петък, 24 март 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1008 прочитания

    Започва проект за изследвания в областта на невротехнологиите

    В експериментална лаборатория в БАН ще изследват ефектите при взаимодействие на мозъка с имплантирани електроди
    15 март 2023, 16:57 a+ a- a

    Нова експериментална лаборатория в Института по информационни и комуникационни технологии на Българската академия на науките (ИИКТ) ще бъде създадена по проект „VIBraTE”, финансиран по програма „Хоризонт Европа“. Това съобщи доц. д-р Димитър Проданов, който представи планираните дейности по проекта и изнесе лекция в БАН за перпективите на невротехнологиите. Проектът „VIBraTE” стартира през февруари 2023 г и ще продължи до 31 януари 2028 г. С тази лекция започва работата по проекта, каза директорът на ИИКТ чл.-кор. Светозар Маргенов, който откри събитието и уточни, че досега в България такъв иновативен проект не е реализиран.

    Доц. Димитър Проданов работи в ИИКТ и споделя позиция в Центъра по нано-електроника Imec в Льовен (Белгия), който е водещ изследователски център в областта на наноелектрониката и цифровите технологии в света.

    В своята лекция доц. Проданов говори за интерфейса мозък-компютър – технология, която записва мозъчните сигнали и ги предава на външно командно устройство за обратна връзка. Той очерта основните направления на работа по проекта – високоеластични взаимодействия на импланта с тъканта, оптимизация на геометрията на сензорите, дифузионни процеси на интерфейса, ефекти на взаимодействието върху мозъчната активност.

    В лабораторията ще се моделират и изследват свойствата, геометрията и механичните ефекти при взаимодействие на мозъка с имплантирани електроди. Очакваните резултати ще доведат до разработването на нови технологии за лечение на неврологични заболявания.

    Невротехнологиите са клас инженерни приложения за взаимодействие с нервната система. Лекцията акцентира върху технологичния прогрес в разработката на многоканални CMOS сензори във водещия изследователски център Imec и проблематиката на взаимодействието на имплантите с мозъчната тъкан. Разбирането как имплантираните електроди взаимодействат с мозъчната тъкан ще спомогне за разработката на нови поколения устройства.

    Доц. Димитър Проданов започва научна работа в Imec, където провежда разработки, свързани с развитието на дълбока мозъчна стимулация и записи с висока плътност от мозъка. От 2013 г. доц. Проданов е асоцииран изследовател в института Neuroelectronics Research Flanders (NERF). Той има разработки в изчислителната биология и терапевтичната модулация на мозъчната активност и оценката на риска на био и нанотехнологиите. Техническите му интереси включват приложения на инструменти на компютърната алгебра и числени алгоритми за моделиране на биофизични явления и обработка на изображения. От 2009 г. доц. Проданов работи и в новата научна област Невроинформатика.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 39 минути
    За първи път: Европа на едно ниво със САЩ по инвестиции в стартъпи в ранен етап на развитие
    Нова платформа за таланти в „дълбоките технологии“ ще насърчи новаторите да изберат да развиват бизнес в Европа, обяви Мария Габриел в САЩ
    преди 2 часа
    Пускат 6,5 км от магистрала "Европа" до Великден
    До около месец се очаква да започне строителството и на последния участък от трасето на аутобана – между Сливница и Северната скоростна тангента на София
    преди 2 часа
    Населението на Пекин намаля за първи път от 2003 г.
    Естественият прираст на населението в страната е -0,05
    преди 3 часа
    Българското кисело мляко вече се предлага и на китайския пазар
    „Ел Би Булгарикум“ и японската „Мейджи“ ще създадат център за научно-развойна дейност
    преди 3 часа
    България е държавата членка с най-нисък БВП на човек от населението в ЕС
    Това показват предварителните данни на Евростат за 2022 г.