четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1373 прочитания

    СЗО: Европа е изправена пред „пандемичен парадокс“

    Тъй като пандемията продължава повече от година, регионът трябва да се справи и с „паралелна пандемия“ на влошеното психическо здраве
    28 януари 2021, 15:08 a+ a- a

    Тридесет европейски държави съобщиха за „значително намаление на 14-дневните кумулативни случаи“ на коронавирус, но все още е „твърде рано“ да обмислят облекчаване на ограниченията, каза регионалният директор на Световната здравна организация (СЗО) Ханс Клуге.

    В момента поне 25 европейски държави са изправени пред частични или национални мерки за блокиране и те изглежда оказват влияние, каза Клуге по време на пресконференция в Копенхаген.

    Въпреки тези положителни показатели, Клуге предупреди, че все още е „твърде рано да се облекчат“ ограниченията, тъй като „високите нива на предаване“ в Европа все още оказват влияние върху здравните системи. Бързото облекчаване на мерките в отделните държави „е лоша стратегия“, добави той. Смъртните случаи в региона също продължават да са „на рекордни нива" с 38 000 смъртни случая, съобщени миналата седмица.

    Клуге добави, че Европа е изправена пред „пандемичен парадокс“, когато разпространението на ваксини предлага „нова надежда“, а в същото време континентът продължава да се бори със заплахата от „притеснителни нововъзникващи варианти [на вируса]“.

    Този парадокс, при който общностите усещат, че се вижда краят на пандемията заради ваксините, но в същото време са призовани да се придържат към ограничителни мерки в лицето на нова заплаха, причинява напрежение, гняв, умора и объркване , каза Клуге.

    „Продължаващите високи нива на предаване и нововъзникващите варианти на Covid-19 повишиха неотложността на задачата за ваксиниране на приоритетни групи “, добави той.

    Според Клуге 33 европейски държави са докладвали случаи на „английския вариант“, докато 16 европейски са открили случаи на варианта, първо установен в Южна Африка.

    Тъй като пандемията продължава повече от година, Клуге отбеляза, че европейският регион се справя и с „паралелна пандемия“ на лошо психично здраве.

    Според Международната организация на труда пандемията означава, че половината от младите хора на възраст между 18 и 29 години сега страдат от тревожност и депресия. Не са останали невредими и здравните работници, като 20% от тях страдат от тревожност и депресия.

    Клуге заяви, че европейските страни трябва да „останат търпеливи“, като предупреждава, че „ще отнеме време да се ваксинират срещу Covid-19“.

    „Въвеждането и постепенното премахване на мерки, основани на епидемични критерии, остава най-добрият ни вариант да позволим на икономиките да оцелеят и да минимизират страничните ефекти“, заключи той.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 16 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 16 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 16 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 17 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 18 часа
    преди 21 часа