понеделник, 07 октомври 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    10182 прочитания

    ИТ екипите в България: Технологичният екип на Appolica

    Запознайте се с професионалисти от екипа на Appolica и научете повече за работата, проектите и възможностите в компанията
    22 май 2024, 10:54 a+ a- a

    ИТ екипите в България: Технологичният екип на Appolica

    В рубриката на Economy.bg „ИТ екипите в България“ представяме ключови екипи във водещи технологични компании в България и ви срещаме с хората, които са част от тях. Лидери на екипи и ИТ професионалисти разказват повече за проектите, технологиите, начините на работа, както и за себе си, за своя професионален път и какво ги задържа в компанията.

    Запознайте се с Полина Пърлова – QA lead, Стефан Атанасов – Engineering manager, Деян Геновски – CTO & co-founder, и Володимир Денисов – iOS lead в технологичния екип на Appolica. Екипът развива проекти в секторите fintech, climatetech и future of work и работи с предприемачи с иновативни идеи, които показват значителен потенциал за растеж и могат да се превърнат в глобални бизнеси.

    Appolica е българско стартъп студио, което развива иновативни проекти до водещи технологични бизнеси. От създаването си през 2015 г. досега  компанията е била партньор на повече от 100 стартъпа от над 15 държави, сред които Tide, OnTheMarket, Sightline Climate и Proximie, изигравайки ключова роля в скалирането на операциите им.

    Представете ни Вашия екип – колко специалисти сте и какво правите?
    Екипът ни е изграден от балансиран микс от опитни и по-неопитни хора. Всеки един от тях е експерт в повече от една технология и има желание да работи с многобройни технологични решения. Най-важното качество, което търсим в хората, е умението да решават проблеми, като така елиминираме ограниченията от конкретна технология и се опитваме да намерим най-доброто решение за нашите клиенти. Вярваме, че ако човек може умело да разрешава проблеми, то липсата на знания в дадена технология няма да му попречи да бъде оптимално полезен.

    Към момента технологичният ни екип се състои от над 40 души, разделени в пет подекипа, като всеки от тях има собствен ръководител. Разполагаме с  бекенд, фронтенд, андроид, iOS, както и QA екипи.

    Деян Геновски

    CTO & co-founder

    Аз съм CTO и co-founder на Appolica. Имам над 10 години опит в ръководене на софтуерни екипи при разработката на продукти основно за стартиращи и скалиращи компании. Занимавам се с различни проблеми – от фундаментално технически и изграждане на архитектури до съветване на стартиращи компании в избора им на подходяща технология. Основните ми движещи сили са любопитството и стремежът към решаване на проблеми.

    В ежедневието си се стремя да създавам среда, в която хората могат да използват технологията, така че да доставят максимално много добавена стойност чрез иновация. Вярвам, че в един добре работещ екип всеки има отговорност към крайната цел и прави всичко възможно екипът му да успее. Много ценя хората, които са адаптивни към ситуацията и представят десет възможни решения, а не десет причини, поради които няма да успеят. В свободното си време обичам да правя DIY неща, т.нар. „LEGO за пораснали“ (заваряване, работа с дърво и т.н.).

    По какви проекти работите? Какви технологии използвате?
    Проектите, по които работим, са основно стартъпи. Технологиите, които използваме, са разнообразни, като изборът на технология зависи от целите на клиентите ни. Избираме технологията в зависимост от етапа на развитие на компанията. Например когато при нас дойде предприемач със стартъп в ранен етап на развитие, предпочитаме low-code/no-code технологии като Bubble, Webflow, FlutterFlow, Strapi, Retool и т.н., с които можем бързо да разработим PoC (Proof of Concept) или MVP (Minimum Viable Product). Ако нуждите на клиента са други, имаме специалисти в различни нейтив и хибридни мобилни технологии – Swift, Kotlin, Kotlin Multiplatform, Flutter. Разработваме уеб проекти предимно  с React и Next.js, а за Backend – Java, Spring, Kotlin, Node.js (Nest.js). За cloud услуги използваме предимно AWS и Google Cloud.

    Използваме Git хранилища в Bitbucket, затова и билдовете ни са автоматизирани чрез Bitbucket pipelines – интегрирана CI/CD услуга. И разбира се, ползваме Jira, за да може да проследим как върви работата на екипа.

    Полина Пърлова

    QA team lead

    Appolica ми даде възможност да навляза в интересна за мен роля – Quality Assurance, преди повече от 6 години. Хареса ми това, че трябва да имаш око към детайла, да си креативен за начините, по които може да намериш проблеми в съответния продукт, както и да установиш причината за наличието им. Впоследствие станах Lead на QA екип. Винаги ми е било интересно програмирането и по-точно решаването на проблеми, затова бях много благодарна, когато компанията ми предостави възможност да навляза в backend технологии. От началото на годината обаче започнах доста да се задълбавам в low-code/no-code технологии. В свободното си време обичам да практикувам йога и пилатес, да плувам и да опитвам нови рецепти. Обичам да планирам, най-вече когато става въпрос за пътуване в и извън страната. Обичам да опознавам нови култури, храни и преживявания.

    Как работите в момента и колко често се събирате заедно в офиса?
    Живият контакт е важен за нас, затова офисът често кипи от живот. За по-неопитните колеги е особено важно да имат винаги кого да попитат, когато усетят, че имат някакво затруднение, затова за тяхното развитие най-добре е около тях по всяко време да има поне един-двама по-опитни колеги. За сбирките в офиса допринася и барбекюто, което отскоро подсигурява обяда, както и други инициативи, които организираме, като например коктейли или сладолед в офиса.

    Как типично преминава един работен ден в екипа?
    Сутринта започва с експлоатация на кафемашината, закуска и шеги в кухнята. След това всеки се впуска в ежедневните си задачи. При нас няма нещо репетитивно, което се случва всеки един ден, освен може би регулярните ни срещи, на които се синхронизираме и които всеки екип провежда в различно време на деня.

    Стефан Атанасов

    Engineering manager

    Първият ми досег с програмирането беше бейсик за Правец 8 в курс по роботика и тогава разбрах с какво искам да се занимавам в живота си. Бейсик остана в миналото, но в кариерата си съм минал през редица предизвикателства, като най-много натрупан опит имам в разработката на мобилни приложения за iOS.

    С времето и опита разбрах, че хората са още по-голямо предизвикателство от софтуера и се радвам, че в Appolica успявам да развивам хора не само чрез опита си като програмист, но и с развиването на меки умения. Ежедневно усещам как развитието на хора с различен опит и характер успява да развие и мен много повече, отколкото ако се фокусирам само върху себе си. Свободното си време прекарвам в игри с дъщеря ми, преводи на книги игри като част от екипа на списание „Агамор“, играя на видео и бордови игри и съм басист на група „Криза“.

    С кои други отдели/екипи работите най-често?
    Най-често в ежедневната си работа колаборираме с продуктовите мениджъри, продуктовите дизайнери и маркетинг отдела ни. Тъй като нашата мисия е да постигнем целите на клиента с възможно най-доброто и същевременно бързо решение, добрият синхрон на инженерите с тези колеги е изключително важен. 

    Разкажете нещо, с което екипът Ви се гордее.
    Умението ни да разрешаваме проблеми бързо и ефективно. На първо място смятаме, че няма проблем, който да няма решение. След това намираме най-оптималното такова за него.

    Какво сплотява екипа Ви? Какво обичате да правите заедно извън работно време?
    Тъй като инженерният ни екип е голям, рядко успяваме да се съберем всички. Инициативите извън работно време са по-скоро в рамките на по-малка група хора, обединени от общи интереси. Ходим заедно на конференции, картинг, пейнтбол  или на барове, бирарии. А също така и на футболни мачове. Събиранията основно се случват импулсивно, тъй като голяма част от хората са приятели и извън работа.

    Разбира се, не трябва да забравяме и по-големите организирани мероприятия като book клуба ни, вечери с бордови игри в офиса ни и тиймбилдинги. Тъй като много държим на всичко, което ни помага да бъдем сплотен екип, наскоро разписахме и собствен culture book, който обявихме публично, за да могат и бъдещите ни колеги да се запознаят с нашата работна култура.

    Володимир Денисов

    iOS team lead

    Завърших Технологичния университет в Джъдзян с бакалавърска степен по компютърни науки. Страстта ми към мобилната разработка започна, когато бях студент в трети курс. Китайските мобилни приложения сякаш изпреварваха тези, които имахме в Европа по отношение на функциите и услугите, които предоставят, така че това ме вдъхнови да науча Objective-C и да опитам SDK за iOS. Професионалният ми опит започна със стажове в различни китайски компании, включително Huawei. След като се дипломирах, дойдох в София и се присъединих към Appolica. Изминаха 4 години в компанията и мога категорично да заявя, че опитът ми е много разнообразен както по отношение на проектите, така и на технологиите. От вътрешни стартъпи до мащабни продуктови компании и от разработка на мобилни приложения до бекенд, обработка на изображения и много други. Освен че съм девелопър, тук ръководя и екипа за iOS, което ми позволи да развия значително меките си умения и да бъда горд ментор на някои от нашите iOS разработчици. В свободното си време обичам да ходя в планината на разходки по криволичещи пътища, както и да слушам музика и да научавам повече за изпълнителите и техните истории.

    Как бихте допълнили изречението: „Ако ти си..., заповядай в нашия екип!“?
    Ако ти се вълнуваш от стартъп екосистемата, умееш да решаваш проблеми бързо и ефективно и не се страхуваш да излезеш от зоната си на комфорт, заповядай в нашия екип.

    Как се вписват нови хора във Вашия екип?
    Поставяме силен акцент върху комуникацията и междуличностните отношения, за да помогнем новите ни служители да се чувстват добре дошли. Грижим се новите ни колеги да са добре информирани за своите роли, очаквания и фирмената ни култура. Освен това всички колеги са отворени да помогнат и да споделят ресурси и знания. Всеки има и регулярни срещи с прекия си ръководител, по време на които може да адресира своите въпроси или желания за конкретно кариерно развитие.

    И накрая как бихте описали сами Вашия екип?
    Екипите ни са изключително динамични и адаптивни. За нас няма такова значение каква технология ще използваме, стига да е най-точната спрямо конкретния проблем, за който търсим решение. Щастливи сме от факта, че всички колеги са с отворено съзнание и винаги търсят начин да оптимизират работата и процесите чрез различни “хакове” – AI или интеграция на нов инструмент.

    Вижте по какви проекти работи Appolica

    Вижте профила и актуалните позиции за работа на Appolica Ltd. в JOBS.bg

     

    ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ЕКИПИТЕ В БЪЛГАРИЯ:   

    Технологичният екип на Resolute
    Communication и Cargo екипите в AXSMarine 
    Cloud & DevOps с направление Azure, МенторМейт
    C++ екипът на Resolute

    Карго екип в AXSMarine
    SRE екипа на ITGix
    Екип Mobile Clients, Milestone Systems

    BIS Base, SEEBURGER

    Center of Excellence, Антхил
    Salesforce Commerce Cloud, Технологично звено на Аксенчър България
    Оперативното звено на Аксенчър България
    SAP Product Compliance и SAP Environment Health and Safety, SAP Labs Bulgaria
    Екип Globalization Services, SAP Labs Bulgaria
    Екип .NET, Scalefocus 
    Софтуерният екип на ЛЕМ България
    Екип Data, Scalefocus 
    DCoE екипът на МенторМейт
    Екип Technical Support, SEEBURGER

    Екип Mobile Team, Scalefocus
    Back-end екипът на SiteGround
    Екипът на Funding Circle в Questers
    Екип DATA, Blankfactor
    Екип QA, SiteGround
    Екип WEX Health, Coherent Solutions Bulgaria
    Екип DevOps, Scalefocus
    Екип Внедряване SoftOne ERP
    Екип Infrastructure, Cloud & Automation, Milestone Systems
    Екип Data Quality, Experian България
    Екип Front-end Development, Scalefocus
    Екип SPA/front-end, SiteGround
    Екип RSM, Tek Expert
    Екип Engineering, Nexo
    Екип GetHelp, Tek Experts
    Екип Java, Scalefocus
    Екип QA, МенторМейт
    Екип Compliance, Digital Wallets, Paysafe
    Екип CritSit, Tek Experts
    Екип Scagile, Блубито
    Екип Технологични трейнъри в Telerik Academy Alpha
    Екип Worldwide Consulting Center - Center of Engineering, VMware
    Екипи Helios и Phoenix, интегриране на платежни доставчици в Skrill и Neteller, Paysafe
    Eкип Online Banking Project, DataArt
    Екип SOC, Paysafe
    Екип UX/UI Team, Scalefocus
    Екип Engineering & Product Development, Nexo
    Екип Marketing Services, Experian България
    Екип Rapid Transfer, Paysafe
    Екип BIS platform QA, SEEBURGER
    Екип News UK Tech, Questers
    Екип Quality Engineering, Scalefocus
    Екип Клиентски Анализи, Hewlett Packard Enterprise
    Екип Custom Development, Milestone Systems
    Екип Sitefinity Cloud, Progress 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 7 часа
    САЩ отпуска $100 млн. за иновации при полупроводниците
    Те ще са насочени към университети, национални лаборатории и частния сектор
    преди 7 часа
    5 ИКТ организации предлагат промяна в приема в математическите и професионалните гимназии
    Без силно математическо образование, ИТ индустрията рискува да загуби конкурентното си предимство, предупреждават те
    преди 8 часа
    Световната банка: България е сред водещите места за правене на бизнес
    Докладът Business Ready обхваща само 50 страни, като не са включени развити икономики като САЩ, Германия, Франция или Япония
    преди 9 часа
    Проф. Зико Колтер с безплатна лекция в Софийския университет
    Той е член на борда на OpenAI и е в България по покана на INSAIT
    преди 11 часа
    България изпада от групата на най-свободните икономики в света
    От 20-то страната ни се срина до 43-то място по икономическа свобода, алармират от ИПИ
    преди 11 часа
    Сър Греъм Уотсън се присъединява към преподавателския състав на ВУЗФ
    Английският икономист ще предава своя богат опит от реалния политически и академичен живот на студентите