вторник, 23 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2495 прочитания

    Т-клетките разпознават и успешно се борят с омикрон

    Бустерната доза на Johnson & Johnson е до 85% ефективна за предпазване от хоспитализация при този вариант на вируса
    30 декември 2021, 12:12 a+ a- a

    Илюстрация: NIH

    Ключова част от втората линия на защитата на имунната система – Т-клетките, са много ефективни при разпознаването и атаката на варианта омикрон, като по този начин предотвратяват прогресирането на повечето инфекции до критично заболяване, показва ново проучване, цитирано от „Ройтерс“.

    Мутациите на омикрон му помагат да избяга от антителата, първата защитна линия на тялото срещу инфекция. Изследователите спекулират, че други компоненти на имунния отговор все още ще са насочени към омикрон, но досега няма доказателства.

    В експерименти в епруветки, изследователи в Южна Африка излагат копия на вируса на Т-клетки от доброволци, които са ваксинирани в Johnson & Johnson или Pfizer/BioNTech или които не са ваксинирани, но са развили свои собствени Т-клетки след заразяване с по-ранна версия на коронавируса.

    „Въпреки обширните мутации на омикрон и намалената чувствителност към неутрализиращи антитела, по-голямата част от Т-клетъчния отговор, индуциран от ваксинация или естествена инфекция, кръстосано разпознава варианта“, съобщават изследователите. Изследването е публикувано преди партньорска проверка.

    „Добре запазеният Т-клетъчен имунитет към омикрон вероятно ще допринесе за защита от тежък Covid-19“, което подкрепя това, което южноафриканските лекари първоначално подозираха, когато повечето пациенти с инфекции с omikron не са се разболели сериозно, казаха те.

    „Т“ идва от тимус, органът, в който настъпва последният етап на развитие на клетките.

    Междувременно друга група изследователи установяват, че бустерна доза от еднодозовата ваксина срещу Covid-19 на Johnson & Johnson Inc (която се разпространява в Европа под марката Janssen) е 84% ефективна за предотвратяване на хоспитализация на южноафрикански здравни работници, които са се заразили с варианта омикрон.

    Проучването в реалния свят, което също все още не е рецензирано от партньори, се основава на втора доза от ваксината J&J, приложена на 69 092 работници между 15 ноември и 20 декември.

    Южноафриканското проучване показва, че ефективността на ваксината на J&J за предотвратяване на хоспитализация се е увеличила от 63% малко след прилагането на бустера до 84% 14 дни по-късно. Ефективността достига 85% от един до два месеца след поставянето на втората доза.

    „Това ни успокоява, че ваксините срещу Covid-19 продължават да бъдат ефективни за целта, с която са създадени, а именно да предпазват хората от тежки заболявания и смърт“, казва Линда-Гейл Бекер, съавтор на изследването. „Това е още едно доказателство, че не сме загубили това въздействие дори пред лицето на много мутирал вариант... Това, което показваме, е, че две дози наистина възстановяват пълната защита и не мисля, че изобщо можем да екстраполираме от това, че ще ни трябва трето или четвърто усилване.“

    Изследователите казаха, че техният анализ има няколко ограничения, включително кратко време за проследяване, което е средно осем дни за здравни работници, които са получили бустер през предходните 13 дни, или 32 дни за тези, подсилени 1-2 месеца по-рано, и които могат да изкривят обща ефективност на ваксината.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 6 часа
    Проучване: 15% от офисите в София са празни
    Броят на операторите на гъвкави работни пространства в столицата е 63, предлагат общо 8717 работни места
    преди 7 часа
    Турция ще предлага визи за дигитални номади
    Могат да кандидатстват жители на ЕС, на Обединеното кралство, САЩ, Канада, Швейцария, Русия, Украйна и Беларус
    преди 8 часа
    преди 8 часа
    FlixBus с нови маршрути от и до България за лятото
    Нови линии ще свързват София и Атина, Бургас и Истанбул, както и Румъния с българското Черноморие
    преди 11 часа
    Дава се възможност бебетата да бъдат ваксинирани срещу коклюш по-рано
    В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
    преди 11 часа
    Сирма се подготвя за двойно листване на борси в САЩ и Европа и нови придобивания
    Групата ще обедини всички дъщерни дружества под единен бранд