36868 прочитания
Вижте моменти от първото събитие на Jobs.bg, Tech.bg и Economy.bg - EconomyForum
Своята визия и опит споделиха световно признати визионери и бизнес лидери на водещи компании в България
25 октомври 2024, 10:48
a+
a-
a
Снимка: Economy.bg
На 18 октомври 2024 в Hyatt Regency в София се проведе Let’s Talk about Tomorrow - първото събитие, част от EconomyForum, организиран от Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg. Под надслов AI, skills, jobs and leadership resilience („Нека поговорим за утре: Изкуствен интелект, умения, работни места и устойчивост в лидерството“) събитието дискутира технологиите и уменията на бъдещето, както и стъпките за постигане на устойчивост във времена на несигурност.
Вижте моменти от събитието:
Своята визия и опит споделиха световно признати визионери и бизнес лидери на водещи компании в България.
„Няма обогатяване без обмен, а обмен не е възможен без свързване и общуване. Затова благодарим за прекрасната общност на EconomyForum и за изключителното присъствие на глобални и местни лидери на мнения“, коментира Детелина Смилкова, Директор на EconomyForum, при откриването на събитието.
„Изкуственият интелект се превръща в стока от първа необходимост като електричеството. Скоро няма да можем да си представим нито едно производство или услуга да бъде реализирано без него“, посочи Мартин Форд – един от най-завладяващите и влиятелни лектори в световен мащаб по темите, свързани с AI, автоматизацията и бъдещето на работата, софтуерен предприемач, лектор на TED и автор на бестселъра „Rise of the Robots“.
„Една от човешките супер сили, които се оказва, че изстрелват продуктивността в космоса е любопитството. Трябва да го поощряваме и съхраняваме, вместо да го убиваме с безброй срещи. Въображението живее в паузите – създавайте паузи! Скуката ражда креативността – не я убивайте. А ключът към психическата устойчивост на хората е приятелството – това е силата, която извличаме един от друг“, каза Брус Дейсли - един от най-влиятелните гласове в Обединеното кралство по темата за пресечната точка между живота и работата, автор на бестселъри и екперт в темата за технологиите, който е и бивш Вицепрезидент на Twitter за Европа, Близкия Изток и Африка.
„Всъщност бъдещето се случва постоянно. Неща, които не са се случвали никога до сега се случват всеки ден. Въпросът е в скоростта, с която се случват напоследък и още по-главоломната скорост, с която ще се случват в бъдеще“, категоричен беше Доброслав Димитров - Председател на Управителния съвет на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), който модерира дискусия на тема: Business of tomorrow: technologies changing the game.
„Ние постоянно автоматизираме и въвеждаме изкуствен интелект в почти всички процеси. Въпреки това не само че не съкращаваме, но и постоянно растем, като догодина ще минем 1 милион служители. И все пак има предизвикателства – повечето компании не знаят как да използват данните си, а едва 40% от изпълнителните директори са готови да прилагат новите технологии“, посочи Петър Торнев, Управляващ директор на Технологичния център на Аксенчър в България.
„Въпреки всички усилия на компаниите, повечето от тях все още не са внедрили генеративния изкуствен интелект в продукция и в мащаб. Очаквам през следващата година технологията да навлезе все повече в бизнеса.“, прогнозира Иван Вулев, CTO & Technical Sales Leader за Централна и Източна Европа, IBM.
Синиша Джукич, Генерален мениджър на Bosch Digital Bulgaria, също посочи, че „компаниите наваксват усилено и въвеждат използването на изкуствения интелект във всеки възможен процес.“
„Много се говори за изтощението от новите технологии и за това, че трябва постоянно да придобиваме нови умения. И все пак проучванията ни показват, че най-много служителите се изтощават от излишни срещи, тежка координация, неефективни структури, а новите технологии остават много по-назад“, отбеляза Фонс Саймънс, Старши директор на Мърсър Амстердам, който представи проучване на Мърсър за уменията на бъдещото.
Мария Шишкова - Управляващ партньор на ЕЙМС Хюман Кепитал и Дейл Карнеги Трейнинг България, модерира следобедната дискусия, която беше на тема: People of tomorrow: resilience in times of uncertainty. „За радост в безпрецедентните промени, които ни връхлитат има много подобрения. Например, може да се наложи да се подготвим да живеем до 120 – 150 годишна възраст“, отбеляза тя.
„Да не забравяме, че тези, които най-много се оплакват, всъщност са хора, които знаят, че нещата могат и трябва да бъдат подобрени. Има заряд в това и той може да се използва. Компаниите, които инвестират в щастието и добруването на служителите си ще останат устойчиви в епицентъра на бурните технологични промени“, категорична беше Силвия Гарсия, която е сред най- разпознаваемите лектори в световен мащаб по теми, свързани с щастието на работното място.
„Аз съм оптимист. Нищо кой знае колко ново не се случва – индустриалната революция е заменила и надградила физическата ни сила, информационната революция сега заменя или по-скоро надгражда интелектуалната ни сила. В резултат живеем все по-добре, все по-пълноценно и очаквам да се разкрият много повече нови професии и работни места“, прогнизира Георги Ганев - GM & Technology Sales Leader на IBM България.
EconomyForum е нов проект на Economy.bg, Jobs.bg и Tech.bg, посветен на организирането на значими местни и международни събития, които вдъхновяват иновациите и насърчават обмена на идеи в областта на лидерството, бизнеса и технологиите.
|
|
* Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.
преди 10 часа
|
|
преди 13 часа
|
|
преди 16 часа
|
|
преди 16 часа
|
|
преди 1 ден
|
|
преди 2 дни
|
|
преди 2 дни
|
|
30 октомври 2024, 10:40
|
|
|