четвъртък, 25 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1609 прочитания

    OpenAI пусна инструмент за установяване на машинно създаден текст

    Той обаче дава както фалшиво положителни, така и фалшиво отрицателни резултати
    01 февруари 2023, 16:33 a+ a- a

    Снимка: ЕП

    Създателят на ChatGPT OpenAI пусна безплатен уеб-базиран инструмент, предназначен да помогне на преподаватели и други да разберат дали определена част от текста е написана от човек или машина. Компанията предупреждава, че инструментът е несъвършен и производителността варира в зависимост от това колко сходен е анализираният текст с типовете писане, върху които е бил обучен инструментът, съобщи Axios.

    „Той има както фалшивo положителни, така и фалшивo отрицателни резултати“, каза Ян Лейке от OpenAI пред Axios, предупреждавайки, че не трябва да се разчита само на новия инструмент, за да се определи авторството на документ.

    Потребителите копират част от текст в поле и системата оценява колко вероятно е текстът да е генериран от AI система. Инструментът предлага 5-степенна скала от резултати: много малко вероятно да е генериран от AI, малко вероятно, неясно, възможно или вероятно.

    Работи най-добре върху текстови проби, по-големи от 1000 думи и на английски, като представянето е значително по-лошо на други езици. И не работи за разграничаване на компютърен код. Въпреки това OpenAI казва, че новият инструмент е значително по-добър от предишния, който беше пуснала компанията.

    Притесненията са големи, особено в образованието, относно появата на мощни инструменти като ChatGPT. Училищата в Ню Йорк, например, забраниха технологията в своите мрежи. Експертите също се притесняват от нарастването на дезинформацията, генерирана от AI, както и от потенциала ботовете да се представят за хора, припомня медията.

    Редица други компании, организации и лица работят върху подобни инструменти за откриване на генерирано от AI съдържание.

    OpenAI съобщи, че търси други подходи, за да помогне на хората да разграничат текст, генериран от AI, от този, създаден от хора, като например включване на водни знаци в произведения, създадени от неговите AI системи.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 минути
    Мъск обеща по-евтини електромобили
    След като компанията отчете най-големия спад на приходи от 2012 г. насам
    преди 16 часа
    България е 1-ва в Европа по брой заети жени в технологичния сектор
    36% са момичетата в училищата с професионални направления „Компютърни науки“, „Приложна информатика“ или в профил „Софтуерни и хардуерни науки“
    преди 17 часа
    IWG добави 867 нови локации в световен мащаб през 2023 г.
    Тенденцията бизнесът да се насочва към хибридни работни решения набира скорост, като IWG договаря почти двойно повече локации в сравнение с 2022 г.
    преди 17 часа
    ЕП прие директивата относно работата през платформа
    За първи път се въвежда регулация за използването на алгоритми на работното място
    преди 17 часа
    ЕС с нови правила за големите фирми
    Дружествата ще трябва да следят дали стоките им не идват от места с използване на детски труд и замърсяващи природата
    преди 19 часа