Италианското метеорологично общество кръсти горещата вълна на триглавото куче от гръцката митология
Снимка: Economy.bg
Южна Европа беше обхваната от жестока гореща вълна в четвъртък (13 юли) с предупреждение, че температурите може да достигнат рекордно високи стойности за континента следващата седмица, което поражда опасения за въздействието върху здравето на хората, културите и животните, коментира „Ройтерс“.
Метеорологични предупреждения бяха въведени на Канарските острови в Испания, Италия, Кипър и Гърция, като гръцките власти очакват температурите да достигнат до 43-44 градуса по Целзий в петък или събота (14-15 юли). Властите поставиха линейка в готовност близо до археологическия обект на Акропола в Атина, готова да окаже първа помощ на туристи, изнемогващи в горещината, която Италианското метеорологично дружество нарече „Цербер“.
Европейската космическа агенция (ESA), чиито сателити следят температурите на сушата и морето, съобщи, че юли може да бъде зноен месец. „Италия, Испания, Франция, Германия и Полша са изправени пред голяма гореща вълна с температури, които се очаква да се покачат до 48 градуса по Целзий на островите Сицилия и Сардиния – потенциално най-горещите температури, регистрирани някога в Европа“, се казва в съобщението.
Въздействието на екстремните летни горещини беше поставено във фокуса на изследване от по-рано тази седмица, според което около 61 000 души може да са загинали в знойните горещи вълни в Европа миналото лято. Правителствата и работодателите са подложени на натиск да направят повече, за да защитят работниците, изложени на изгарящото слънце в последната гореща вълна, кръстена на триглавото куче от подземния свят в гръцката митология.
Има опасения относно въздействието върху работещите на открито в Италия, след като 44-годишен мъж, който рисува пътна маркировка в северния град Лоди, припадна и почина тази седмица.
„Топлината е тих убиец. Така че това е основното безпокойство, че животът на хората е изложен на риск“, каза климатологът Хана Клоук, професор в английския университет Рединг. „Разбира се, трябва незабавно да спрем изпускането на парникови газове в атмосферата“, добави Клоук, предупреждавайки, че някои промени в климата са вече фиксирани.
Здравните власти издадоха най-високо, червено предупреждение за 10 италиански града за следващите два дни, включително Рим, Флоренция, Болоня и Перуджа.
В Гърция правителството нареди спиране на работата между 12:00 ч. и 17:00 ч. местно време в райони, където рискът от топлина е много висок, и също поиска дистанционна работа за служители със здравословни проблеми в частния сектор.
Клоук каза, че сегашната гореща вълна е причинена от горещ въздух, идващ от Сахара, като въздушната маса след това се задържа в части от Европа.
Изображенията, заснети от сателитите Sentinel 3 на ESA, измерват температура на земната повърхност над 60 градуса по Целзий в западния испански регион Естремадура във вторник (11 юли). Прогнозите за времето и официалните записи се основават на температурата на въздуха, която е значително по-ниска от показанията на земната повърхност. Рекордната европейска температура 48,8 градуса по Целзий е регистрирана в Сицилия през август 2021 г. и тази година може да бъде надмината.
„Следващата седмица ще има още по-силна гореща вълна от тази, някои стойности в централната южна част ще бъдат наистина плашещи“, каза Лука Ломброзо, метеоролог от групата AMPRO в Италия. „Между вторник и сряда в Рим и Флоренция вероятно ще надхвърлим 40 градуса, която [стойност] ще бъде доближена и на север“, добави той.
Животните също изпитват неразположения. Италианската фермерска лобистка група Coldiretti заяви, че производството на мляко е намаляло с около 10%, защото кравите ядат по-малко в жегата, пият огромни количества вода и произвеждат по-малко мляко.