неделя, 06 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2465 прочитания

    ИТ лидерите в България: Стоил Гювийски - IT Мениджър в ITF Group

    Силно ценя свободата, която имам, осъзнавайки, че тя се плаща с отговорност, казва Стоил
    23 юли 2024, 10:08 a+ a- a

    Стоил Гювийски - IT Мениджър в ITF Group. Снимка: Личен архив

    Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В тази рубрика целта е да разкажем за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?

    Запознайте се със Стоил Гювийски, IT мениджър в ITF Group.

    Разкажете ни за Вашето образование и какво оценявате като най-ценно.
    Имам бакалавърска степен по информатика и магистърска по ИТ услуги, и двете от Софийския университет. Тежките математически дисциплини там ни научиха да мислим абстрактно и логически точно, а в софтуерно ориентираните часове имахме възможност да решаваме проблеми, да работим в екип и да трупаме увереност, че правим нещо практически приложимо и смислено. 

    Стоил Гювийски притежава бакалавърска степен по информатика и магистърска по IT услуги – и двете от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Започва кариерата си в ICB България, водещ доставчик на софтуерни решения в сфери като морската индустрия, IoT, Industry 4.0, Machine Learning, Digital Transformation, банковия сектор и др. Интересът му към уеб технологиите го води в Stanga1, водещ доставчик на IT услуги в много области, включително финтех и киберсигурност, а по-късно в търсене на по-комплексни, предизвикателни и дългосрочни проекти, работи в инвестиционната платформа Trading 212. През 2017 г. започва работа в ITF Group с визия да приложи наученото дотук и да изгради екип, който да развива софтуерната финтех платформа, ключова за бизнес модела на компанията. Интересите му са фокусирани в области като софтуерно инженерство, разработка на продукти (product development), ефективно управление и др.

    Ако знаете това, което знаете днес, какво образование и специалност бихте избрали да учите?
    Отново бих избрал техническо образование в областта на софтуерното инженерство. Доволен съм от магистратурата си – по време на следването ѝ получих наготово знания и съвети от доказали се хора в ИТ бранша. Ако можех да върна времето, бих се опитал да го използвам още по-пълноценно и може би бих записал още една магистратура.

    Каква беше първата Ви работа и как се чувствахте тогава?
    Първата ми работа бе като младши програмист в ICB България, водещ доставчик на софтуерни решения в сфери като морската индустрия, IoT, Industry 4.0, Machine Learning, Digital Transformation, банковия сектор и др. Още помня първото ми интервю. И до днес изпитвам огромна благодарност към г-н Атанас Голев, който ми даде шанс да започна работа в софтуерна компания. Имах щастието да работя в много сплотен екип.

    Кои са моментите във Вашата кариера, за които имате най-живи спомени и намирате за най-важни?
    Отчетливо си спомням как още на първата ми работа ежедневно ме терзаеше фактът, че не познавах целия проект, по който работех. С времето установих, че за мен е противоестествено да правя нещо, без да виждам обема и да усещам смисъла му.

    В годините много важни моменти за мен са запознанствата ми с хората, с които съм работил – дейни, умни и енергични. Без такива хора е невъзможно да вървиш напред. Други запомнящи се моменти са тези, в които съм вземал решение за следващата голяма крачка. Моменти, в които съм излизал от комфортната си зона. 

    Как започнахте в настоящата компания?
    Започнах по препоръка на приятел. Тогава бих казал случайно. Днес – не.

    Какви са Вашите отговорности днес?
    Доскоро бих казал, че отговарям за технологичното развитие на компанията. ITF Group е финтех организация с амбициозни цели и фокус върху иновациите и технологичното развитие. В този смисъл ролята на нашия екип е ключова за бизнес модела на компанията. 

    Днес бих казал, че отговарям за технологичното развитие на този малък, но сплотен екип от ИТ специалисти. Помагам с осмислянето на целите и правилното им приоритизиране. А всичко останало се случва по естествен начин.

    Как бихте обяснили на едно 5-годишно дете какво работите? А на баба си:)?
    На децата си казвам, че правя така, че скучната и рутинна работа да не я вършат хора. На баба си бих казал, че съм част от преход, аналогичен на този от мотиката към трактора.

    Какво Ви мотивира?
    Да виждам, че успявам да постигам горното.

    С какво не бихте направили компромис?
    Силно ценя свободата, която имам, осъзнавайки, че тя се плаща с отговорност. Не бих променил и принципа ми да търся смисъла и целта, преди да се впусна в някое начинание.

    Какви хора се стремите да привличате в екипа си и какви качества цените в тях?Любознателни, отговорни и креативни – в точно този ред. ITF Group е компания, която предоставя иновативни финансови услуги и в този смисъл хората логично са най-важният фактор за развитието ѝ. Нашите успехи са успехи на компанията и обратното.

    Кои са ключовите умения, които считате, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно технологична компания?
    Ключовите умения са подобни в повечето браншове. От фундаменталните такива може би умението за работа с хора е най-важното. За този бранш е нужна голяма адаптивност към промените, желание и решителност за внасянето им в компанията. 

    Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариера и какво научихте от тях?
    Да се доверявам и делегирам – този курс го карам от около десет години. Още не съм се дипломирал, но съм си вдигнал успеха значително. :) Друго голямо предизвикателство е да успяваш да показваш на бизнес хората как „супермашината“, която са измислили е чудесна, но ѝ трябват зъбни колелца, подходящ двигател, копчета и лостчета освен големия бутон „Старт“. :) От друга страна, трябва да държиш и инженерите на двигателя в течение какво ще задвижва той. Като цяло – внасянето на баланс. Постоянно усилие, благодарение на което получаваме завършен продукт.

    Ако знаете това, което знаете днес, какво бихте променили?
    Почти никога не мисля в тази посока и ми е много трудно да отговоря. Бих казал нищо. Често на човек му се иска да промени даден факт. В дългосрочен план обаче се оказва, че той му е донесъл повече, отколкото е взел. Заради урока, който е получил. 

    Как си представяте развитието на ИТ индустрията в България през следващите години?
    Забавянето от последната година аз лично намирам за логично и дори здравословно. Качеството на кадрите, навлизащи на пазара в последните години падаше. Огромно количество хора се преквалифицираха в ИТ-та не заради страстта си към технологиите. Останалото бе въпрос на време. Добре е, че се случи сега, за да го наричаме забавяне на растежа, а не криза.

    Забелязвам повишено старание на хората и организациите, имащи отношение към образованието. Смятам, че растежът на този отрасъл ще е по-умерен и ще дойде вследствие на по-високото качество на завършващите кадри. България не е страна, която може и трябва да се конкурира с количество. 

    Вижте профила и актуалните позиции за работа на АЙ ТИ ЕФ ГРУП АД в Jobs.bg

     

    ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ИТ ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:

    Апостол Терзиев, съосновател и CTO, НОТО
    Христо Тодоров – Founder & VP of Technology в CleverPine
    Лальо Таков – Tech Manager в AXSMarine

    Танер Илязов, Delta Source

    Владимир Видинлиев, Merkle Bulgaria
    Мариана Гостева, Ubisoft Sofia
    Пенка Бочева, EPAM Systems България

    Недко Пенев, Cognyte Bulgaria
    Явор Попов, PhoneArena
    Ваньо Ванев, VSG Bulgaria
    Александър Джонгаров, Delta Source
    Владислав Янков, Equinix България
    Антон Ганев, Tek Experts
    Симеон Костадинов, GlobalFoundries Bulgaria
    Стоян Димитров, Yotpo SMSBump
    Деян Парушев, INDUSTRIA
    Георги Постолов, GlobalFoundries Bulgaria
    Марин Василев, Coretech Bulgaria
    Надежда Данабашева, PSInteractive
    Димитър Камбарев, Bosch Engineering Center Sofia
    Иван Гойчев, Cobuilder
    Александър Димов, „Адастра“
    Благовеста Пугьова, Childish
    Огнян Траянов, ТехноЛогика
    Ивайло Връбчев, Helecloud
    Вихрен Славчев, Мнемоника
    Стефан Стефанов, Progress
    Николай Николов, Mansion Bulgaria
    Калоян Петров, Smart IT
    Иван Дудин, Acronis
    Светослав Спасов, KPMG ITS
    Илия Николов, Devision
    Динко Манолов, Модис България
    Владимир Димитров, ITGix
    Недялко Миленков, Scalefocus
    Александър Кондов, News UK екип в Questers
    Мартин Антонов, AtScale
    Екатерина Недялкова, Experian България
    Костадин Йорданов, FITE
    Боян Шейтанов, Astea Solutions
    Милен Желев, Hewlett Packard Enterprise
    Светлин Николаев, Progress
    Мохамед Соула, SEEBURGER
    Дарин Маджаров, „Уча.се“
    Стоян Дамов, Tick42
    Елеонора Георгиева, МенторМейт
    Драгомир Николов, VMware - CPBU
    Атанас Райков, Rakuten Viber
    Иван Александров, eBag
    Иван Петров, Paysafe
    Михаил Панайотов, TechPods
    Иван Димитров, "Бианор Сървисиз"
    Михаил Петров, Schwarz IT България

     
    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 ден
    Microsoft инвестира €4,3 млрд. в Италия
    Инвестициите са планирани за следващите 2 години в сферата на AI и облачна инфраструктура
    преди 1 ден
    ИСС: Внедряването на AI ще повиши икономическия растеж на България
    Страната ни има по-малко от 2 години, за да хармонизира законите си с европейските правила за AI, предупреждават от Икономическия и социален съвет
    преди 1 ден
    Търсенето за новото поколение чипове на Nvidia е „безумно“
    Това заяви изпълнителният директор на компанията Йенсен Хуанг
    преди 1 ден
    Вече има българи, инвестирали в имоти на Мавриций
    Основният интерес на българските купувачи към международни имоти за спекулативни инвестиции е насочен към Дубай, споделят от Unique Estates
    преди 1 ден
    Германия иска да е световен лидер в квантовите технологии
    Това заяви канцлерът Олаф Шолц при откриване на център за данни на IBM
    преди 1 ден
    Държавите от ЕС подкрепиха митата върху вноса на електромобили от Китай
    През юли ЕК наложи временни мита върху вноса на електрически коли от Китай