Целта е удвояване на дела на полупроводниците от ЕС до 20% до 2030
сн: ЕК
Съветът на ЕС одобри регламента за укрепване на европейската полупроводникова екосистема, по-известен като „Законодателен акт за чиповете“. Това е последната стъпка в процедурата на вземане на решения.
Законодателният акт за интегралните схеми (чиповете) има за цел да се създадат условия за развитието на европейска промишлена база в сферата на полупроводниците, да се привлекат инвестиции, да се насърчат научните изследвания и иновациите и да се подготви Европа за всякакви бъдещи кризи с доставките на чипове. Програмата трябва да мобилизира 43 милиарда евро под формата на публични и частни инвестиции (3,3 милиарда евро от бюджета на ЕС), като целта е удвояването на глобалния пазарен дял на полупроводниците от ЕС – от 10% днес до най-малкото 20% до 2030 г.
"Със законодателния акт за чиповете Европа ще играе водеща роля в световната надпревара в областта на полупроводниците. Вече можем да видим това в действие: нови производствени мощности, нови инвестиции, нови изследователски проекти. В дългосрочен план пък това ще допринесе и за възраждането на промишлеността ни и за намаляването на чуждестранните ни зависимости", коментира Ектор Гомес Ернандес, министър на промишлеността, търговията и туризма на Испания, която в момента е председател на Съвета на ЕС.
След като Съветът одобри днес позицията на Европейския парламент, законодателният акт беше приет. След подписването си от председателите на Европейския парламент и на Съвета регламентът ще бъде публикуван в Официален вестник на Европейския съюз и ще влезе в сила на третия ден след това.
Съветът прие и изменение на регламента за създаване на съвместните предприятия по програмата „Хоризонт Европа“, за да може да се учреди съвместното предприятие „Интегрални схеми“, в което се трансформира съществувалото досега съвместно предприятие „Ключови цифрови технологии“. Изменението беше одобрено днес от Съвета след консултация с Парламента. Двата текста ще бъдат публикувани едновременно в Официален вестник.
Чиповете (интегралните схеми) са малки устройства, които са изградени от полупроводници (материали, позволяващи или блокиращи протичането на електричество) и са в състояние да съхраняват големи количества информация или да извършват математически и логически операции. Те са изключително важни за широк спектър използвани в ежедневието изделия – от кредитните карти до автомобилите или смартфоните. С развитието на изкуствения интелект, 5G мрежите и интернета на предметите се очаква значителен ръст на търсенето и пазарните възможности за интегрални схеми и полупроводници.
Понастоящем Европа е твърде зависима от произвежданите в чужбина чипове, което стана още по-очевидно по време на кризата с COVID-19. Промишленият и други стратегически сектори като здравеопазването, отбраната и енергетиката търпят смущения в доставките и недостиг.
Законодателният акт за интегралните схеми има за цел да се ограничат уязвимостта и зависимостта на ЕС от чуждестранни участници, като в същото време се укрепи промишлената база на ЕС за чиповете, използват се максимално бъдещите бизнес възможности и се създадат качествени работни места. Това ще подобри сигурността на доставките, устойчивостта и технологичния суверенитет на ЕС в областта на полупроводниците.