„Маверик“ е страхотна книга и своеобразно практическо ръководство по мениджмънт и лидерство, казва Управляващият Директор на компанията
Илиян Бойчев - Управляващ Директор на IBTrainings. Колаж: Economy.bg
Какво четат HR лидерите в България? Кои са книгите и авторите, от които черпят вдъхновение? Какви уроци и поуки си извличат от тях? Economy.bg попита HR професионалисти във водещи компании в България. Вижте какво отговори Илиян Бойчев - Управляващ Директор на IBTrainings.
„Маверик“ от Рикардо Семлер е страхотна книга и своеобразно практическо ръководство по мениджмънт и лидерство. Авторът ѝ – Рикардо Семлер, не е писател. И това е едно от най-ценните неща за книгата.
Той всъщност описва пътя си от поемането на заводите „Семко“ от баща си, които по това време са в изключително лошо състояние и преминавайки през много трудни периоди, след което въвежда много наглед екзотични, но логични нововъведения, успява да я направи една от най-проспериращите компании в Бразилия. Самата компания става обект на изследвания от страна на психолози, индустриалци и изследователи.
Много уроци могат да се научат от историята на Рикардо Семлер, но основните са:
•Бърнаутът или преумората е резултат от натрупвания, които са личен избор.
•Загубите от това да имаме доверие в хората са много по-малки в сравнение със загубите, ако нямаме доверие в тях. Примерно ако проверявате хората си на излизане от работното място, намаленото доверие и оттам понижената мотивация ще доведат до много по-големи загуби (вкл. и финансови), ако не ги проверяваме и им имаме доверие.
•Ако дадем автономия и отговорност на хората в екипа да вземат важно решение, е много вероятно те да вземат точно такова решение, което ние като техни мениджъри ще им наложим. Само че самата ангажираност в процеса ще ги мотивира в прилагането на взетите решения. Самият Рикардо Семлер стига дотам, че служителите в екипите му трябва да вземат решение кой да бъде прекият им ръководител, в какъв цвят да бъдат боядисани цеховете, какви ще бъдат заплатите и бонусите им и какво да им бъде работното време.
•Доколко е успешен един мениджър, може да се прецени по това как работи екипът му в негово отсъствие.
•Контролът върху усилията няма никакво значение, ако резултатът не е дефиниран и конкретен.
•Опитът е нещо много ценно, но той е в миналото. Трябва да стъпваме на него, но да не търсим решения там.
•Щастието на работното място е свързано с децентрализирането и с това да се разпределя отговорност пропорционално на уменията.
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА КАКВО ЧЕТАТ HR ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:
Петър Джугански, OpenTag
Галина Георгиева, Дунапак Родина
Ваня Колева, WePrevent Велико Търново
Даниела Назим, Endava
Рада Йосифова, AG Capital
Радослава Кроснева, Банка ДСК
Никола Киров, Американски Университет в България
Борислава Георгиева, DHL Freight ESS