Снимка: Volvo
Volvo Cars пуска първия в света паспорт на батерия за електромобили, в който са посочени произхода на суровините, компонентите, рециклираното съдържание и въглеродния отпечатък за своя водещ SUV EX90, чието производство е на път да започне, съобщиха от шведския автомобилен производител пред „Ройтерс
Паспортът е разработен от Volvo, която е собственост на китайската Geely в партньорство с британската стартираща компания Circulor, която използва блокчейн технология за картографиране на веригите за доставки за компаниите, и отне повече от пет години за разработване.
Паспортите на батериите ще бъдат задължителни за електрически превозни средства (EV), продавани в Европейския съюз от февруари 2027 г., като показват състава на батериите, включително произхода на ключовите материали, техния въглероден отпечатък и рециклирано съдържание.
Ръководителят на отдела за глобална устойчивост на Volvo Ванеса Бутани каза пред „Ройтерс“, че въвеждането на паспорта почти 3 години преди влизането в сила на регулациите имало за цел да придаде прозрачност за купувачите на автомобили, тъй като автомобилният производител цели да произвежда само изцяло електрически автомобили до 2030 г.
„За нас е наистина важно да бъдем пионери и лидери“, каза Бутани.
Производството на SUV EX90 с паспорт на батерията трябва да започне скоро в завода на Volvo в Чарлстън, Южна Каролина, и ще бъде доставен на клиенти в Европа и Северна Америка от втората половина на годината. Собствениците на Volvo могат да получат достъп до опростена версия на паспорта, като използват QR код от вътрешната страна на вратата на водача.
Бутани каза, че паспортът ще бъде въведен постепенно във всички електромобили на Volvo.
По-пълна версия на паспорта ще бъде предадена на регулаторите. Той също така ще включва актуална информация за изправното състояние на EV батерията - жизненоважна за оценка на използваните EV - за 15 години и ще струва на Volvo около $10 на кола, обясни главният изпълнителен директор на Circulor Дъглас Джонсън-Поенсген пред „Ройтерс“.
Системата на Circulor проследява материалите за батерии от мината до отделни автомобили, използвайки производствените системи на доставчиците, за да проследява материалите по цялата верига на доставки и проверява месечните сметки за енергия на доставчиците – и каква част от тяхната енергия идва от възобновяеми източници, за да изчисли общия въглероден отпечатък.
Ако Volvo включи доставчик, Circulor ще трябва да го одитира, за да поддържа информацията актуална, каза Джонсън-Поенсген. Паспортът също изисква промени в начина, по който Volvo проследява частите през своя производствен процес, за да разбере произхода на всяка част във всяко превозно средство.
„Производството на автомобили никога не е било свързано с това кой камък е влязъл в кой компонент и кой е свързан с коя кола“, каза Джонсън-Поенсген. — „Отне много време, за да го установим“.
Въпреки че няма такова задължение в САЩ, производителите на автомобили проявяват интерес там, защото може да се наложи да докажат, че отговарят на условията за субсидии за EV съгласно Закона за намаляване на инфлацията в САЩ, каза Джонсън-Поенсген.
Volvo инвестира в Circulor, както и Jaguar Land Rover и BHP, най-голямата компания в света, която се занимава с добив на руди.
Джонсън-Поенсген каза, че производителите на автомобили бързат да създадат паспорти на батерии и че дори и да започнат сега, на мнозина може да им е трудно да спазят крайния срок на ЕС до 2027 г.