Формулата за успех не е упорита работа и след това щастие. Обратното е - вижте интервюто със Силвия Гарсия, бивш Глобален директор на Института за щастие на Кока-Кола, която участва в първото събитие на Jobs.bg, Tech.bg и Economy.bg - EconomyForum
Може да ви се струва странно да търсите връзка между щастието и работата, но редица проучвания показват, че по-щастливите организации са по-продуктивни и печеливши. Темата отдавна вълнува Силвия Гарсия. Тя е бивш Глобален директор на Института за щастие на Кока-Кола. Под нейно ръководство в Института са разработени стратегии, насочени към повишаване на удовлетвореността и продуктивността на служителите по целия свят. Тя беше в София, за участие в EconomyForum, организиран от Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg.
Силвия сподели опита си за това как хората могат да се справят с новите начини на работа в ерата на бързоразвиващите се технологии и да поддържат високо ниво на щастие на работното място.
Възможно ли е наистина да сме щастливи на работното място, какво ни пречи и как да преодолеем бариерите, как да се предпазим от бърнаут, какво е влиянието на AI и кои са уменията за успех в бъдеще – тези и други въпроси коментирахме със Силвия Гарсия.
Силвия, възможно ли е наистина да си щастлив на работа?
Проучвания на London School of Economics и други установиха, че хората, които са по-щастливи на работа, са много по-продуктивни. Търговците продават 20% повече. Щастливите хора постигат 31% повече продуктивност. Те са по-ангажирани. Имат 3 пъти повече креативност. Така че отговорът на въпроса дали трябва да бъдем по-щастливи на работа е голямо „да“. Трябва да се опитаме да направим нещо. Можем ли да бъдем щастливи през цялото време на работа? Не. Животът ни поднася предизвикателствата и не е възможно да бъдем щастливи винаги. Има обаче 8 стълба на щастието на работното място, които всяка компания, без значение от размера и от сектора, може да изгради. И не е задължително да е свързано с тенис на маса или допълнителни бонуси. Става въпрос за това как се отнасяме един към друг. И да се гарантира, че всеки се чувства оценен на работа и че има право да поема рискове. Така се отприщва креативността на хората. И те чувстват, че на компанията и на мениджърите им пука за тях, а на тях им пука за компанията и клиентите. Така и служителите, и бизнесът процъфтяват.
Какъв съвет бихте дали на тези, на които им е трудно да бъдат щастливи на работното място?
Ако това е така, защото се чувствате като в кутия, която е твърде тясна за вас и че не можете да изразите всичките си качества, опитайте се да разширите това поле. Поискайте разрешение да пробвате нови неща. Понякога е въпрос на опит да направиш нещата по различен начин. В противен случай трябва да намерите нова кутия другаде. Понякога е въпрос за взаимоотношения. Най-дългото проучване, правено някога за това кое е важно за щастието на работа или у дома, показва, че най-важната съставка са връзките с другите. Ако страдате, защото вашият шеф или колега е в лоши отношения с вас, опитайте се да направите нещо по въпроса. Това, че правите нещо по темата, ви кара да се чувствате по-добре. Можете да разрешите проблема или не. Може да решите да напуснете работата или да оправите отношенията си. Но предприемането на действия вече е част от щастието. Обратното на щастието не е нещастието, т.е. да имаме проблеми с шефа или на работа. Най-голямата противоположност на щастието е да се чувствате безнадеждно. Чувството, че каквото и да направите, ситуацията няма да се промени. Когато се чувствате безнадеждни, не опитвате нищо. Когато си кажете: „Не ми харесва тази ситуация, ще направя нещо по въпроса.“. Тогава вече правите стъпка към това да бъдете по-щастливи.
Това ли са основните бариери да се чувстваш щастлив на работното място?
Основните бариери да бъдете щастливи на работното място са свързани с това, че понякога културата на компаниите не е дефинирана. Ако имате късмет, може да намерите много подкрепящ мениджър, който ви обучава, вижда вашия потенциал и ви помага да го развиете. Тогава ще бъдете щастливи. Или ще се изправите пред бариери, защото много мениджъри никога не са били обучавани да бъдат добри ръководители. И може да се окажете в култура, която не е най-добрата. Така че моята страст е да уча служителите и работодателите, лидерите и мениджърите, какви са условията хората и бизнесът да процъфтяват, да бъдат по-щастливи и по-успешни, да знаят как да управляват и да проектират своята култура. Така всеки служител също предприема действия, за да бъде по-добър, по-ангажиран, по-креативен и да повиши както своите шансове за успех, така и на компанията.
Какво бихте препоръчали, за да се предпазим от бърнаут?
Прегарянето е широко разпространено. Случва се навсякъде. И обикновено на онези служители, които са най-ангажирани. Не се случва с някого, когото не го интересува работата, играе игри или виси в социалните медии през цялото време. Обикновено се случва на служителите, на които им пука най-много за бизнеса, които дават всичко от себе си, но забравят, че за да дадат най-доброто и да са винаги на върха на възможностите си, трябва да си дават почивки. Ние сме като мобилните ни телефони. Виждаме, че батерията е в оранжево и че трябва да я презаредим. И че не може да чакаме лятната ваканция и да се надяваме, че една или няколко седмици ще ни заредят за цялата година. Това е като автомобилно състезание. Колите отиват веднага при боксовете, щом видят, че автомобилът има нужда от някаква поправка. Имаме нужда от чести почивки, вкл. и от социалните медии и от технологиите. Имаме нужда да излезем, да дишаме, да говорим с хората, да направим нещо, което харесваме. Само няколко минути и това презарежда батерията. Така че управлението на енергийната батерия помага да не прегаряте. Формулата за успех не е упорита работа и едва тогава щастие. Обратното е. По-щастливите хора продават повече, произвеждат повече, по-ангажирани са и постигат по-добри резултати. Така че грижете се за хората си. Те ще се погрижат за вашите клиенти и вашия бизнес и резултатите ще дойдат.
Какво ще е въздействието на AI върху работната култура?
Кое е нещото, което може да предскаже успеха в компаниите? Има няколко предположения. Според някои интелектът и продуктивността са тайната. И AI обещава да допълни или повиши нашата интелигентност и да ни направи по-продуктивни. Но дали наистина това може да предскаже успеха?
Това, което мога да кажа, е, че все още не е ясно как AI ще ни повлияе в бъдеще. Ние ще бъдем тези, които създават това бъдеще. Чуваме, че може да ни въздейства от много добре до много зле. Все още не знаем, но отговорността е наша, за да работи добре. Вместо да мислим как ние да се адаптираме към AI, трябва да решим как да адаптираме AI към нас, за да сме по-успешни. Не обратното. И това е възможно.
Какъв съвет бихте дали на младите хора – какви умения да придобият, за да бъдат по-адаптивни към промените?
Любопитство, сътрудничество, търпение. Предизвикайте AI с творческо и критично мислене. Ако искате решения от изкуствения интелект, той ще ви даде решения. Но трябва да отидете по-далеч и да видите какво липсва. Какво може да се обърка? Тези умения са фундаментални и те не могат да бъдат заменени от AI. Така че трябва да се фокусираме върху тях и да подбираме кадри с тези умения.