Вижте насоките, които споделя кариерният консултант Петя Богданова
Петя Богдановa, кариерен консултант. Снимка: личен архив
„Имала съм стотици клиенти, които правят всичко възможно да удовлетворят представата за това какви трябва да бъдат, пренебрегвайки нуждите на човека, който в момента са. Другото нещо, което много хора пропускат, е да се подготвят, преди да направят голяма професионална промяна“, разказва кариерният консултант Петя Богданова. Свързахме се с нея, за да разберем повече за това как човек да направи по-осъзнат избор за своето кариерно развитие. Ето какво сподели тя пред екипа на Economy.bg:
Петя Богданова е рекрутър с опит в BPO среда, продуктова финтек компания, агенция за подбор и към момента - бутикова агенция за подбор за технически роли (tech recruitment). Кариерен консултант е от 3 години, през които е работила с над 400 клиенти. Създател е на метода за кариерно ориентиране "the QUESTion method", който помага на хората чрез задаване на правилните въпроси да изследват кариерните пътища и вътрешните потребности, които могат да задоволят през професионалното си развитие. Създава обучения за рекрутмънт специалисти, програми за лидерство, уъркшопи за меки умения и за психично здраве на работното място, както и продължава работата си с клиенти като кариерен консултант. Интересите, които са я съпътствали цял живот, са литература и писане, философия, психология на поведението, изкуство, политика и етичен и екосъобразен начин на живот.
Според Вас кога човек трябва да ревизира своето професионално развитие? Има ли някакъв период, през който е полезно това да се прави, дори човек да не смята, че има някакъв проблем?
Ако човек иска да усеща удовлетворение и смисъл от работата си, професионалното развитие е постоянно и продължително през целия му кариерен път. Това неизбежно включва промени през някакъв период от време. Много често не виждаме явен проблем в работата ни и в компанията, в която работим, но същевременно чувстваме липса на удовлетворение. Опитът ми като кариерен консултант показва, че оптималният престой в една компания за повечето специалисти е около 3 – 4 години. Това не означава, че на третата година задължително трябва да сменим компанията, разбира се. Но има фактори, които са добра причина да помислим за кариерна промяна около 3-тата или 4-тата година:
• Усещам, че владея всеки аспект на работата си на толкова високо ниво, че не срещам никакви предизвикателства;
• Не ми се налага да уча нови неща;
• Не виждам перспектива за кариерно израстване;
• Следващите „стъпала“ в компанията не са позиции, които ми допадат и към които се стремя;
• Повишението на заплащането ми е не повече от 5% годишно;
• Неудовлетворен съм от стила на ръководене и работа на прекия си ръководител;
• Разпознавам, че професионалните ми приоритети и потребности са се променили и имам нужда от стимули или възможности, които настоящата среда не ми предлага.
Кои са ключовите въпроси, които човек трябва да си зададе?
Има четири основни въпроса, с които работим с клиентите ми, независимо дали тепърва се ориентират в кариерното си развитие, или имат повече опит и правят кариерна промяна. Това са:
• Кои са естествените ми умения?
• Какво искам да давам с работата си?
• Какво искам да получавам от работата си?
• До каква степен и как искам да бъда утвърден чрез работата си?
От тези четири големи въпроса произлизат много други, които да ни помогнат да опознаем нуждите, потребностите, мотивацията и амбициите си по-добре. Методът за кариерно ориентиране, с който аз работя – the QUESTion method – в основата си е точно това: множество въпроси в тези четири основни групи, чрез които стигаме до това, което трябва да знаем за себе си, преди да се запитаме какво предлага пазарът на труда и как да се позиционираме в него. Задължително е първо да познаваме уменията си и вътрешните си потребности, за да вземаме смислени за нас решения, водени от тях.
Кога човек има нужда от кариерно ориентиране?
Когато се усети объркан в целите си или пък когато има цел, която не е сигурен как може да постигне. Кариерният консултант е там, за да подкрепя хората в огромното море от информация и възможности и да им помогне чрез себепознаване и разбиране на това как работи пазарът на труда, да се фокусират и да действат целенасочено.
Кои са най-важните стъпки, които трябва да предприеме човек, който не знае към каква професия да се насочи?
Това са най-често младите и тези, които правят първите стъпки в кариерното си развитие. Моят съвет към тях винаги е първо да си зададат правилните въпроси, а след това да не мислят твърде дълго и да действат. Няма как да знаеш какво ти допада и какво не със сигурност, докато не пробваш. Човек не може да направи най-правилния кариерен избор, но може да ползва информацията, която вече има, и да действа с нея. Опитът ще му покаже какво друго има да научава за себе си и света. Ето няколко ключови въпроса за хората, които са съвсем в началото на професионалното си развитие:
• Към какво изпитвам силно любопитство?
• Кои са активностите, които ме зареждат и захранват?
• За какво ме хвалят другите?
• Кои са хората, към които гледам с възхищение и от които се уча? Какви са те – с какво се занимават, какво ме впечатлява у тях?
• Кои са качествата в по-възрастните хора около мен, които уважавам и харесвам?
• Кои са нещата, които ме поглъщат и ме откъсват от света за малко?
Кои важни стъпки пропускат обикновено хората?
Хората много често пропускат да се запитат какво наистина искат те. Имала съм стотици клиенти, които правят всичко възможно да удовлетворят представата за това какви трябва да бъдат, пренебрегвайки нуждите на човека, който в момента са. Другото нещо, което много хора пропускат, е да се подготвят, преди да направят голяма професионална промяна – било то финансово, психологически или давайки си достатъчно време. Често чакаме до последния момент, когато вече е абсолютно наложително да променим нещо – да се преквалифицираме, да сменим типа организация или работна среда, да преминем от оперативна към ръководна позиция, да преминем на свободна практика или да започнем собствен бизнес. И нямаме търпение да скочим в новите води, без обаче преди това да сме се подготвили достатъчно добре за тях. Това може да доведе до разочарование, бързо отказване и чувство на провал.
Според Вас защо хората пренебрегват именно тези стъпки?
Двете са много свързани. Собствените си нужди пренебрегваме лесно, понеже повечето хора не сме научени да ги разпознаваме и да ги изследваме. А защо скачаме неподготвени в новите етапи от кариерното си развитие – точно защото сме пренебрегвали потребностите си достатъчно дълго, за да почувстваме в един момент, че промяната е неизбежна, трябва да се случи веднага и на всяка цена.
Каква е ролята на кариерния консултант в процеса на кариерно ориентиране?
Кариерният консултант може да помогне на човек да формулира целите си и да му даде практически съвети как да се задвижва към тях.
Какви насоки бихте споделили с хората, които желаят да сменят кардинално своята професия на един по-късен етап от живота си?
Това са едни от любимите ми консултации с клиенти! Много е вълнуващо да помагаш на опитен професионалист да намери пресечните точки между знанията и уменията му и новите му цели за развитие. На тези хора бих казала да бъдат възможно най-отворени към новите възможности и да не се страхуват да срещнат непознати предизвикателства. Също така е от голямо значение не просто да познават себе си като професионалисти добре, а и да изградят добре структуриран личен бранд. Това означава да комуникират логично опита и качествата си, така че бъдещи работодатели (или партньори) да могат веднага да разпознаят как биха си били полезни един на друг.