петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1626 прочитания

    Трети пациент е излекуван от ХИВ

    Този път за трансплантация е използвана кръв от пъпна връв, която дава по-широки възможности за лечение на хора от различни раси
    16 февруари 2022, 11:45 a+ a- a

    Третият пациент, излекуван от ХИВ, вирусът, който предизвиква СПИН, е жена от САЩ със смесен произход, съобщи CNN. Пациентката е описана като жена на средна възраст от смесен произход, която е диагностицирана с остра левкемия 4 години след поставена диагноза ХИВ. Случаят е представен по време на конференция Retroviruses and Opportunistic Infections.

    След диагнозата за левкемия тя получава висока доза химиотерапия, която унищожава кръвните ѝ клетки. По-късно тя получава трансплантация на стволови клетки от възрастен член на своето семейство, които да възстановят нивата на кръвните ѝ клетки. Тази процедури е послужила като мост към следващата – трансплантация на стволови клетки от пъпна връв от новородено, което е извън семейството на жената. Присадената кръв от пъпна връв притежава специфична мутация, която прави клетките резистентни към инфекция с ХИВ.

    Малко повече от 3 години след трансплантацията през 2017 г. пациентката спира лекарствата си за ХИВ, известни като антиретровирусна терапия, а в кръвта ѝ няма намерен вирус 14 месеца по-късно.

    Предимството на кръвта от пъпна връв е, че тя е взета от национална банка, което позволява на учените да идентифицират наличието на мутация, която я прави ХИВ резистентна. Същата тази мутация е отговорна за другите двама известни пациенти, които са излекувани от ХИВ.

    Мутацията е налична предимно при хора от северноевропейски призход, което ограничава възможностите за трансплантация на хора, които не са бели. Въпреки това пациентката в текущото проучване е описана като човек със смесен произход, и е била съвместима за трансплантацията. Това означава, че има повече възможности за трансплантиране на пациенти от разнообразен расов произход. Също така кръвта от пъпна връв не е необходимо да е толкова строго съвместима с пациента, както това се изисква при трансплантация на стволови клетки от възрастен донор.

    Пациентката е в ремисия от раковото си заболяване вече 4,5 години. Тя не е имала заболяването, известно като „присадка срещу гостоприемник“, при което присадените клетки атакуват тези на реципиента след трансплантация. Другите двама пациенти, излекувани по този начин, са имали това заболяване, което е накарало учените да предположат, че то има общо с лечението. Случаят на пациентката обаче, опровергава тази теза. 

    Учените предупреждават, че този тип лечение е приложимо само за много малка част от ХИВ позитивните пациенти. Само около 50 души, които имат едновременно рак и ХИВ могат да се възползват от възможността годишно. Лекари отбелязват, че този тип трансплантации могат да бъдат фатални за до 20% от хората и затова са неприложими за човек, който няма медицинска необходимост от трансплантация.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 41 минути
    Очаква се пазарът на смартфони да се възстанови през 2024 г.
    Най-голям ръст се очаква в премиум сегмента, показват данни на Counterpoint Research
    преди 2 часа
    38 млрд. долара достигат загубите от финансови измами през 2023
    БОРИКА стартира инициатива за превенция на финансови измами
    преди 2 часа
    Започва поетапно изключване на отоплението за град София
    Изключването на топлоподаването стартира на 31 март
    преди 3 часа
    Богданов: ЕК одобри проект за единен инвестиционен портал
    Целта е да се обедини цялата административна дейност около обслужването на потенциалните инвеститори у нас
    преди 3 часа
    БНБ: Има риск от нарастване на необслужваните кредити
    Очаква се затягането на условията в еврозоната да се пренесе върху лихвените проценти в страната
    преди 4 часа
    TSMC планира да увеличи работната си сила до 100 000 души
    Най-големият производител на чипове наема с огромни темпове