събота, 14 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    5465 прочитания

    Идва ли краят на компютъра?

    Умни мобилни устройства засенчват все повече PC-то
    11 октомври 2011, 17:18 a+ a- a

    Как ще изглежда бъдещето отвъд компютрите и защо все повече експерти говорят за т.нар. “post-PC” ера? Ще изместят ли наистина таблетите и смартфоните компютрите и как ще се отразят тези промени на хората, бизнеса, правителствата?

    „Post-PC” ерата – реалност или маркетинг трик?
    Началото на посткомпютърната ера обяви преди около година Стив Джобс. На конференцията D8 в Калифорния изпълнителният директор на Apple пророкува края на персоналния компютър. „Те ще продължат да са наоколо, но все по-малко хора ще имат нужда от тях”, подчерта тогава Джобс. Според него напредъкът в технологиите ще позволи на таблетите като iPad да осъществяват задачи, които днес са изпълними само на традиционните компютри.

    И макар че след конференцията “post-PC” ерата се превърна в гореща тема, много анализатори определиха коментарите на Джобс като маркетинг трик. Според критиците му, като заговори за посткомпютърни устройства като таблети и смартфони, той просто даде друго име на компютъра, за да насърчи продажбите на продуктите на Applе.

    Къде е истината?
    Компютрите няма да изчезнат. Между 350 и 360 милиона PC-та ще бъдат продадени тази година и пазарът ще продължи да расте, макар и с по-бавен темп, сочат прогнози, цитирани от Economist. Доставките на смартфони и таблети обаче ще надминат още през 2011 тези на персонални компютри, показва изследване на Morgan Stanley. Анализаторската компания Gartner пък предвижда, че през 2015 ще бъдат продадени над 1 милиард смартфони.

    Какво означават тези прогнози?
    Всъщност традиционният компютър няма да бъде изместен от конкретен продукт, а ще се мултиплицира в различни мобилни устройства – смартфони, таблети, електронни четци, уеб телевизори. Това ще даде огромна свобода и гъвкавост на потребителите във всяка сфера на живота им. Именно затова толкова много компании прегърнаха идеята и започнаха да хвърлят все повече сили в създаването на посткомпютърни устройства.

    Какво прави възможна „Post-PC” революцията?
    Първият стълб на тази революция е раждането на по-мощни устройства. Това пък стана възможно благодарение на появата на многоядрени процесори, което повишава производителността на устройствата.

    Силен тласък на промените дават и падащите цени на тези умни джаджи, което ги прави по-достъпни за потребителите.    

    Двигател на “post-PC” революцията е и все по-широката употреба на т.нар. „облачни” технологии. Интернет базираните услуги дават възможност например да си наемеш виртуални сървъри за съхранение и обработка на информация. Все повече мобилни приложения използват „облака”, т.е. тези приложения са онлайн базирани. Такъв тип например е Gmail.

    “Post-PC” революцията ще е възможна и благодарение на по-широкия достъп до интернет. Различни безжични технологии като 3G мрежи и Wi-Fi позволяват на хората да са свързани с интернет почти навсякъде.

    Какви промени ще донесе „Post-PC” ерата?
    Компютрите ще присъстват под различна форма във всички устройства, които ни заобикалят – от автомобилите до битовата електроника. Гласови команди ще ни позволят по-лесно да управляваме колите. За допълнително улеснение автомобилите ни ще могат да си „общуват” със смартфоните ни. Някои компании дори подготвят безпилотни коли.

    Интелигентни телевизори, печки и перални, свързани с интернет, също ще направят живота ни по-лесен. По данни на Cisco към 2015 година над 15 милиарда устройства ще бъдат свързани с интернет в сравнение с 7,5 милиарда през миналата година.

    Умните устройства ще променят и други сектори. „Телемедицината” например ще позволи на лекарите да преглеждат пациентите си дистанционно, без да е нужно те да напускат домовете си. Смартфоните ще оставят в историята портфейлите, а мобилните разплащания ще станат по-достъпни.

    Интелигентните мобилни устройства ще отправят предизвикателства и към бизнеса, прогнозира Economist. Много хора ще искат да използват собствените си смартфони или таблети в работата си. Това може да се възприеме като плюс заради гъвкавостта, която те предлагат. От друга страна, това създава рискове от пренасяне на вируси и друг зловреден софтуер, и от кражба на данни.  

    Промените ще притеснят и правителствата. Мобилните устройства с постоянен достъп до интернет дават мощно оръжие в ръцете на хората. Снабдени със смартфони с камери и достъп до социални мрежи като Facebook и Twitter хората могат да свалят режими и да направят революция като Арабската пролет, на която станахме свидетели в Близкия изток. Това обаче е нож с две остриета, защото, както отбелязват някои експерти, тези устройства  позволяват на властите да проследяват по-лесно притежателите им.

    Освен проблема със защитата на личната информация на потребителите, друг щекотлив въпрос, който бумът на тези интелигентни устройства поставя, е свързан със замърсяването на природата. Не е ясно и дали мрежите ще издържат на подобно "нашествие" от свързани с интернет обекти.

    Очевидно “post-PC” ерата ще ни донесе динамични промени, които ще засегнат всички сфери от живота ни и които ще изискват бърза и адекватна адаптация.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    DSV купува Schenker за $15,9 млрд.
    Сделката ще създаде най-голямата логистична компания в света
    преди 13 часа
    Най-новият модел на OpenAI може да... „разсъждава“
    Той може да дава отговори на сложни запитвания
    преди 13 часа
    Индустриална зона „Загоре“ с договори за 1240 работни места
    Планираните инвестиции са за 150 млн. лв.
    преди 14 часа
    Приключи станажнтската програма на Електрохолд за 2024 г.
    В 17-ото ѝ издание се включиха над 50 студенти
    преди 14 часа
    преди 17 часа
    Nedschroef обмисля нови инвестиции и разширяване на завода си у нас
    Нидерландската компания с база в Стара Загора получи сертификат за инвестиция клас "Б"