Незадължително. Вижте какво споделят служители за работата си в Apple
За втора поредна година Apple доминира като най-влиятелният бранд в света, показа проучване на BrandZ за 2012г. Според Тим Кук, изпълнителният директор на Apple, единствено неговата компания може да предлага толкова страхотни хардуерни продукти, софтуер и услуги, сподели той в тазгодишното си обръщение по време на Apple’s Worldwide Developers Conference в Сан Франциско. "В крайна сметка, затова и хората избират да работят за и с Apple – за да свършат най-добрата работа в живота си...да променят живота на толкова други хора по света," обобщи наследникът на Стив Джобс.
Оказва се обаче, че да работиш за компанията с невероятно готините продукти може и да не е толкова невероятно готино. Заключението е на Business Insider, които проучват отзиви на настоящи и бивши служители на Apple, публикувани през последната година в Glassdoor.com – кариерна медия, в която служители на хиляди компании оценяват работодателите си анонимно.
Едно от най-честите оплаквания сред служителите на Apple е твърде голямата засекретеност, която забулва работата в компанията и често пречи за нормалното изпълнение на служебните задължения. Служителите страдат и от арогантността на колегите си, липсата на адекватен среден мениджмънт, задълбочилата се бюрокрация и твърде интензивната и натоварена работа, която не позволява да съчетаваш личния с професионалния живот. Друг минус е недостатъчният набор от допълнителни облаги на работното място като безплатен обяд или карта за фитнес, сравнено с други компании в бранша. Според философията на Apple обаче най-голямата облага за служителите е възможността да работят за такава компания.
Служителите роптаят и срещу липсата на възможности за кариерно развитие в рамките на компанията и трудното отвоюване на повишение. До подобен извод стига и Адам Лашински, редактор във Fortune, който наскоро издаде книгата „Inside Apple: How America's Most Admired – and Secretive – Company Really Works”. В нея разказва, че Apple е компания, която се гордее с това, че привлича най-добрите таланти, но не залага особено на развитието им. Описва корпоративната култура на Apple като всепоглъщаща. „ Когато служители се присъединяват към други компании, те запазват в голяма степен своята индивидуалност. Когато се присъединиш към Apple, се приема, че много или малко се отказваш от своята индивидуалност и приемаш идентичността на Apple,” споделя Лашински в интервю за FINS.
И още нещо – ако решите да се цаните за работа в Apple, бъдете готови да давате винаги най-доброто от себе си. Компанията не толерира посредствеността и непостоянното представяне на работното място, което допълнително повишава нивото на стрес, споделят служители.