Стармър са разбили доверието между обществеността и нейните политици.
Стармър, бивш директор на прокуратурата, наследи икономика с бавен растеж, която едва сега показва признаци на подобрение. Нетният дълг на публичния сектор е най-висок от началото на 60-те години на миналия век, а данъчната тежест е на път да достигне връх от почти 80 години.
Министърът на финансите Рейчъл Рийвс каза, че прогнозираният преразход на публичните финанси означава да се наложи съкращаване на милиарди лири разходи.
„Тези, които направиха бъркотията, трябва да дадат своя принос, за да я почистят“, каза Стармър, имайки предвид новата способност на водния регулатор да налага строги глоби на компании, отговорни за допускането на отпадни води в езера и реки.
„Но точно както когато отговорих на бунтовете, ще трябва да се обърна към страната и да отправя големи молби и към вас, да приемете краткотрайна болка за дългосрочно добро, трудна сделка, но истинското решение.“