Ръководителят на екип в българската DevOps компания разказва пред Economy.bg за пътя си досега
Владимир Димитров - Senior DevOps & Cloud engineer в ITGix. Снимка: Личен архив
Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В рубриката „ИТ лидерите на България“ разказваме за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?
Вижте какво сподели Владимир Димитров - Senior DevOps & Cloud engineer в ITGix. В момента Владимир управлява собствен екип. Основните технологии, които използва, са Ansible, Pulumi, Terraform Jenkins, Different Git CICDs, Apache/NGinX, HAproxy, Docker, K8s, AWS, Azure, ELK, Prometheus.
Разкажете ни за Вашето образование и какво оценявате като най-ценно.
Завършил съм строителен техникум, а в момента все още изучавам софтуерно програмиране във Висше училище по телекомуникации и пощи. Записах специалността си случайно. Беше нова и провокира интереса ми. Положително е, че в нея преподават лектори, работещи в големи компании, и има практическа насоченост. Предимството спрямо останалите университети е в актуалността на технологиите.
Важно е да отбележа, че основната част от знанията, които придобивам, са от курсове – имам над 20 сертификата. Повечето от тях са свързани с програмни езици, като имам завършен CCNA.
Ако знаеш това, което знаеш днес, какво образование и специалност би избрал да учиш?
Благодарение на опита си съм достигнал до заключението, че е най-добре да има баланс между опита и образованието. Тогава се постигат най-значими резултати. Не бих променил нищо в кариерния си път, тъй като всяка трудност и всяка частица опит води до по-голяма експертност и те предизвиква да се справяш успешно в различни сложни ситуации.
Каква беше първата ти работа и как се чувстваше тогава?
Първата ми работа беше свързана с техническа поддръжка в оперативния център на една испанска телевизия със седалище в България. Постепенно с развитието на телевизията и придобиването на опит се преориентирах към друга позиция. Станах програмист и започнах да развивам приложения, които спомагат броудкастинга на канали. Създавахме доста интересни приложения, сред които такива за библиотека с магнитни касетки и за работа със сателитен стрийминг.
Кои са моментите в кариерата ти, за които имаш най-живи спомени и намираш за най-важни?
Най-ключовият момент в кариерното ми развитие е свързан с прехода ми от Developer към DevOps. Преориентацията ми се случи, защото не бях доволен от стилистиката на работа и случващото се на пазара, и реших, че трябва да променя сферата и да откривам нови професионални хоризонти.
Как започна работа в ITGix?
Започнах работа в ITGix, благодарение на един от основателите на компанията – Михаил Вукадинов, който ми беше преподавател по Java в университета.
Радвам се, че съм част от този сплотен екип, в който няма конфликтни личности, всички са спокойни и обединени около основната цел да оправдаят очакванията на клиента и максимално добре да си свършат работата. Ние сме много фокусирани в работния процес и отдаваме цялото си време, внимание и страст на професията си.
Какви са отговорностите ти днес?
В началото отговорностите ми бяха свързани с работа само за един клиент. В момента съм client lead и имам собствен екип, с който работим с клиенти от различни индустрии, което е изключително предизвикателно и интересно. Стараем се да сме максимално продуктивни и гъвкави. Моя отговорност е да организирам и приоритизирам задачите на хората в екипа си, така че всичко да върви по план и очакванията на клиентите ни да бъдат оправдани.
Какво те мотивира?
Мотивира ме искрата в очите на колегите ми, желанието им да се обучават, фактът, че идват на работа с огромно желание. Щастлив съм, че споделяме една ценностна система, което ни помага заедно да вървим напред. Мотивират ме удовлетворените ни клиенти, начинът, по който заедно разрешаваме сложни проблеми.
С какво не би направил компромис?
Няма нещо, с което не бих направил компромис. В непрестанно развиващия се свят е важно всички да бъдем адаптивни и гъвкави и понякога въпреки себе си и своите разбирания да вземаме правилните решения, които са най-благоприятни за екипа и за конкретния казус.
За мен „компромис“ не е лоша дума, а начин да предизвикаш себе си, да се опиташ да погледнеш от друга гледна точка.
Снимка: Личен архив
Какви хора се стремиш да привличаш в екипа си и какви качества цениш в тях?
Моето мнение е, че умения и знания се придобиват. Всеки един професионалист би казал, че за да бъдеш успешен е важно да не губиш ентусиазма си и да правиш всичко с желание. За екипа си търся амбициозни хора, които имат желание да се обучават, да се развиват и не се обезкуражават от грешките, а напротив – извличат си поуки и ценен опит.
Кои са ключовите умения, които считаш, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно технологична компания?
Според мен един добър мениджър освен лидер трябва да бъде и практик. Нужно е да познава процесите в компанията в тяхната същина и да има солиден професионален опит, за да е винаги крачка пред останалите. Друго важно качество е умението да сплотяваш, да разбираш потребностите на хората в екипа си. Добрата основа се създава на базата на взаимно уважение и разбирателство.
Снимка: Личен архив
Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариерата и каквонаучихте от тях?
В процеса на развитие, обучение и придобиване на опит съм се срещал с доста трудности. Ако преди години за мен е било предизвикателство да изградя сам някаква апликация, то сега трудностите имат съвсем друг характер. Към момента бих казал, че е предизвикателно да имаш екип, за който да се грижиш. Не заради грешките, които можеш да допуснеш, а заради отговорността, която носиш към колегите си и услугата, която заедно създавате. Всяко звено на екипа има съществена роля в крайния продукт/услуга, затова е важно да работим като един организъм. Именно създаването на цялостност, завършеност и абсолютен синхрон е най-предизвикателно за мен.
Ако знаеш това, което знаеш днес, какво би променил?
Не бих променил нищо. Вярвам, че всичко ни се случва с причина и всяка трудност ни прави по-добра версия на самите нас.
Как си представяш развитието на ИТ индустрията в България през следващите години?
Ние сме тясно специализирана DevOps компания, която не спира да се развива и да работи с най-актуалните технологии. На пазара има търсене за такъв тип услуги. Остава проблемът с липсата на кадри – на DevOps инженери. В този ред на мисли, очаквам все повече млади хора да се ориентират към ИТ сектора, особено в период на тотална дигитализация.
Очаквам трудът в ИТ индуструята в България да бъде все по-високо оценяван и да имаме още няколко еднорога.
По какви проекти работи ITGix вижте ТУК
ВИЖТЕ ОЩЕ
ИТ лидерите в България: Недялко Миленков, Scalefocus
ИТ лидерите в България: Александър Кондов, News UK екип в Questers
ИТ лидерите в България: Мартин Антонов, AtScale
ИТ лидерите в България: Екатерина Недялкова, Experian България
ИТ лидерите в България: Костадин Йорданов, FITE
ИТ лидерите в България: Боян Шейтанов, Astea Solutions
ИТ лидерите в България: Милен Желев, Hewlett Packard Enterprise
ИТ лидерите в България: Светлин Николаев, Progress
ИТ лидерите в България: Мохамед Соула, SEEBURGER
ИТ лидерите в България: Дарин Маджаров, „Уча.се“
ИТ лидерите в България: Стоян Дамов, Tick42
ИТ лидерите в България: Елеонора Георгиева, МенторМейт
ИТ лидерите в България: Драгомир Николов, VMware - CPBU
ИТ лидерите в България: Атанас Райков, Rakuten Viber
ИТ лидерите в България: Иван Александров, eBag
ИТ лидерите в България: Иван Петров, Paysafe
ИТ лидерите в България: Михаил Панайотов, TechPods
ИТ лидерите в България: Иван Димитров, "Бианор Сървисиз"