понеделник, 16 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1317 прочитания

    Какво представлява птичият грип?

    Опасен ли е за хората, в кои държави се е разпространил и какви мерки могат да се предприемат?
    21 февруари 2023, 11:39 a+ a- a

    Снимка: iStock

    През последната година заради огнища на птичи грип държави по целия свят от САЩ и Великобритания до Франция и Япония претърпяха рекордни загуби на домашни птици. Заболяването дори достигна Южна Америка – Еквадор, Перу и Боливия, което се случва за първи път. 

    Болестта се разпространява от прелетните птици. Рискът за хората е малък, твърди генералният директор на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус. Като предпазна мярка се съветва хората да не докосват мъртви или болни животни. Също от съображения за безопасност месото на умрелите от птичи грип птици не се включва в хранителната верига, въпреки че според специалисти добре сготвеното месо и яйца не представляват здравен риск, пише „Ройтерс“.

    Според данни на СЗО от януари 2003 до 25 ноември 2022 г. по света са установени 868 случая на хора, заразени с птичи грип (H5N1) в 21 държави. От тях 457 са завършили фатално, което е около 53%. През януари тази година е установен първият случай на птичи грип у човек в Латинска Америка и Карибския басейн – 9-годишно момиче от Еквадор.

    Според СЗО случаите на птичи грип при хората са резултат от директно или индиректно излагане на инфектирани живи или мъртви домашни птици или заразена среда.

    От октомври 2021 г. поне 60 държави са съобщили за случаи на птичи грип и се е наложило изтребване на големи популации домашни птици. Според данни на базирана в Париж Световна организация за животинско здраве (СОЖЗ) сред засегнатите държави са Индия, Тайван, Непал, Перу, Чехия, Румъния и Нигерия.

    Тъй като птичият грип е силно заразен, а смъртността при заразените птици е между 90 и 100% в рамките на 48 часа (по данни на американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията – CDC), ако фермер установи една заразена птица, той умъртвява цялата отглеждана популация, за да не се разпространява заболяването.

    Вирусът се разпространява от дивите прелетни птици, включително от водни птици като патиците. Те могат да са носители на вируса без да са болни и да го разпространят сред домашни популации на кокошки и пуйки например. Към момента е установено, че някои бозайници като мечки, тюлени, лисици и скунксове също могат да се заразяват с птичи грип (H5N1).

    Текущата глобална епидемия от птичи грип H5N1 води началото си от първото откриване на гъша гуандунска линия на вируса H5 в Хонг Конг през 1996 г., твърдят експерти по болестта, цитирани от „Ройтерс“. Патиците в Азия се адаптират с течение на времето, така че да могат да пренасят вируса, без да умират, казва Джон Клифърд, бивш главен ветеринарен лекар на Министерството на земеделието на САЩ. След това вирусът си проправя път в местата за размножаване и през миграционните пътища по целия свят, обяснява Клифърд, който в момента е ветеринарен съветник по търговска политика към индустриалната група Съвет за износ на птици и яйца на САЩ.

    Заради разпространението на птичия грип и принудителното избиване на големи популации домашни птици цената на яйцата гони рекордни стойности на много места по света, включително САЩ и Индия.

    В края на януари БАБХ установи първото за 2023 г. огнище на птичи грип у нас във ферма за отглеждане на пъдпъдъци. Издадена е заповед за хуманно умъртвяване на около 25 000 заболели и контактни птици и яйца в обекта и обезвреждане на труповете под официален надзор и по начин, недопускащ разпространение на болестта. 

    Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада град Етрополе. В 10-километровата наблюдавана зона са от общ. Етрополе – с. Лъга, с. Лопян, с. Рибарица, с. Ямна, с. Бойковец, а от общ. Правец – гр. Правец.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    13 септември 2024, 16:27
    DSV купува Schenker за $15,9 млрд.
    Сделката ще създаде най-голямата логистична компания в света
    13 септември 2024, 15:37
    Най-новият модел на OpenAI може да... „разсъждава“
    Той може да дава отговори на сложни запитвания
    13 септември 2024, 15:35
    Индустриална зона „Загоре“ с договори за 1240 работни места
    Планираните инвестиции са за 150 млн. лв.
    13 септември 2024, 14:42
    Приключи станажнтската програма на Електрохолд за 2024 г.
    В 17-ото ѝ издание се включиха над 50 студенти
    13 септември 2024, 14:16
    13 септември 2024, 11:41
    Nedschroef обмисля нови инвестиции и разширяване на завода си у нас
    Нидерландската компания с база в Стара Загора получи сертификат за инвестиция клас "Б"