сряда, 16 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1533 прочитания

    Фалшиви обяви и некомпетентни брокери: От какво се притеснява българинът при имотни сделки?

    Кои са най-честите имотни казуси – събитие на НСНИ ще отговори на въпросите на хората. Как сдружението може да съдейства на гражданите за решаването на проблемите им – Динко Тодоров, член на НСНИ, пред Economy.bg
    16 септември 2024, 16:26 a+ a- a

    Над 60% от жителите на София се притесняват от възможни проблеми при сделки с недвижими имоти. Едни от основните притеснения на гражданите са множеството фалшиви обяви и некомпетентните брокери. За да информира по-добре гражданите относно пазара, Национално сдружение Недвижими Имоти (НСНИ) организира специално събитие, на което всеки може да получи отговор на някои от следните въпроси: какво може да изисквате от вашия брокер, кой, кога и как гарантира безпроблемната документация по дадена сделка и др.
    ИМОТИТЕ НА СОФИЯ ще се проведе на 30 септември в Централните хали.

    За да разберем повече за събитието и за това как НСНИ може да съдейства на хората, разговаряхме с Динко Тодоров, член на сдружението и собственик на КОНСУЛТ 23 и К 23.

    Г-н Тодоров, Национално сдружение Недвижими Имоти (НСНИ) организира събитие на 30.09.2024. Каква е целта му?
    Събитието, озаглавено ИМОТИТЕ НА СОФИЯ, цели и ние - членовете на Национално сдружение Недвижими Имоти, да се включим активно в мероприятията, насочени към гражданите на нашата столица в месеца на нейния празник. Водещи в сферата на сделките с недвижими имоти специалисти, членове на сдружението, напълно доброволно и безплатно ще се постараят да отговорят на въпросите, зададени им от посетителите на събитието, свързани с различни техни казуси, проблеми, с които са се сблъскали, или съвет, от който имат нужда. Заповядайте и вие на 30.09.2024 г. в 16:00 часа в културното пространство сцена на Централните хали, в сутерена на сградата. Събитието ще се проведе до 19:00 часа.

    Кои са порочните практики на имотния пазар в България?
    ИМОТИТЕ НА СОФИЯ няма фокус върху негативното, в това число и върху така наречените „порочни“ или „лоши“ практики, на които, за съжаление, сме ставали свидетели през годините. Коментирани са от нас, членовете на НСНИ, предлагали сме и продължаваме да предлагаме решения на проблемите, в това число и проект на закон за регулиране на професията. Както обаче започнах – фокусът на събитието не е върху негативното, а върху позитивното – доброволно и безплатно водещи специалисти ще се постараят да бъдат полезни със своите консултации, опит, мнения и съвети на гражданите на София, имащи подобна потребност.

    Може ли пазарът да се саморегулира или държавата трябва се намеси по някакъв начин?
    Краткият отговор е „не“ – няма начин пазарът у нас да се саморегулира. Ако имаше през изминалите вече повече от 30 години свободен пазар на имоти у нас, този процес щеше да се е случил. Или поне да е започнал. Тревожното е, че държавата в лицето на политиците, които избираме да я управляват, през годините сякаш не забелязва проблемите в сферата на сделките с недвижими имоти, видими за всички останали граждани. Самите ние, като сдружение, имаме и спазваме стриктно в работата си Етичен кодекс, нашата Комисия по професионална етика организира множество срещи, дискусии и обучения из цялата страна, в опит етичните ни правила да стигнат до повече работещи колеги, съответно – да бъдат припознати и спазвани от тях, независимо дали са членове или не на сдружението.

    Кои са най-честите имотни казуси, с които се сблъскват гражданите?
    Надяваме се да разберем на организираното от нас събитие, защото всеки от посетителите е възможно да има свой специфичен индивидуален казус или пък проблем, за решаването на който ще има нужда от съвет. Като професионалисти обаче, ние сме наясно с проблемите, с които съгражданите ни често споделят, че са се сблъскали, в това число по отношение процеса по набавяне на документи за дадена сделка, проблеми, свързани със статута на определен недвижим имот, работа с колеги, непроявили нужния професионализъм, въпроси относно банковото финансиране на сделките, ориентиране в пазара и определяне на офертна цена, доближаваща се в най-голяма степен до реалната пазарна стойност в дадения район и други.

    Как НСНИ може да съдейства на хората за решаването на тези проблеми?
    С дългогодишния си опит НСНИ е основано в далечната вече 1992, с коректността и етиката на повече от 2500 професионалисти, които обединява с желанието ни всеки ден да бъдем полезни на хората, нуждаещи се от нашите консултации, от нашето съдействие, от нашите съвети.

    Как да разпознаем коректния брокер? На какви критерии трябва да отговаря той?
    В помощ на хората, на които им предстои покупка или продажба на имот и които са преценили, че ще имат съдействие от професионалист, ние в НСНИ сме създали регистър на брокерите, в който можете да потърсите коректен брокер. Следва да се направи и уговорката, че под „коректен брокер“ ние в НСНИ разбираме лице, което е както професионалист – човек с нужната професионална подготовка, знания и умения в сферата на недвижимите имоти, но и човек, който спазва в ежедневието си, в своята бизнес практика ясни етични правила както по отношение на клиентите си, така и по отношение на колегите, с които ще си сътрудничи или с които се конкурира на пазара. Нашите етични правила са строго формулирани и за спазването им следи Комисия за професионална етика.

    Какво човек може да изисква от своя брокер?
    От всяко лице, на което плащате като клиент за определена услуга, следва да изисквате тя да бъде извършена професионално, коректно и в договорения срок. Брокерът или консултантът в сферата на недвижимите имоти не прави изключение от това правило.

    Как може да се гарантира безпроблемната документация по дадена сделка?
    Трябва да е ясно, че за документацията, най-общо казано, по дадена сделка отговорността е делегирана от държавата на нотариусите. В Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД) е посочено, че нотариусът е „..лице (юрист), на което държавата възлага извършването на предвидените в законодателството нотариални действия. Той е съдебно лице, което удостоверява с подпис и печат истинността на юридически актове и документи“. Пределно ясно. Дори и някой колега да има юридическо образование и солиден опит, това не му дава право да изземва компетентността и функциите на нотариуса. Ние можем да консултираме какво очакваме евентуално да поиска нотариуса като документи на база нашия опит, но последното решение винаги е на дадения нотариус.

    Колко са фирмите в Професионалния регистър на агенциите, брокерите и агентите?
    Към настоящия момент в Професионалния регистър има 405 активни профила на агенции и брокери.

    Какви са прогнозите Ви за развитието на пазара на имоти у нас до края на 2024?
    Като финансист по образование и човек, който следи процесите и динамиката на пазара на недвижими имоти, се придържам към правилото, че когато вероятността дадено събитие да се случи, не може да бъде точно определена, че когато има много неизвестни – много събития, случването или не на които може в значителна степен да повлияе на даден пазар, в случая на този на недвижими имоти, е по-добре човек да избягва да влиза в ролята на гадател. По студиата в тази роля може да видите много „специалисти“, подхвърлящи на аудиторията една или друга „прогноза“. Дори макроикономистите се затрудняват понастоящем да прогнозират какво ще се случи, ако влезем или не влезем в еврозоната, ако влезем или не влезем в Шенгенското пространство, ако се запазят или се вдигнат лихвените проценти по ипотечните кредити, ако военните конфликти се решат мирно в краткосрочен план или пък се задълбочат. Неизвестностите са много, затова и прогнози е некоректно според мен да се правят. Това, което мога да кажа, е, че аз лично не очаквам някакви драматични катаклизми на имотния пазар у нас до края и през следващата година. Надявам се.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    Digital Media Technology Sp. придобива ApiHawk
    Полска технологична група придобива бизнеса на българската софтуерна компания
    преди 12 часа
    НСИ отчита 1% дефлация през септември
    Годишната инфлация е в размер на 1,2%
    преди 16 часа
    Индонезия поиска Google и Apple да блокират Temu в магазините си за приложения
    Целта – да бъде запазен малкият и среден бизнес в страната от нелоялна конкуренция
    преди 16 часа
    България е готова да подкрепи инвестиции в развитието на дигиталната инфраструктура и свързаността
    Президентът Радев се срещна с представители на американски компании в областта на високите технологии, киберсигурността, дигиталната и комуникационната инфраструктура
    преди 1 ден
    Операторите на ваучери: 96% от потребителите са доволни от дигитализацията на ваучерите
    Броят на търговците, използващи ваучери за храна, се е увеличил от 1000 до 4 хил. месечно след дигитализацията