Вижте какво споделиха специалисти по онкологични заболявания, практикуващи във Виена
Защо случаите на ракови заболявания се увеличават в последните години? За всички видове онкологични заболявания ли важи тази тенденция? Дали статистиката не се променя заради по-добрата профилактика, която открива повече ранни стадии на такъв тип заболявания?
Основана през 1871 г. във Виена, Wiener Privatklinik (WPK) е една от най-големите частни болници в Австрия и притежава сертификат World‘s Best Hospitals (2021 – 2023 г.). Wiener Privatklinik предоставя медицински услуги в повече от 30 специалности, като разполага с 10 центъра за компетентност, 145 легла, хирургично отделение с 4 операционни зали и радиологичен център, оборудван с ПЕТ-КТ и нуклеарна медицина. В болницата се намира и единственият частен център за лъчетерапия в Австрия, открит през 2020 г. Пациентите имат достъп до над 300 международно признати медицински експерти, които използват най-новите и съвременни методи за диагностика и лечение. Проучване, проведено от WPK, показва, че все повече български пациенти пътуват в чужбина, за да търсят лечение в напреднал стадий на рака след пандемията от Ковид. През 2023 г. се наблюдава увеличение на онкоболните пациенти на възраст под 40 години и на пациентите, диагностицирани с редки досега онкологични заболявания, включително рак на панкреаса. Повече от 50% от пациентите на болницата са от Източна Европа. Лечебното заведение отчита нарастващ брой българи, както и сърби, украинци и руснаци, пътуващи до Виена, Австрия, за второ мнение, медицинска помощ или контролни прегледи след лечение.
Това попитахме няколко специалисти в различни области, които практикуват и във Wiener Privatklinik. наблюденията си по темата споделиха:
1. Проф. д-р Кристоф Цилински, Медицински директор на Wiener Privatklinik, директор на WPK Central European Academy Cancer Center
2. Проф. д-р Марта Хофман, Специалист по нуклеарна медицина
3. Проф. д-р Бригите Шурц, Специалист по акушерство и гинекология
4. Проф. д-р Флориан Фитзал, Специалист по онкологична, реконструктивна и естетична хирургия на гърдата
5. Проф. д-р Милен Минков, Специалист по педиатрична и детска хематология/онкология
6. Проф. д-р Александър Рокитански, Ръководител на отделението по хирургия във Wiener Privatklinik
7. Проф. д-р Валтер Клепетко, Директор на Международния център по гръдна онкология във Виена (VICTO)
8. Доц. д-р Роман Дунавьолги, Ръководител на Отделението по очна онкология и окулопластична хирургия в Катедрата по офталмология на Медицинския университет във Виена
9. Проф. д-р Волфганг Щьотнер, Ръководител на Клиниката по УНГ болести в Университетската болница във Виена
Още по темата: