четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    923 прочитания

    Срокът за кандидатстване в конкурса „За жените в науката“ се удължава до 31 май

    Поради големият интерес към стипендиантската програма на L’Oréal и ЮНЕСКО
    05 май 2022, 13:16 a+ a- a

    Жените учени в България имат възможност да се включат до 31 май в надпреварата за 3 награди от 5000 евро всяка. Крайният срок за участие в 12-ото издание на Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е удължен до 31 май 2022 г. Общ награден фонд от 15 000 евро очаква трите дами, които впечатлят най-силно авторитетното Жури по програмата със своя талант, кариера и авторски научни проекти в сферата на природните науки.

    Стипендиите по програмата се отпускат всяка година от 2010 насам с цел да подпомогнат изследователската кариера на млади жени учени в България. „За жените в науката“ е сред най-престижните научни конкурси в България, и се провежда у нас вече 12 години. Освен че са финансов стимул за местните научни таланти, наградите „За жените в науката“ целят да подпомогнат развитието на науката в страната и да мотивират повече млади хора у нас да изберат кариера в тази сфера, чиято роля през последните години за пореден път се оказа ключова за развитието на света.

    В това издание на Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ у нас могат да кандидатстват дами учени от цялата страна. Необходимо е те да бъдат на възраст до 35 години, да са докторанти или вече да са защитили докторска степен, да се занимават с изследвания в сферата на природните науки и да разработят свой иновативен научен проект с потенциално национално или глобално значение. 

    Подробна информация за конкурса е достъпна на официалния сайт на програмата. Кандидатите трябва да изпратят своите заявления и документи за участие по електронен път на: unesco-bg@mfa.bg с копие до stanislava.nishkova@mfa.bg и forwomeninscience.adba@loreal.com. Крайният срок за изпращане на кандидатурите е 23:59 ч. на 31 май 2022 г.

    Националната стипендиантска програма „За жените в науката“ е уникален за България и света конкурс. У нас той се провежда вече над 10 години в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Националната комисия за ЮНЕСКО в България и L'Oréal България. За тези 12 години програмата успя да се наложи като един от най-престижните и очаквани научни конкурси в страната и да отличи 30 великолепни дами за техния впечатляващ научен потенциал, постижения и любов към изследователската дейност с общ награден фонд от 150 000 евро. Всяка година кандидатурите се оценяват от експертно жури, съставено от водещи специалисти от научната гилдия в страната. Победителките за 2022 г. ще бъдат обявени на официална церемония през есента, след която ще получат и стипендиите си по 5000 евро, предназначени да подпомогнат тяхната изследователска дейност в България. В глобален план програмата цели да повиши броя на дамите в науката (едва 33,3%* от учените в света са жени и само 4% от Нобеловите награди за наука са били присъждани на дами) и да постигне полово равенство в тази сфера.

    Една от стипендиантките ще спечели и възможност да се бори за едно от 15-те международни отличия на L'Oréal и ЮНЕСКО по програмата International Rising Talents. 15-те победителки са селектирани измежду най-добрите стипендианти в националните и регионалните издания на „За жените в науката“ от съответната година. Талантливите носителки на международнoто отличие получават възможността научните им проекти да блеснат на международната научна сцена, както и финансово поощрение от 15 000 евро.

    *Научен доклад на ЮНЕСКО (2021) с прогноза за 2030 г.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 10 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 10 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 11 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 11 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 13 часа
    преди 16 часа