Снимка: Economy.bg
Банката на Англия (BoE) понижи лихвените проценти от 16-годишен връх в четвъртък (1 август) след оспорван вот. Политиците са разделени относно това дали инфлационният натиск е намалял достатъчно, отбелязва „Ройтерс“.
Управителят на централната банка Андрю Бейли - който ръководи решението 5:4 за намаляване на лихвените проценти с четвърт пункт до 5% - каза, че Комитетът по паричната политика на BoE ще действа предпазливо напред.
„Трябва да се уверим, че инфлацията остава ниска и да внимаваме да не намалим лихвените проценти твърде бързо или твърде много“, каза той в изявление заедно с решението.
Лихвените проценти бяха задържани на едно и също ниво почти цяла година – най-дългият период, в който са оставяни на пикови нива от 2001 г., когато започна цикълът на затягане от страна на централната банка. Това е първото намаление на лихвите от март 2020 г., в началото на COVID-19 пандемията.
През юни BoE гласува 7:2 за задържане на лихвите, а протоколите от последното заседание показаха, че решението за намаляване на лихвите е било „фино балансирано“ за някои членове – повтаряйки езика, използван преди, когато лихвите останаха непроменени.
Нито един от политиците, които промениха вота си на тази среща - управителят Андрю Бейли и заместник-управителите Сара Брийдън и Клеър Ломбардели - не е говорил публично за паричната политика след последното заседание на BoE през юни.
Инфлацията на потребителските цени във Великобритания се върна към целта от 2% на BoE през май и остана там през юни, спад от 41-годишен връх от 11,1%, отбелязан през октомври 2022 г.
Това оставя британската инфлация по-ниска спрямо тази в еврозоната, където Европейската централна банка намали лихвите през юни, и САЩ, където в сряда (31 юли) Федералният резерв запази лихвените проценти стабилни, но отвори вратата за намаление през септември.
Въпреки това, BoE очаква общата инфлация да нарасне до 2,75% през последното тримесечие на годината, тъй като ефектът от миналогодишните резки спадове на цените на енергията избледнява, преди да се върне към целта си от 2% в началото на 2026 г. и по-късно да падне под нея.