петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1018 прочитания

    Швеция откри най-голямото находище на редки земни метали в ЕС

    То съдържа повече от 1 млн. тона редки земни оксиди
    13 януари 2023, 09:17 a+ a- a

    Снимка: iStock

    Шведската държавна минна компания LKAB съобщи, че е открила най-голямото находище на редки земни метали в Европа. Откритието засилва амбицията на континента да разчита по-малко на вносни суровини, необходими за зеления преход, коментира Financial Times.

    Находището, наречено Per Geijer, се намира на север от Арктическия кръг в шведската провинция Лапландия и съдържа повече от 1 милион тона редкоземни оксиди - най-голямото известно находище от този вид в Европа, каза компанията.

    Главният изпълнителен директор на компанията Ян Мострьом каза, че ще са необходими още няколко години, за да се установи какво съдържа находището. „Имаме текущи проучвателни дейности в това находище, което за нас означава, че то е отворено, не е затворено – всъщност не знаем колко е голямо“, добави той на пресконференция.

    Мострьом подчерта регулаторните предизвикателства, които предстоят, докато компанията се стреми да експлоатира откритието. „Ако наистина искаме да преследваме зеления преход, трябва да намерим начини да ускорим значително този процес.“

    Депозитите на редкоземни метали са, противно на името им, доста често срещани в различни географски райони, но извличането на минералите е най-предизвикателната част поради сложната обработка и интензивните ефекти върху околната среда.

    Ще отнеме 10 до 15 години, преди суровините да могат да бъдат доставени на пазара, каза Мострьом, но ако процесите за издаване на разрешителни на ниво Швеция и ЕС могат да бъдат ускорени, този срок може да бъде съкратен с над 50%. През тази година компанията планира да подаде заявление за концесия за експлоатация.

    Понастоящем повече от 80% от световния капацитет за преработка на редкоземни елементи е в Китай и ЕС прогнозира, че търсенето на металите, използвани в двигателите на електрически автомобили и вятърните турбини, ще се увеличи 5 пъти до 2030 г.

    ЕС постави стремежа за по-голяма самодостатъчност за суровини на върха на своя дневен ред, тъй като се стреми да ограничи зависимостта си от Китай и Русия и да укрепи амбициите си за насърчаване на местни зелени технологии, включително вятърни и автомобилни батерии.

    Но количеството енергия, необходимо за проектите, е огромно: плановете на LKAB за производство на гъбено желязо без въглерод, необходимо за стомана, сами по себе си ще заемат една трета от електроенергийните ресурси на Швеция.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    ТИЗ започва паневропейски интермодален проект с италианската Gruppo UniRetiCon
    Целта е у нас да бъдат създадени различни интермодални платформи
    преди 8 часа
    Авиационният сектор у нас е достигнал на 92% нивото си от преди COVID пандемията
    85% от самолетите на българските авиокомпании са работили на пазари извън България
    преди 9 часа
    Български хляб достига до 10 европейски държави с Lidl
    Пловдивският производител „Хебър” инвестира близо 15 млн. евро в 2 нови производствени линии
    преди 10 часа
    Над 10% ръст на пътуванията на българи в чужбина през февруари
    Увеличават се и посещенията на чужденци у нас, показват данните на НСИ
    преди 12 часа
    Предлагат индустриалните паркове само за един вид производства
    С промените в закона ще бъде създаден нов тип специализиран парк