събота, 14 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1537 прочитания

    ЕК предлага природния газ и ядрената енергия да са преходни зелени горива

    България настоява ядрената енергетика и природния газ да бъдат признати като зелени
    02 февруари 2022, 15:38 a+ a- a

    Европейската комисия е постигнала политическо съгласие да предложи природния газ и ядрената енергия да бъдат добавени като преходни горива по пътя към постигане на климатична неутралност до 2050.

    За целта те обаче трябва да отговарят на следните строги условия: за дейностите във връзка с природния газ и ядрената енергия – да допринасят за прехода към климатична неутралност; за дейностите във връзка с ядрената енергия – да отговарят на изискванията за ядрена и екологична безопасност; за дейностите във връзка с природния газ – да допринасят за прехода от въглища към възобновяеми енергийни източници.

    За предприятията се въвеждат специални изисквания за оповестяване по отношение на дейностите им в отраслите на природния газ и ядрената енергетика.

    Марейд Макгинес, еврокомисар по въпросите на финансовите услуги, финансовата стабилност и съюза на капиталовите пазари, заяви: "ЕС е поел задължението до 2050 да постигне климатична неутралност и за тази цел ние трябва да използваме всички средства, с които разполагаме. Повишаването на частните инвестиции в прехода е от решаващо значение за изпълнението на климатичните ни цели. Днес въвеждаме строги условия, за да спомогнем за мобилизирането на финансови средства в подкрепа на този преход, избягвайки по-вредните енергийни източници, например въглищата. Освен това увеличаваме прозрачността на пазара, така щото инвеститорите да могат лесно да откриват кои дейности са свързани с природния газ и ядрената енергия, когато вземат инвестиционни решения". 

    Европейският парламент и Съветът ще разполагат с четири месеца, за да прегледат документа и при необходимост да повдигнат възражения. Двете институции може да поискат за осъществяване на контрола допълнителен срок от два месеца. Съветът ще има право да повдигне възражения срещу него със засилено квалифицирано мнозинство, което означава, че най-малко 72 % от държавите членки (т.е. най-малко 20 държави членки), представляващи най-малко 65 % от населението на ЕС, са необходими за повдигане на възражения срещу Делегирания акт. Европейският парламент може да повдигне възражения, ако мнозинството от членовете гласува против в пленарната зала (т.е. най-малко 353 членове на ЕП). След като срокът за контрол изтече и ако никой от съзаконодателните органи не е възразил, Допълнителният делегиран акт ще влезе в сила и ще започне да се прилага от 1 януари 2023.

    България е сред страните, които настояват ядрената енергетика и природния газ да бъдат признати като зелени.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    DSV купува Schenker за $15,9 млрд.
    Сделката ще създаде най-голямата логистична компания в света
    преди 13 часа
    Най-новият модел на OpenAI може да... „разсъждава“
    Той може да дава отговори на сложни запитвания
    преди 13 часа
    Индустриална зона „Загоре“ с договори за 1240 работни места
    Планираните инвестиции са за 150 млн. лв.
    преди 14 часа
    Приключи станажнтската програма на Електрохолд за 2024 г.
    В 17-ото ѝ издание се включиха над 50 студенти
    преди 15 часа
    преди 17 часа
    Nedschroef обмисля нови инвестиции и разширяване на завода си у нас
    Нидерландската компания с база в Стара Загора получи сертификат за инвестиция клас "Б"