четвъртък, 12 септември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    700 прочитания

    Представиха 5 програми на DIANA за иновации в отбраната

    Първата българска компания, която участва в акселератора, е стартъпът Neuromorphica
    06 август 2024, 16:39 a+ a- a

    снимка: Istock

    Пет програми на Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic – DIANA и възможностите за кандидатстване по тях бяха представени по време на информационен ден за иновации в отбраната в София Тех Парк. Събитието беше организирано от Министерството на иновациите и растежа. В среща се включи зам.-министърът на иновациите и растежа проф. Георги Ангелов, който е и представител на България в DIANA.

    Той запозна участниците в събитието от бизнеса и науката със същността на организацията и с Фонда за иновации на НАТО, чиито дейности са насочени към подпомагане на развитието на високотехнологични компании в отбранителната индустрия.

    Проф. Ангелов сподели, че сред планираните дейности по организиране на акселератор на DIANA е и определяне на неговата локация, като една от идеите е той да бъде разположен на територията на София Тех Парк. В момента вече съществуват 23 акселератора на DIANA в различни страни членки.

    Председателят на Управителния съвет на София Тех Парк Васил Караиванов разказа за възможностите, които Сдружението за научноизследователска и развойна дейност (СНИРД) предлага като един от четирите тестови центъра към DIANA в България чрез своите 7 високотехнологични лаборатории.

    По време на събитието разяснение по процедурите даде Ема Райън, ръководител на програмата в областта на "Критична инфраструктура и логистика".

    Първата българска компания, която участва в акселератора DIANA е стартъпът Neuromorphica, който е част от бизнес общността на София Тех Парк и инкубационната програмата на Парка SEEIP.

    Акселераторът финансира разработването на новаторски технологии с двойна (т.е. военна и цивилна) употреба. Технологиите следва да отговарят на предизвикателство в някоя от следните 5 области: Енергия и захранване; Данни и информационна сигурност; Сензори и наблюдение; Човешко здраве и представяне; Критична инфраструктура и логистика.

    Програмата е подходяща най-вече за стартиращи предприятия в ранен етап, както и малки и средни предприятия (МСП) с минимален опит в областта на отбраната и сигурността.

    Одобрените компании ще получат безвъзмездни средства в размер на 100 000 евро, за да разработят своите технологични решения, и ще се присъединят към кохортата от новатори за 6-месечна задълбочена програма и практически обучителен лагер. Участниците ще имат възможност да се включат и в допълнителна 6-месечна програма за растеж, където да получат персонализирана подкрепа и допълнително безвъзмездно финансиране до 300 000 евро.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 15 часа
    БНБ с нови правила за ипотечни кредити
    Максималният срок на договор за жилищен кредит вече става 30 години
    преди 15 часа
    „България Еър“ посрещна петия си самолет Airbus А220 и първия от модела A220-100
    Той разполага с 8 бр. места за бизнес класа и 110 бр. места за пътниците в икономична класа
    преди 17 часа
    „Райсволф България“ стартира търговия на BEAM пазара на БФБ
    Компанията листна целия си капитал в размер на 8,4 млн. лв. и обмисля бъдещи IPO
    преди 18 часа
    Хилтън София откри новия си панорамен етаж
    Последният, десети етаж предлага 11 премиум стаи, сред които президентски апартамент от най-висок клас
    преди 22 часа
    България сред страните с най-голям ръст на учителите под 30-годишна възраст
    Според доклад на ОИСР страната ни е и сред първите по ръст на средства за образование и заплати на учителите