Властите в САЩ обмислят задължителни имунизации за работници в птицеферми
Снимка: ЕК
Изследователи разработват базирана на иРНК ваксина срещу заразния вирус на птичи грип H5N1, който се разпространява бързо сред домашни птици и говеда и вече е заразил двама души в САЩ, съобщава Quartz.
Експерименталната ваксина се произвежда по същата технология като тези, използвани за производството на иРНК ваксини за пандемията от Covid-19. Изследователите казаха, че иРНК ваксините се разработват по-бързо и са насочени към специфични вирусни щамове за разлика от традиционните ваксини.
„Технологията иРНК ни позволява да бъдем много по-гъвкави в разработването на ваксини; можем да започнем да създаваме иРНК ваксина в рамките на часове след секвенирането на нов вирусен щам с пандемичен потенциал“, каза старши изследовател Скот Хенсли, професор по микробиология в Медицинския факултет Перелман към Университета на Пенсилвания, в съобщение за пресата. „По време на предишни грипни пандемии, като пандемията от H1N1 през 2009 г., ваксините бяха трудни за производство и не станаха достъпни, докато първоначалните пандемични вълни не утихнаха.“
Традиционните ваксини срещу птичи грип се правят чрез инжектиране на оплодени кокоши яйца с това, което според учените ще бъде доминиращият вирусен щам. След това учените оставят вируса да се размножи в яйцата, преди да го инактивират и да го използват за ваксини срещу грип. Вирусът обаче първо трябва да бъде адаптиран да се размножи в оплодени яйцеклетки в процес, който може да отнеме до 6 месеца.
иРНК ваксините, от друга страна, могат да бъдат произведени веднага след като учен секвенира ДНК на вируса. Използвайки тази последователност, учените разработват иРНК молекула, която след като бъде инжектирана, инструктира клетките да произведат протеин, който ще предизвика имунен отговор срещу вируса.
Според проучване, публикувано в Nature Communications, е установено, че експерименталната иРНК ваксина предизвиква силен имунен отговор (измерен чрез антитела) при мишки и порове, който продължава една година след ваксинацията. Изследователите открили, че всички животни, които са били ваксинирани и по-късно заразени с H5N1, са оцелели, докато всички неваксинирани животни са умрели. Проучването също така сравнява ефективността на иРНК ваксината с традиционната ваксина и установява, че осигурява същото ниво на защита.
Това развитие идва в момент, когато американски служители преценяват дали да ваксинират работници, които са в близък контакт с вируса. Доун О’Конъл, помощник-секретар на Администрацията за стратегическа готовност и реагиране на САЩ, каза, че правителството „следи внимателно“ ваксинирането на селскостопански работници, предаде „Ройтерс“. Този месец беше съобщено, че втори работник в мандра е бил заразен с вируса.
Миналата седмица О’Конъл каза, че САЩ са напреднали с пълненето на около 4,8 милиона дози ваксина срещу птичи грип във флакони от националния запас.