В края на 2024 попитахме представители на поколението Z на различни позиции в компании от различни сектори в България
Колаж: Economy.bg
Кое беше най-голямото предизвикателство за Вас в работен план през тази година? В края на 2024 попитахме представители на поколението Z на различни позиции в компании от различни сектори в България. Вижте какво споделиха пред Economy.bg:
Магдалена Христова, Мениджър Маркетинг към клиенти, Payhawk. Снимка: Личен архив
Магдалена Христова, Мениджър Маркетинг към клиенти, Payhawk
Най-трудното през 2024 - и то дори не е нещо ново - е да отстояваш идеите и работата си в свят и обстоятелства, които се променят за дни. Да оставиш много зад себе си мисълта, че всичко е измислено, да запретнеш ръкави и да си готов за последствията от това, че си подходил творчески и с осъзнатост за цялостните бизнес цели.
Няколко неща, които са общоизвестни за нас в Payhawk: фалстартовете са част от играта, многото усилия не означават автоматично високи резултати и никога не стига само да посочиш проблема - спечелените битки си заслужават.
Фулин Османова, Експерт Отдалечена Поддръжка, IBM. Снимка: Личен архив
Фулин Османова, Експерт Отдалечена Поддръжка, IBM
Най-голямото предизвикателство през 2024 година за мен беше започването на първата ми работа като стажант, което беше значителна стъпка в кариерата и личностното ми развитие. За щастие, IBM ми показа, че дори без достатъчно опит и знания винаги ще получа подкрепа и възможност да науча нещо ново.
Никога не съм се притеснявала да потърся помощ, защото знам, че всеки служител е готов да откликне. Обученията за стажантите осигуриха солидна основа не само за работата в компанията, но и за бъдещата ми кариера. Те ни запознаха с професионалните изисквания и култура на компанията, както и с важни умения, които ще са полезни в различни професионални ситуации.
Тази подкрепа и възможности за развитие ми дадоха увереност и ме мотивираха да продължа да се развивам и усъвършенствам.
Д-р Емил Вътов, Молекулярен биолог в ЦРСББ. Снимка: Личен архив
Д-р Емил Вътов, Молекулярен биолог в ЦРСББ
Най-голямото предизвикателство за мен след близо 10 години, прекарани в чужбина, беше адаптирането към работната среда, когато се завърнах обратно в България. Между Великобритания, Германия и България има много различия в манталитета на хората и отношението им към работата и работния процес, както и в междуличностните отношения. За щастие, работната среда в Центъра по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив (ЦРСББ), където постъпих на работа и имам възможността да развивам професионалната си кариера, се оказа много благоприятна. Тук работят учени от България и чужбина и експертизата им е на световно ниво.
Професионално предизвикателство за мен беше и включването ми в научен екип в центъра, който работи по мащабен проект с европейско финансиране – NatGenCrop – проект, в който голяма част от научните изследвания са без еквивалент за страната и несъмнено ще допринесат за по-устойчиво земеделие в световен мащаб. Работата ми по този проект ми помогна да се приспособя бързо и ми дава самочувствието и увереността, че ще мога да постигна личните си цели за професионална реализация тук, в родината.
Надявам се на все повече успешни колаборации по различни научни проекти в центъра и съм сигурен, че направих най-добрия възможен избор за кариерата си в България.
Светлана Лилова, Младши Специалист „Привличане на таланти“, „Човешки ресурси“ във Виваком. Снимка: Личен архив
Светлана Лилова, Младши Специалист „Привличане на таланти“, „Човешки ресурси“ във Виваком
Предизвикателствата за мен като типичен представител на Gen Z, както обичат да казват моите колеги, бяха свързани с адаптацията ми към реалната корпоративна среда. Като започнем от комуникацията и стигнем до разбирането на сектора на телекомуникациите. Справянето с формалната комуникация беше изцяло ново преживяване за мен. Научих, че един добре структуриран имейл може да спести много объркване, а ясната и учтива обратна връзка е ключова за доброто сътрудничество. Телекомуникационният сектор е изключително динамичен – промените и иновациите идват бързо, което изисква гъвкавост и способност да се адаптирам в движение. Работата в такава среда ми показа колко е важно да мислиш проактивно и да останеш организиран, дори и в непредвидените ситуации.
Мога да кажа, че се справих успешно. Какво постигнах ли?! Успях да превърна емоджитата в задължителен елемент на всеки имейл с колегите независимо от възрастта им, а positive vibes да бъдат част от всяка комуникация. Познанията ми за телекомуникациите ми помагат и в личен план, в използването на видеоконференции, облачни услуги и онлайн платформи.
Памела Христова, Софтуерен Инженер в Окадо България. Снимка: Личен архив
Памела Христова, Софтуерен Инженер в Окадо България
Тази година за мен беше изключително динамична! Имах невероятната възможност да работя с прекрасни хора и да науча много нови неща както в техническо отношение, така и в чисто човешко. Имаше много предизвикателства, като може би най-голямото беше да съм търпелива в моментите, в които нещата не се движеха по очаквания от мен начин. Виждам се като човек, който е ориентиран повече към целите, отколкото към процеса. Затова понякога не ми е особено приятно, когато изскачат непредвидени ситуации, които водят до по-бавно развитие на процеса, или е необходимо изцяло да се преосмисли дадено решение. Непредвидени фактори обаче винаги ще има.
Сега работя върху това да изместя фокуса си от целите към процеса, защото си давам сметка, че постигането на една цел носи само моментно удовлетворение, а удоволствието от процеса може да бъде константа всеки ден.
Миа Бакарска, PR Coordinator в MSL, част от Publicis Groupe – България. Снимка: Личен архив
Миа Бакарска, PR Coordinator в MSL, част от Publicis Groupe – България
PR индустрията е изключително динамична и бързоразвиваща се сфера, която изисква от PR специалистите креативност, адаптивност и винаги да сме „в крак“ с най-новите тенденции. Едно от най-големите предизвикателства за мен през изминалата година бе да успея да се адаптирам към бързите обороти на професията, балансирайки личния си живот с PR света, който никога не спи. Като горд представител на поколението Z друго предизвикателство за мен бе да съчетая творческите и out of the box идеи с установените с времето и работещи стратегии.
Като човек, който тепърва навлиза в PR индустрията, за мен все още е трудно да изградя авторитетен образ в работата си с клиенти, да излъчвам увереност в представянето на нови предложения и да защитавам смело идеите си. Вярвам, че това е въпрос на време и опит.
Стоян Джамбазов, Специалист Дигитален Маркетинг в Техномаркет – България. Снимка: Личен архив
Стоян Джамбазов, Специалист Дигитален Маркетинг в Техномаркет – България
През тази година най-голямото предизвикателство за мен беше управлението на времето ми и приоритизирането на задачите в изключително динамичната среда, в която работя. Като част от маркетинг отдела на най-голямата компания за техника в България често се налага в изключително кратки срокове да намирам решения, които да отговарят на високите очаквания на ръководството, колегите и разбира се, най-важното – на клиентите ни.
Допълнително предизвикателство беше да представям нашите продукти и услуги по начин, който резонира с точната ни аудитория и отразява високите стандарти на фирмата. Това изискваше постоянен фокус върху детайлите, но и стратегическо мислене, което ми помогна да се усъвършенствам и да допринасям по-съществено за успеха на екипа.
Ивайла Нацулис, Младши Експерт „Управление на представянето и иновации“, Пощенска банка. Снимка: Личен архив
Ивайла Нацулис, Младши Експерт „Управление на представянето и иновации“, Пощенска банка
През 2024 г. най-голямото предизвикателство за мен беше навлизането в управлението на проекти. За да съм възможно най-ефективна в един процес, е важно да разбирам всяка стъпка и детайл, така че да реагирам адекватно в различни ситуации.
Това беше ново за мен и макар да ми липсваше опит в началото и да срещах трудности, възможностите за учене и развитие ме тласкаха да се усъвършенствам.
Във всеки етап от процеса имам подкрепата на колегите, които познават детайлите и ме насочват, което ми позволява да се адаптирам и да се запозная с всички аспекти на работата. Постоянната помощ и обратната връзка, които получавам, ми помагат да израствам.
Д-р Денис Велиев, хирург, УМБАЛ „Канев“ – Русе. Снимка: Личен архив
Д-р Денис Велиев, хирург, УМБАЛ „Канев“ – Русе
2024 година беше изпълнена с много емоции в личен план. Голямо постижение за мен през изминаващата календарна година беше успешното полагане на изпит за специалност по хирургия.
Привилегия и гордост е за мен да се уча от страхотни специалисти и професионалисти в областта на коремната, гръдната и детската хирургия. Голям успех за мен е нарастването на практическите ми умения, изразяващи се в извършване на по-голям брой оперативни интервенции и нарастване отговорността към благополучието на пациентите.
Александър Игов, Technical Recruiter в StorPool Storage. Снимка: Личен архив
Александър Игов, Technical Recruiter в StorPool Storage
Най-голямото предизвикателство със сигурност беше справянето с последствията от съкращение. Икономическата обстановка в световен план наложи предишният ми работодател да прибегне до съкращения. Целият recruitment екип в България беше засегнат и така в разгара на летния сезон се оказах без работа.
Тази ситуация ми помогна да направя равносметка какво и къде искам да правя. След 3-месечна почивка и внимателно подбиране на работодатели, за които бих искал да работя, открих себе си в StorPool Storage. Компания, която по абсолютно нищо не прилича на предишните ми. Още от първата ми среща с Теодора, а впоследствие и със СЕО-то – Боян Иванов – разбрах, че бих застанал на 100% зад това, с което се занимава компанията. Откритата комуникация, честността и възможността за свободен разговор с всеки член на компанията независимо от нивото и позицията са нещо страхотно, което не се среща навсякъде. Вече над месец съм част от HR екипа и се очертава 2024 година да завърши в пъти по-добре от началото ѝ.
Ива Петкова, младши специалист „Разработка на софтуер и ИТ операции“, Progress. Снимка: Личен архив
Ива Петкова, младши специалист „Разработка на софтуер и ИТ операции“, Progress
Най-голямото предизвикателство беше успешно да се адаптирам към динамичната среда на софтуерната индустрия. Тази година бях част от 6-месечната стажантска програма на Progress, където не само усъвършенствах техническите си умения, но развих и се научих да се справям по-добре с комплексни проекти, да бъда гъвкава в мисленето си и да работя в екип. Осъзнах колко важно е не само да се концентрирам върху техническата страна на задачите, но и да развивам стратегическо мислене, което да ми позволява да предвиждам потенциални трудности и да намирам решения, преди те да се превърнат в пречки.
Работата по проекти, включващи нови технологии и сложни архитектури, изискваше не само индивидуална концентрация, но и активна екипна работа. Това ме научи да оценявам значението на разнообразните перспективи и на съвместното търсене на решения, които водят до по-добър краен резултат. Така се научих и да се справям с по-големи отговорности и да бъда по-гъвкава в мисленето си.
Александър Алексиев, Junior Facilities Coordinator в МенторМейт. Снимка: Личен архив
Александър Алексиев, Junior Facilities Coordinator в МенторМейт
През тази година в работен план при мен настъпиха доста промени за сравнително кратък период от време. Цялостното преструктуриране на организацията ни, което започна след придобиването на МенторМейт от Tietoevry Create, естествено, доведе до нуждата от внедряване на нови процеси. Именно тази динамика бих отчел като едно от главните предизвикателства, с които се сблъсках и трябваше да преодолея. Количеството информация и новите умения, които придобих в движение, със сигурност не бяха малко.
Въпреки нововъведенията в работната среда успях най-вече да докажа пред себе си, че мога да се справя с такова натоварване и да се адаптирам. Считам, че именно подобни периоди са ключови за развитието на всеки човек (особено в началото на кариерата му) и съм благодарен за увереността и опита, които ще ми бъдат от голяма полза в бъдеще.
Светозара Съйкова, Junior Copywriter, United Partners. Снимка: Личен архив
Светозара Съйкова, Junior Copywriter, United Partners
Тази година беляза тенденция за завръщане към офиса, което се оказа предизвикателно за мен. В United Partners политиката е либерална и работим хибридно, но въвеждането на квота за определен брой дни в офиса първоначално ми се стори плашещо, защото го възприех като ограничение. Като човек, започнал професионалния си път по време на пандемията, съчетавайки университет и работа в агенция, аз не бях свикнала с ежедневие, в което прекарваш абсолютно всеки работен ден в офис среда с всички колеги – каквато е била действителността преди. С времето обаче успях да оценя баланса между работа от вкъщи и в офиса, който допринася за креативността, за развиването на по-добри комуникационни умения и за моето професионално израстване.
Димитър Сивков, Employer Branding Specialist SoftServe. Снимка: Личен архив
Димитър Сивков, Employer Branding Specialist SoftServe
Най-голямото предизвикателство определено беше един от новите проекти, които ми бяха поверени през 2024 г. – организирането на летния ни тиймбилдинг.
В SoftServe много ценим и обичаме това събитие и всички в компанията го очакват с огромно нетърпение всяка година, но за първи път аз отговарях за цялостната организация. Координирането му определено беше интересно и предизвикателно, тъй като тази година празнувахме и десетата годишнина на компанията в България и съответно събитието трябваше да бъде още по-впечатляващо и запомнящо се. В крайна сметка се получи много успешно и се гордея с това, което постигнахме с екипа!
Силвия Трифонова, Account Executive, Paragraph 42. Снимка: Личен архив
Силвия Трифонова, Account Executive, Paragraph 42
През май месец стартирах работа по кампанията „България, ти имаш супер глас“, реализирана от Института за развитие на публичната среда (ИРПС) и фондация The Convo по повод изборите за национален и европейски парламент, които се състояха на 9 юни. Кампанията целеше да насърчи гласуването и да мотивира хората да отидат до урните и да упражнят своето конституционно право.
Резултатите от ЦИК за проведените предишни избори сочат, че всеки трети човек гласува. В опит да вдъхновят повече избиратели да гласуват, ИРПС и фондация The Convo използваха съвпадението в многозначността на българската дума „глас” – като ,,вокал” и като „вот“. С помощта на певиците от ,,Мистерията на българските гласове“ и чрез комбинация от аудио експеримент и сценична метафора показаха какво се случва с представянето и представляването на българските избиратели в управляващите ни институции, когато не упражняваме правото си на глас.
Искахме да ангажираме инфлуенсърите в България да споделят за кампанията и да предадат това послание на аудиторията си. Мнозина от известните личности, с които се свързах, обаче се притесняваха как публичното изразяване на мнението им по такава важна тема ще бъде възприето от аудиторията им. Предизвикателно за мен беше да изградя доверие с тях и да им покажа, че споделянето на позиция притежава потенциала да вдъхнови последователите им и да обогати публичния диалог. Вярвам, че хората, които разполагат с платформа и аудитория, имат отговорността да я използват, за да адресират значими теми и да предизвикат положителна промяна.
Калина Димитрова, докторант, Катедра по атомна физика, Физически факултет, Софийски университет. Снимка: Личен архив
Калина Димитрова, докторант, Катедра по атомна физика, Физически факултет, Софийски университет
Като докторант в областта на физиката на елементарните частици голяма част от дейността ми е свързана с работа в международни колаборации с голям брой участници. Често това означава много отговорности и задачи за кратки срокове, така че за мен най-голямото предизвикателство е да организирам времето си така, че да мога да се справя с всичко. Едно от най-ценните неща в работата ми е необятното поле от възможности: множество проекти, по които имаме шанса да работим; различни експерименти, в които се включваме; възможността да преподаваш и да обучаваш следващото поколение учени, и много други различни дейности. Но с това идва и проблемът, че колкото и желание и амбиции да имаш, не можеш да се захванеш с всичко, с което искаш. Постигането на успех изисква приоритизиране. Да успяваш да съчетаеш работата на няколко различни фронта едновременно и да влагаш много енергия и бистър ум във всичко е от този тип предизвикателства, които аз приветствам. За справянето с това знам, че мога да разчитам на хората около себе си – те също се борят с множество задачи, но работата по всичко това заедно ни води към успех.
Маргарита Кошева, докторант в ИФС при БАН, секция „Общество на знанието: наука, образование, иновации“. Снимка: Личен архив
Маргарита Кошева, докторант в ИФС при БАН, секция „Общество на знанието: наука, образование, иновации“
Едно от най-големите предизвикателства за мен през изминалата година се оказа управлението на времето. Умението да управлявам времето и да подреждам приоритетите си е изключително трудно в някои ситуации въпреки запознатостта ми с различни методи и полезни съвети.
В процеса на обучение се фокусирам предимно върху изготвяне на въпросници, писане на статии, участие в различни обучителни семинари и курсове, участие в национални и международни конференции. Събитията често се случват паралелно и изискват определено време за подготовка, което увеличава работното натоварване и ангажираността. Въпреки желанието ми да се включа във всяко едно организирано мероприятие, се старая да избирам тези, които ще са най-полезни за мен в хода на докторантската програма, а основният принцип, към който се придържам, е спазване на зададените срокове.
Ива Кючукова, Corporate Communications Expert, SiteMedia Consultancy. Снимка: Личен архив
Ива Кючукова, Corporate Communications Expert, SiteMedia Consultancy
Преди всичко искам да кажа, че за мен тази година беше изключително успешна и ползотворна! По отношение на предизвикателствата като най-голямото бих могла да посоча бързия темп на промените. Или иначе казано – когато трендовете могат да се променят буквално за една нощ. В света на комуникациите всеки ден е различен и много често това, което е работило добре вчера, днес вече не е актуално. Вярвам обаче, че беше възможност да тествам собствените си гъвкавост, креативност и устойчивост и съответно да изградя по-силни такива. Нещо повече, това бяха моментите, в които пробвахме нови инструменти за анализ на потребителските нагласи и експериментирахме с различни идеи, които да са още по-иновативни и ангажиращи.
Ето защо смятам, че предизвикателствата са всъщност скрити възможности. И вместо да гледаме на тях като на проблеми и ограничения, успявахме да ги превръщаме в рамка за творчество. Това не само ни помогна да създаваме интересни кампании, но и да затвърдим доверието на клиентите в нас като партньор.
Научих се, че адаптивността не е просто умение – тя е начин на мислене. И всеки ден трябва да си готов да променяш курса, без да губиш целта от поглед. Смятам, че успехът не идва от това да избегнеш грешките, а от това как реагираш, когато неизбежно се появят.
Д-р Маги Барлет, Faculty, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и програмен директор в Gobal Virus, Network. Снимка: Личен архив
Д-р Маги Барлет, Faculty, Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health и програмен директор в Gobal Virus, Network
Балансирането на бързото сътрудничество в глобален мащаб с поддържането на границите между работата и личния живот беше най-голямото предизвикателство тази година за учените от Gen Z. Изискванията за виртуална свързаност и координация в реално време между часовите зони често размиваха границите между личното и професионалното пространство и причиняваха епидемия от стрес и прегаряне при хората в началото на кариерата им.
Загубата на възможности за лично общуване доведе до намаляване на моментите на „охлаждане“, които не могат да бъдат заменени виртуално. Въпреки това добавената гъвкавост в работния график позволи по-добър баланс между професионалния и личния живот за много хора, включително тези със специфични увреждания.