Награденият е Сванте Паабо от института Max Planck за еволюционна антропология
Илюстрация: Ill. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Нобеловата награда за физиология или медицина за 2022 г. отличава учен, чиито открития ни помагат да разберем какво ни прави хора, като научаваме за нашите предци. Сванте Паабо от Института Макс Планк за еволюционна антропология (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology) беше награден за „откритията му относно геномите на изчезнали хоминини и човешката еволюция“.
Шведският учен възстанови древна ДНК не само от неандерталци, но и от денисовци, неизвестен досега хоминин - и двамата древни предци на хората, които са населявали Земята, когато Хомо сапиенс е мигрирал от Африка и чиято ДНК носим.
Паабо „постигна нещо привидно невъзможно“ и също така създаде нова научна дисциплина, палеогеномика, казва Нобеловата асамблея в съобщението си от Стокхолм тази сутрин за неговото възстановяване на ДНК от 40 000-годишни кости. Научаването за това как нашите гени са се предавали и как са се разминавали, помага на учените да разберат как се е развил нашият имунен отговор, например, или как тибетците оцеляват на голяма надморска височина.