Борислав Пенев е ръководител сектор „Свежи храни“ в хипермаркет на Kaufland България. Завършил е Езикова гимназия и „Икономика и бизнес“ в УНСС. Впоследствие специализира и в „Индустриален бизнес“. Още като студент проявява интерес към модерната търговия и именно в този сектор започва първата си работа. „След като се уверих колко интересна и динамична е тази област, реших да започна да се занимавам по-сериозно с нея“, разказва Борислав.
През годините преминава през няколко големи ритейл компании, а преди около година и половина се присъединява към Kaufland. „Избрах компанията като лидер на пазара в своя сектор и като сигурен работодател у нас, който предлага големи възможности за развитие“, посочва Борислав.
Срещнахме се с него, за да ни разкаже повече за професията си. Какви са основните отговорности, какви умения и качества са нужни, как се поддържа квалификацията и кои са най-големите заблуди за тази професия.
Какво е да работиш като ръководител сектор в Kaufland България?
Какви са основните отговорности на ръководителя сектор „Свежи храни“ в Kaufland България? Позицията, която заемам, е много отговорна. Ръководя екипа на сектор „Свежи храни“, който наброява близо 50 души. Нашето основно задължение е всеки ден да предлагаме на клиентите свежи и качествени храни и безупречно обслужване на свежата ни витрина. За да постигаме това, трябва да сме прецизни в изпълнението на ежедневните си дейности. Сред моите основни отговорности са да изготвям работни графици, да правя заявки за продукти, да следя за свежестта и пълнотата на витрината, да наблюдавам всички процеси в магазина и да се грижа за тяхното правилно изпълнение. Освен това анализирам резултатите, които постигаме с екипа ми и непрекъснато търся решения как да ги подобряваме, за да бъдат клиентите ни още по-удовлетворени.
Как типично протича един работен ден? Работата в Kaufland е много динамична. Всеки ден е различен от предишния и всеки ден ни посрещат нови предизвикателства, с които трябва да се справяме. Моят работен ден винаги започва много рано, още с пристигането на стоката, тъй като, за да е всичко максимално прясно и свежо, продуктите пристигат на същия ден сутринта, преди отварянето на магазина.
След подредбата на стоката и подготовката на магазина за отваряне, следя за качественото изпълнение на процесите и за спазването на високите фирмени стандарти за свежест, качество и добро обслужване.
Какви умения са необходими за тази професия? На първо място комуникативност, тъй като работим с много голям брой хора – както колеги, така и клиенти. Трябва също да имаме аналитично мислене, необходимо, за да анализираме правилно всички резултати. Човек трябва да е и много организиран и последователен в действията си, да е гъвкав и да умее да се адаптира към различни ситуации.
Как поддържаш знанията и квалификацията си? Kaufland е една много добра школа. Дори след много години опит, в компанията човек непрекъснато трупа нови знания. Освен това компанията се грижи за развитието на своите служители, като им осигурява регулярни обучения.
Какви са възможностите за развитие? Развитието на човек винаги зависи от неговите лични качества и постижения, но Kaufland предоставя много възможности за развитие – както йерархично, така и чрез преквалификация в други сфери.
Кой са най-големите заблуди за професията? Най-голямата заблуда за професията е, че тя е скучна, а в действителност секторът за модерна търговия е един от най-интересните и най-динамичните. Всеки ден се изправяш пред нови предизвикателства и интересни ситуации, непрекъснато научаваш нещо ново.
Какви са хобитата ти? Много обичам да карам колело, да пътувам и да чета книги.
България вече е сред държавите в ЕС с най-облекчени правила за задължителен финансов одит – Пламен Донев, член на УС на Института на дипломираните експерт-счетоводители в България