петък, 19 април 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    816 прочитания

    Нова Дигитална лаборатория работи към Столична библиотека

    Тя ще предлага на младите хора иновативни програми за усвояване на цифрови умения в областта на графичен дизайн, 2D и 3D моделиране и анимация, създаване на VR/AR реалност, Game design и др.
    25 февруари 2021, 11:10 a+ a- a

    В Столичната библиотека отвори врати Дигитална лаборатория – ново библиотечно пространство за развиване на дигитални умения и създаване на успешни интерактивни продукти в творческата индустрия.

    Дигиталната лаборатория ще предлага на младите хора иновативни програми за усвояване на разнообразни цифрови умения в областта на интерактивни изкуства като дигитализиране и креативно представяне на книжовното наследство, графичен дизайн, 2D и 3D моделиране и анимация, създаване на VR/AR реалност, Game design и др.

    Модерното високо технологично оборудване – мощни геймърски компютри и лаптопи, 3D принтер, проектор Vivitek с екран Avers, графични таблети, скенер за книги, Leap Motion, 3D очила Oculus Rift – са осигурени с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България.

    Проектът Дигитална тийн лаборатория на Столична библиотека е реализиран със съдействието на Столична община и Асоциация за развитие на София.

    „Партньорството на САЩ и Столичната библиотека започна през 2000 г., когато дарихме 10 000 тома книги. Чрез новата лаборатория ще предоставим на младите повече възможности за триизмерно моделиране и досег с дигиталните технологии“, каза Н.Пр. Херо Мустафа, посланик на САЩ в България.

    По думите на зам.-кмета на София доц. д-р Чобанов "Дигиталната лаборатория надгражда над все по-големия капацитет на Столичната библиотека, която е една от най-големите културни институции в България с все повече млади читатели и динамична проектна политика, обхващаща различни области на образованието и културата. Всичко това се постига благодарение на екипа на библиотеката, в който работят с много желание и мотивация." Доц. Чобанов благодари от името на кмета на София за партньорството с Посолството на САЩ, което подкрепя библиотеката в нейната мисия да насърчава любовта към четенето и да ни води във века на технологиите.

    С новата дигитална лаборатория Библиотеката ще се превърне в своебразен дигитален хъб за деца и младежи с 4 локации – Американски център, Детски център, Дигитален център и Тийн лаборатория. Работата на новото пространство ще започне с обучителен курс по 2D анимация на известна българска аниматорка Надежда Славова. Участници в курса са ученици от НПГПТО "М. В. Ломоносов" София.

    През последните години Столична библиотека създава нови иновативни пространства за цифрови знания и умения за младите хора между 14- и 28-годишна възраст, които са 60% от читателите на библиотеката. Всяка година интересните образователни кампании, културни инициативи и артформати се посещават от близо 500 000 потребители, като голяма част от тях са ученици и студенти.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    JPMorgan: Не разчитайте на увеличаване на биткойна след разполовяването
    Банката прогнозира спад в стойността на най-голямата криптовалута в света
    преди 3 часа
    СЗО даде ново име на Covid и други респираторни вируси
    Международната агенция актуализира терминологията, която препоръчва за описание на респираторни инфекции
    преди 19 часа
    В София започна Serp Conf. 2024 International
    Вторият ден на конференцията, 19 април, е с акцент върху електронната търговия
    преди 20 часа
    Марк Рюте: Ще съдействаме и пред Австрия за пълноправното ви членство
    Неприемливо е да не сте членове на Шенген и по сухопътни граници, заяви министър-председателят на Нидерландия
    преди 20 часа
    BILLA България стартира своята лятна програма за ученици от цялата страна
    Всички желаещи могат да кандидатстват онлайн в новия кариерен сайт на компанията
    преди 1 ден
    Китайската икономика с по-висок от очакваното ръст
    Подпомогната от промишленото производство