TexCycle търси креативни решения за удължаване на живота на дрехите, но и за създаване на нови продукти от рециклираните материи
В контекста на устойчивото развитие и кръговата икономика, поправянето и премоделирането на продукти (upcycling) се утвърди като важен аспект в трансформирането на непотребни текстилни изделия в нови и функционални продукти. Този метод служи като междинно звено между рециклирането и втората употреба, придавайки нов живот на вече съществуващи материали и осигурявайки им ново място на пазара като стойностни продукти.
Българската компания TexCycle, специализирана в събиране, сортиране, дистрибуция и рециклиране на употребявани дрехи, обувки и други текстилни изделия, работи все по-активно по развитието на дейностите на своето ателие по премоделиране и поправка на непотребен текстил.
През изминалия месец ателието на компанията изработи 50 легла за домашни любимци, които бяха дарени на няколко приюта в България. Леглата са специално проектирани с пълнеж от механично рециклирани влакна, а калъфите са ушити от повторно използван текстил. Сред организациите и приютите, които получиха дарения от компанията, са Animal Rescue, Pure Love, Косматата странноприемница и Помощ за животинките в беда.
„В ателието за поправки на TexCycle се търсят креативни решения за удължаване на живота на дрехите, но и за създаване на нови продукти от рециклираните материи. Премоделирането на дрехи и продукти е иновативно решение за оползотворяване на текстилни материали, които не са годни за повторна употреба. Вместо тези материали да завършат в депо за изгаряне на отпадъци или на сметището, те се трансформират в нови и полезни продукти, които отново влизат на пазара като стойностни артикули,“ коментира Валентина Великова от екипа на TexCycle.
С нарастващото внимание към устойчивото развитие и управлението на текстилни отпадъци, поправката и преправката на дрехи се утвърдиха като важни практики на глобално и европейско ниво. На международно ниво, увеличаването на осведомеността относно екологичните въздействия на модната индустрия води до нарастващ интерес към тези практики. В Европа, инициативите за поправка на дрехи са активно насърчавани чрез различни регулаторни мерки.
Екипът на TexCycle забелязва положителна тенденция, че все повече вериги на търговци на дребно в България се свързват с тях за предоставяне на услуги за поправка на дрехи. Според тях това отразява нарастващото признание на значението на тези устойчиви практики и стремежа на търговците да се адаптират към новите изисквания и очаквания за намаляване на отпадъците и удължаване на жизнения цикъл на текстилните изделия.