четвъртък, 12 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    926 прочитания

    Варна с най-нисък ръст на имотните сделки

    Търсенето не отговаря на предлагането и това разклаща варненския пазар за недвижими имоти, коментират от агенция "Нов Дом 1"
    04 септември 2024, 16:20 a+ a- a

    снимка: ЕК

    Цените на имотите са в своя пик, макар че се отчитат по-малко сделки – това са част от опасностите, които тегнат върху имотния пазар в морската столица на България. Варна е с най-нисък ръст на сделките - 4.3% по думите на Йордан Йорданов, управляващ директор на агенция за недвижими имоти „Нов дом 1“. Търсенето е голямо, но проблемът се корени в това, че имотите не отговарят на условията. Варненци имат интерес към по-големи жилища - ново строителство. Разрешителните за строеж се издават все по-трудно и пазарът не успява да задоволи нуждите на купувачите.

    На какво още се дължи спада в сделките с имоти в третия по големина град у нас? Какво е качеството на предлаганите имоти от ново строителство и отчита ли се като основен проблем презастрояването?

    През второто тримесечие на 2024 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 180 жилищни сгради с 1 087 жилища, което е с 15.1% по-малко спрямо предходното тримесечие и инвеститорите са с ограничени възможности за предлагане. В същото време Община Варна вече трета година бави реализирането на най-емблематичния проект за гр. Варна за последните 30 години, а именно първия небостъргач в града, който е предвиден да бъде втората по височина сграда в България и е предвиден да бъде построен в неугледен район на централната част на Варна, който е популярен със стари комунистически сгради или сиви сгради построени след 1989 г. до 2008 г.

    Проблемът с презастрояването е основен за големите областни градове, като начело са София и Варна. За да се охлади тенденцията, общините издават все по-малко разрешителни за строеж. През второто тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период от предходната година, разрешителните за строеж на нови жилищни сгради намаляват с 4,9%.

    Град Варна също отбелязва значителен спад. През второто тримесечие на 2024 г. местните администрации в област Варна са издали разрешителни за строеж на 180 жилищни сгради с 1 087 жилища, което е с 15.1% по-малко спрямо предходното тримесечие и инвеститорите са с ограничени възможности за предлагане. Това от своя страна възпрепятства работата на брокери и инвеститори. Според Йордан Йорданов, във Варна и София се търсят по-големи имоти в сравнение преди години, като има повишен интерес към жилища в затворени комплекси. Купувачът се интересува предимно от ново строителство и ако търсенето не отговаря на предлаганите имоти, се наблюдава дисбаланс на пазара, който предстои да взриви цените на имотите. Пазарът за недвижими имоти разпростира динамиката и развитието си не само в столицата. Активността на сделките през последните години скача и във Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново. Липсата на визия за бъдещето е основен проблем в провинцията и наблюдаваме нестабилност в сектор Недвижими имоти. В такъв период не можем да си позволим да оперираме на пазара с неясна и нестабилна стратегия.

    Имотният пазар във Варна е изправен пред значителни предизвикателства. Високите цени и намаляващият брой сделки са резултат от несъответствието между търсенето и предлагането, трудностите при издаването на разрешителни за строеж и отказите от електроразпределителното дружество да включи нови сгради в мрежата си. Това са сред основните проблеми на инвеститорите в региона. Тези фактори водят до дисбаланс на пазара и затрудняват работата на брокери и инвеститори, което изисква ясна и стабилна стратегия за бъдещето.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Общата инфлация в ОИСР пада до 5,4% през юли 2024 г.
    Движението на индекса варира значително в различните държави
    преди 17 часа
    БНБ с нови правила за ипотечни кредити
    Максималният срок на договор за жилищен кредит вече става 30 години
    преди 17 часа
    „България Еър“ посрещна петия си самолет Airbus А220 и първия от модела A220-100
    Той разполага с 8 бр. места за бизнес класа и 110 бр. места за пътниците в икономична класа
    преди 18 часа
    „Райсволф България“ стартира търговия на BEAM пазара на БФБ
    Компанията листна целия си капитал в размер на 8,4 млн. лв. и обмисля бъдещи IPO
    преди 19 часа
    Хилтън София откри новия си панорамен етаж
    Последният, десети етаж предлага 11 премиум стаи, сред които президентски апартамент от най-висок клас
    преди 23 часа
    България сред страните с най-голям ръст на учителите под 30-годишна възраст
    Според доклад на ОИСР страната ни е и сред първите по ръст на средства за образование и заплати на учителите