сряда, 09 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5020 прочитания

    Аутсорсинг индустрията в Полша през погледа на Пьотр Рутковски – управител на SourceOne Advisory

    14 април 2011, 17:05 a+ a- a

    Пьотр Рутковски работи за ИТ бизнеса в продължение на 15 години. През 1995 започва работа за Logotec Инженеринг,  а само година по-късно става мениджър на клона на дружеството в Гданск. Между 1998-2000 е работил като заместник-директор продажби за Оptics Polska, като е отговарял за продажбите на интегрирани информационни системи.  В годините 2001-2006 работи за Hewlett-Packard като мениджър продажби на аутсорсинг услуги. В този период участва в продажбите и процедури за прилагане на най-големите аутсорсинг проекти на полския пазар.

    През 2006 г. създава и оттогава управлява своя собствена независима консултантска компания SourceOne, която се специализира в областта на ИТ консултантски и аутсорсинг поръчки. В кариерата си Пьотр Рутковски консултира множество различни проекти за аутсорсинг, за фирми като: PKN Orlen, PZU, TVP, Polskiej Telefonii Cyfrowej, Polkomtel, Energa, Raben, DHL, Rohlig Suus Logistics, PKP PLK, HDI, ING Bank, Meritum Bank.

    Той е лектор в областта на стратегиите за доставки и възлагане на поръчки във Варшавското висше училище по икономика. Занимава се с множество инициативи в подкрепа и насърчаването на чуждестранни инвестиции в Полша. Той ще бъде сред основните лектори на конференцията  „Как изглежда пазарът на аутсорсинг услуги у нас и как да използваме правилно стратегията аутсорсинг?”, която ще се проведе в София на 20 април.


    Г-н Рутковски, колко значима е аутсорсинг индустрията в Полша? Колко са заетите в този сектор?

    Преди да ви отговоря, първо искам да направя уточнението, че аутсорсинг индустрията е разделена на две основни части: Information Technology Outsourcing (ITO) и Business Process Outsourcing (BPO). В Полша ИТ ауторсингът има по-дълга история.  Сериозното му развитие започна през 1999 – 2000.  Първоначално подобни тип услуги се предлагаха от международни компани като НР и IBM. След това местни компании също започнаха да предлагат такива услуги. Бумът на изнасянето на бизнес процеси в Полша започна,  в по-малка или по-голяма степен, в периода 2006 - 2008. В момента този сектор има над 330 Shared Service Centers (SSC) и BPO компании и над 50 000 висококвалифицирани служители. По наши прогнози в близко бъдеще още 20 000 души ще работят в този сектор.

    Какъв тип услуги се аутсорсват в Полша. Кои са най-големите компании, които изнасят част от дейността си във вашата страна?
    В областта на ITO много международни компании местят своите центрове за Research And Development (R&D) в Полша, както и звената за поддръжка.  Сред тези компании са IBM, HP, Motorola, Intel и много други. Втората голяма група услуги, които се изнасят, са в областта на финансите и администрацията и включват различни счетоводни услуги и обслужване на персонала на компаниите.  

    Съществува ли заплаха за Полша да изгуби своята конкурентоспособност в областта на аутсорсинга заради растящите разходи за труд?

    Абослютно. Преди няколко години ниските възнаграждения бяха много голямо предимство за компаниите, които избираха да локират у нас своите SSC зони. Днес този фактор, макар и бавно, губи своето значение. Очевидно заплатите в Полша все още са значително по-ниски от тези в западноевропейските държави, започват обаче да стават по-високи, отколкото в страните от региона. От тази гледна точка  привлекателността на Полша за инвеститорите ще бъде по-ниска през следващите няколко години. Точно поради тази причина трябва да се фокусираме в предлагането на все повече и повече услуги с по-голяма добавена стойност за компаниите като Knowledge Process Outsourcing centers и R&D centers. Това е добър съвет и за България. Вие също трябва да предлагате услуги, които носят добавена стойност за компаниите, защото центровете, локирани във вашата страна заради ниските разходи, ще изчезнат толкова бързо, колкото и са се появили.

    Вие в Полша имате ли проблем с наемането на хора в сектора?

    Зависи за кои градове става въпрос. В Краков и Варшава има много SSC и BPO центрове и намирането на кандидати е по-трудно от преди. В други градове, които са големи образователни центрове - имат университети и училища, намирането на кандидати изобщо не е проблем. Такива градове са Гданск и Познан.  В Полша мобилносттта на хората все още не е много висока и потенциалните инвеститори трябва да имат предвид това в своите анализи.   

    Кои са предимствата на Полша в сравнение с останалите водещи дестинации за аутсорсинг?
    Зависи с кого се сравняваме. Ако погледнем отдалечени локации като Азия, нашите предимства са, че имаме географска близост със западните държави, близка култура, подобно и дори същото законодателство заради членството ни в ЕС и сходна икономическа система. Ако се сравняваме с останалите източноевропейски държави, предимството ни е, че имаме огромен вътрешен потенциал. Насалението на Полша е 40 милиона. Голям брой млади хора излизат от университетите всяка година. Освен това имаме стабилна законодателна система и икономически среда, което дава на инвеститорите чувство на сигурност. Имаме добра телекомуникацииона инфраструктура. Имаме летища във всеки основен район, пазарът на недвижими имоти е добре развит и предлага сгради клас А на атрактивни цени. 

    Заплаха ли е емиграцията за сектора?
    Емиграцията не оказва съществено влияние на сектора. Много от хората, които напуснаха страната през последните години, са работници главно от строителния сектор, а не от услугите, които носят добавена стойност. Освен това, миналата година голяма част от полските емигранти се върнаха заради влошената икономическа ситуация в Западна Европа.

    Правителството на Полша оказва ли подкрепа на сектора и ако да - как?
    По отношение на правителствените инициативи има няколко програми – дългосрочни грантови схеми, специални икономически зони, има определени периоди, през които инвеститорите не се облагат с данъци и т.н. Информацията за тези програми се разпространява от правителството (PAIiIZ – Invest In Poland Office), но също така и от компании като OutsourcingPortal.eu.

    Кои страни счичате за ваши най-големи конкуренти?
    Ясно е, че най-големите BPO играчи в сектора са Индия и Китай. Те са нашите най-големи конкуренти. Смятам, че централноевропейски страни като България и Украйна много скоро също ще станат конкурент за Полша. Ниското ниво на възнагражденията, географската им близост, сходните законови и икономически системи ще бъдат оценени от западните инвеститори. 

    Как си представяте аутсорсинг инудстрията след пет години?

    Този сектор продължава да расте и през следващите години очаквам константен растеж от няколко процента годишно. Когато центровете за изнесени услуги започнат да предлагат по-голяма добавена стойност, международни компании като  Accenture, HP, IBM, също ще се променят. В много компании ще бъдат създадени специални департаменти, които ще отговарят за създаването, поддържането и управлението за аутсорсинг стратегиите. Моето мнение е, че най-голямата промяна ще се изразява в по-съзнателно използване на аутсорсинга като инструмент, който носи много голяма стойност за бизнеса. Много модели ще бъдат приложими не само в аутсорсинга, като  Software-as-a-Service (SaaS), Platform-as-a-Service (PaaS), Infrastructure-as-a Sernice (IaaS).
    Очаквам също по-голяма концентрация в бизнес отношенията между страните в атсорсинга (доставчика и  клиента). Акцентът ще бъде поставен върху правилното управление на мултиаутсорсинг средата, знанието и задържането му в компанията.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    Adobe предлага безплатно приложение за принос към AI съдържание
    То ще позволи на създателите на снимки и видеоклипове да прикрепят идентификационни данни за съдържание към работата си
    преди 3 часа
    OMV Petrom започва да доставя природен газ до индустриалните потребители в България
    Румънската компания разширява дейността си по доставка на природен газ у нас
    преди 3 часа
    SWIFT ще тества на живо трансакции на токенизирани активи и цифрови валути през 2025 г.
    Досега глобалната банкова мрежа за съобщения е участвала в изпитания на цифрови пари и токенизирани активи
    преди 4 часа
    92 млн. лева са осигурени за зарядни станции, а за интермодали - 34,5 млн. лева
    Общо 3,7 млрд. лева са одобрени за транспортни проекти през настоящия програмен период
    преди 5 часа