петък, 29 март 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2113 прочитания

    Нов тест засича наличието на рак и неговото местоположение в тялото

    Изследователи от MIT са разработили нова диагностична система, основана на специално проектирана наночастица
    20 юли 2021, 16:17 a+ a- a

    Илюстрация: MIT

    Изследователи от MIT са разработили нова диагностична система, която може да се извърши като обикновен тест с урина, за да се открие наличието на рак и ако резултатът е положителен, последващ тест може да установи къде се намира в тялото.

    Системата на MIT е изградена около специално проектирана наночастица, която може да произвежда „синтетични биомаркери“ в урината, ако човек има рак, и в предишни тестове се е оказала обещаваща. Но проблемът е, че не може да се каже къде в тялото се намират туморите. Сега екипът е добавил тази функция.

    За да се разпространят в тялото, много видове рак използват ензими, наречени протеази, които разрязват протеините в извънклетъчната матрица. Диагностичните наночастици са покрити с пептиди, които също могат да бъдат нарязани от тези протеази, така че ако някъде има тумори, наночастиците ще носят белезите от срещите си с тях, докато стигнат до урината.

    Да знаеш, че имаш рак и да знаеш къде в тялото се намира, са два много различни въпроса. За да даде отговор на втория, екипът променя рецептата за наночастиците. Те добавят пептид, който се привлича от кисела среда като тази, която туморите произвеждат около себе си, което означава, че наночастиците са склонни да се групират около рака. Учените също така добавят мед-64, радиоактивен индикатор, който свети на изображения от PET скенер.

    Това означава, че наночастиците ще се съберат на мястото на туморите и ще бъдат ясно видими при PET сканиране. Екипът казва, че този метод кара туморите да се открояват по-добре от често използваните PET индикатори, които също могат да накарат органи като сърцето да светят силно и потенциално да скрият всички близки ракови сигнали.

    Екипът тества частиците върху мишки с метастатичен рак на дебелото черво и успява да проследи как реагират на химиотерапията. В дългосрочен план, ако методът бъде одобрен за ползване при хора, изследователите предвиждат той да стане част от годишен здравен преглед.

    „Всяка година можете да си направите тест с урина като част от общ преглед“, казва Сангета Бхатия, водещ автор на изследването. „Бихте направили образно изследване само ако тестът на урината се окаже положителен, за да разберете откъде идва сигналът. Имаме още много работа, за да стигнем до там, но това е крайната цел в дългосрочен план“, казва тя.

    Проучването на MIT е публикувано в Nature Materials.

    Компанията Glympse Bio, на която Бхатиа е съосновател, е извършила клинични изпитвания фаза 1 на по-ранна версия на уринарните диагностични частици и е установила, че са безопасни за пациентите.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 1 час
    Очаква се пазарът на смартфони да се възстанови през 2024 г.
    Най-голям ръст се очаква в премиум сегмента, показват данни на Counterpoint Research
    преди 3 часа
    38 млрд. долара достигат загубите от финансови измами през 2023
    БОРИКА стартира инициатива за превенция на финансови измами
    преди 3 часа
    Започва поетапно изключване на отоплението за град София
    Изключването на топлоподаването стартира на 31 март
    преди 4 часа
    Богданов: ЕК одобри проект за единен инвестиционен портал
    Целта е да се обедини цялата административна дейност около обслужването на потенциалните инвеститори у нас
    преди 4 часа
    БНБ: Има риск от нарастване на необслужваните кредити
    Очаква се затягането на условията в еврозоната да се пренесе върху лихвените проценти в страната
    преди 5 часа
    TSMC планира да увеличи работната си сила до 100 000 души
    Най-големият производител на чипове наема с огромни темпове