петък, 13 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1072 прочитания

    Фонс Саймънс, Mercer: Време е да започнем да градим организации, базирани на умения

    Топ прироитет за HR-а става преквалификацията и надграждането на уменията на хората в компаниите, обяви Старши Директорът на Mercer Амстердам по време на EconomyForum
    22 ноември 2024, 09:52 a+ a- a

    Фонс Саймънс - Старши директор в Мърсър Амстердам. Снимка: Economy.bg

    Все повече компании преминават към типа организация, базирана на умения, като създават т.нар. „вътрешен пазар“, където ролята на „валута“ играят уменията. Това обяви Фонс Саймънс - Старши директор в Мърсър Амстердам, по време на Let’s Talk about Tomorrow - първото събитие, част от EconomyForum, организиран от Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg.

    Фонс Саймънс очерта водещите тенденции и приоритети в управлението на хора през 2024, като представи данни от проучване на Мърсър сред 12 000 души, сред които над 800 висши ръководители и над 1 200 HR директори.  

    „Трябва да загърбим мисленето, че ако променяме част от бизнеса си, разработваме нова част от бизнеса или променяме работни места, не можем вече да използваме старите хора, а трябва да наемем нови“, коментира Фонс. „Подборът не трябва да се фокусира толкова върху опита, което е традиционният начин за търсене на хората, а по-скоро върху необходимите умения за дадената работа“, посочи още той.

    Вижте избрани цитати и видео от представянето на данните: 

    „Всеки втори ръководител смята, че изкуственият интелект ще промени коренно неговия бизнес модел. HR-ите в момента вярват, че изкуственият интелект може да намали текущия обем на работа, а един от трима служители смятат, че организациите им ще ги преквалифицират.“

     

    „Трима от петима изпълнителни директори смятат, че професиите, а не хората трябва да бъдат заменени. Това означава, че организациите стават все по-зависими от уменията... Някои от големите компании вече имат технологично базиран пазар, където търсенето се изразява чрез умения, а предлагането идва от самите служители...“

     

    75% от изпълнителните директори считат, че повечето от техните служители не могат да се адаптират към новия свят на работа. „Организациите трябва да започнат преквалификация и повишаване на уменията, за да се случи това. Трябва да мислим за изграждането на организация, базирана на умения, където уменията са новият език или новата валута, с нови нагласи за развитието на хората.“

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    Софтуерният сектор у нас: За 8 години сме пораснали 5 пъти, вече сме индустрия за близо 10 млрд. лв., до 2026 заетите ще достигнат 70 хил. души
    100% от компаниите в софтуерната индустрия планират или вече използват изкуствен интелект, сочи проучване на БАСКОМ
    преди 5 часа
    ИТ секторът у нас настоява за предвидим бюджет
    Липсата на дългосрочна стратегия и предвидимост застрашава конкурентоспособността на страната, предупреди високотехнологичният бизнес у нас
    преди 7 часа
    Xiaomi откри физически магазин в Пловдив
    Това е третият обект на компанията в България
    преди 8 часа
    Ето колко компании у нас ще дадат коледен бонус на служителите си
    Размерът на бонуса варира в широк диапазон в различните сектори
    преди 8 часа
    Лек ръст на сивата икономика в България
    Усилията за ограничаване на сивата икономика не трябва да отслабват, отбелязват от АИКБ