Според Иля Суцкевер се задава радикална промяна в ИИ моделите
Снимка: iStock
Бившият главен учен на OpenAI Иля Суцкевер, едно от най-големите имена в областта на изкуствения интелект, направи прогноза в петък (13 декември): способностите за разсъждение ще направят технологията много по-малко предвидима, предаде „Ройтерс“.
Приемайки наградата „Изпитание на времето“ за своята статия от 2014 г. с Ориол Винялс и Куок Ли на Google, Суцкевер каза, че на хоризонта на AI идва голяма промяна.
Идеята, която екипът му е изследвал преди десетилетие, че мащабирането на данни за „предварително обучени“ AI системи ще ги изпрати до нови висоти, започва да достига своите граници, каза той. Повече данни и изчислителна мощност доведоха до ChatGPT, който OpenAI пусна през 2022 г.
„Но предварителното обучение, каквото го познаваме, безспорно ще приключи“, заяви Суцкевер пред хиляди присъстващи на конференцията NeurIPS във Ванкувър. „Докато изчисленията растат“, каза той, „данните не растат, защото имаме само един интернет.“
Суцкевер предложи някои начини за изместване на границата въпреки тази главоблъсканица. Той каза, че самата технология може да генерира нови данни или AI моделите могат да оценят множество отговори, преди да се спре на най-добрия за даден потребител, за да подобри точността. Други учени са се насочили към данни от реалния свят.
Но неговата реч завърши с прогноза за бъдещето на суперинтелигентните машини, с която някои не са съгласни. Тази година Суцкевер съоснова Safe Superintelligence Inc след ролята му в краткотрайното отстраняване на Сам Алтман от OpenAI, за което той каза в рамките на няколко дни, че съжалява.
Според него дълго разработвани AI агенти ще се реализират в бъдеще, ще имат по-задълбочено разбиране и ще бъдат самосъзнателни. Той каза, че AI ще разсъждава върху проблемите, както могат хората. Има една уловка: „Колкото повече разсъждава, толкова по-непредсказуем става“, каза той.
Разсъждението чрез милиони варианти може да направи всеки резултат неочевиден. Като пример, AlphaGo, система, създадена от DeepMind на Alphabet, изненада експертите по изключително сложната настолна игра със своя неразгадаем 37-ми ход, по пътя към победата над Лий Седол в игра през 2016 г.
Суцкевер каза, че по подобен начин, „шахматните изкуствени интелекти, наистина добрите, са непредвидими за най-добрите човешки шахматисти.“ ИИ, какъвто го познаваме, каза той, ще бъде „радикално различен“.