вторник, 10 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    9153 прочитания

    Острият недостиг на ИТ специалисти намаля, изискванията към работодателите започнаха да се нормализират

    Основните промени на пазара на труда при набирането на ИТ кадри пред Economy.bg очертава Стилиян Еленков, Director of Engineering – Operations в AtScale
    16 септември 2020, 09:47 a+ a- a

    Как коронавирусът ще промени пазара на труда в България? В рубриката на Economy.bg „Пазарът на труда във време на Covid-19“ HR професионалисти и мениджъри от водещи компании в България очертават актуалните предизвикателства и бъдещите тенденции в търсенето и предлагането на работни позиции в различни сектори у нас. Вижте какво коментира Стилиян Еленков, Director of Engineering – Operations в AtScale.

    В последните няколко месеца станахме свидетели на явления, които промениха изцяло пазара на труда. През 2020 г. сериозно влияние оказа и кризата с COVID-19. Тя извади на преден план много структурни проблеми в компаниите. Бизнесът все по-ясно започна да разбира, че бъдещето е в управлението и във вземането на стратегически решения въз основа на добър анализ на данните и на натрупаната информация, както и в използването на по-гъвкави процеси и на нови технологии. AtScale е лидер именно в иновативния подход към моделиране и анализ на големи обеми от данни и помага на бизнеса при намирането на правилните управленски решения. 

    Ето и основните промени на пазара на труда, които ние от AtScale забелязваме при набирането на ИТ кадри:

    - Много IT специалисти, свързани със секторите енергетика, производство, транспорт и др., се преориентираха към нови сектори.

    - Острият недостиг на специалисти в нашия сектор като цяло намалява. Съответно изискванията на IT специалистите към работодателите започнаха да се нормализират. Престижните офиси и служебните коли са все по-малко значим фактор при търсене на нов работодател.

    - У нас след кризата с COVID-19 имаше засегнати компании, които или намалиха екипите си, или изцяло затвориха офисите си в България. Това от своя страна помогна на по-малко засегнатите от кризата организации да се разширят и дори да приемат цели нови екипи в редиците си.

    - Вече като трайна тенденция се оформят очакванията към работодателите да осигурят възможностите за гъвкаво работно време, за по-голяма свобода, за нови възможности и стимул за развитие, за сплотени екипи и за осигуряване на здравословна работна среда. Наличието на възможности за усвояване на нови умения и за работа с нови технологии също се оказва значим фактор при избирането на нов работодател. 

    Ние от AtScale създаваме предпоставки за сплотеност и мотивираност на екипите ни и за здравословна работна атмосфера. Така привличаме качествени кадри, които се интегрират при нас лесно и без излишен стрес и дискомфорт от смяната на работно си място.  Така успяваме да се разрастваме бързо и ефективно. 

    Чрез разширяването на екипите си, AtScale вече може да обслужва не само големите компании, но и малки и средни бизнеси. Те проявяват изключителен интерес към услугите ни, защото освен на управленския си опит, вече могат да разчитат и на структурирани модели и данни, за да вземат най-точните решения за бизнеса си. Разработваме и модели, базирани на изкуствен интелект, които да прогнозират и предлагат оптимални варианти за развитието на организациите.

    Това е бъдещето! 

    Повече информация за компанията и свободните позиции в момента вижте в профила на AtScale в JOBS.bg тук

    ВИЖТЕ ОЩЕ:





     

    Основната промяна в пазара на труда ще бъде в посока на работодателските политики

    Коронавирусът ще повиши мотивацията и лоялността към компаниите на вече заетите

    От компаниите ще се очаква все повече гъвкавост

    Преди пандемията пазарът на труда показваше признаци на прегряване, сега се връща към по-здравословни нива

    На пазара остават стабилни компании, които могат да предложат сигурна и дългосрочна работа

    Ще има все повече възможности за работа от вкъщи и роботизирани предприятия

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 20 минути
    Димитър Радев, БНБ: Облагането на свръхпечалбите на банките носи сериозни рискове за икономиката
    Надяваме се да бъде взето балансирано решение, което ще бъде в полза на всички, коментира Петя Димитрова, председател на Асоциацията на банките в България
    преди 4 часа
    Проучване: Големите компании очакват над 24 млн. евро ръст на приходите от въвеждане на нови финансови технологии до 3 години
    Едва 1/3 от финансовите лидери вярват, че наборът им от софтуер и технологии е в крак с нуждите им и ще може да поддържа бъдещ растеж. отчита доклад на Payhawk
    преди 4 часа
    Лабораторният комплекс на София Тех Парк ще предоставя услуги за бизнеса
    Достъп до високотехнологично оборудване и консултантски услуги ще могат да получат микро-, малки и средни компании
    преди 4 часа
    МФ внася бюджет 2025 с 3% дефицит и ръст на максималния осигурителен доход
    По-висок акциз за алкохол и цигари, данък 15% при недекларирани доходи: вижте още какво предвижда държавния бюджет за догодина