Инициативата е на Висшето училище по телекомуникации и пощи и IBM България
Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и IBM България стартират нова образователна програма, която ще обучава кадри за професиите на бъдещето.
В новата програма ще се преподават умения, идентифицирани като ключови от бизнеса, а студентите ще могат да започват работа по специалността си още преди завършването си.
Данните сочат, че вероятно над 70 милиона служители в света ще се наложи да сменят професията си до 2030 г. заради процеса на автоматизация (проучване на McKinsey Global Institute). Свидетели сме на тези промени и днес. Така например, банките трансформират изключително много подхода си към клиентите в сферата на обслужване, предлагайки много по-високо ниво и качество на финансовите услуги посредством нови решения. Същите процеси протичат и в други сектори - като транспорт и туризъм.
България също трябва да се подготви да посрещне тези промени. Страната разполага с добре обучени, високо-квалифицирани кадри, но в последните години срещаме някои трудности. С над 50 университетa и разходи за образование в размер на около 3,8% от БВП, младежката безработица достига нива от 20%, като едновременно с това ставаме свидетели и на изтичане на ценни кадри в чужбина. В резултат, България е една от страните, в които работодателите срещат затруднения в намирането на служители с конкретни умения и с много добра експертиза в ИТ (според OECD).
Всичко това насочва към нещо много важно – ролята на образователните институции. „Като водещ български университет, ВУТП вече разполага с програми, които свързват обучението с успешната реализация след това. IBM е наш основен ментор в този процес. Партньорството ни с компанията вече дава добри резултати и предоставя на студентите ни точните умения и знания за бизнес реализация“, сподели Ана Божанова, ръководител отдел Интеграция и връзка с обществеността във ВУТП.
Партньорството с IBM България включва разработване на образователно съдържание за Linux администрация и сигурност, менторство и обучение чрез редовни срещи, включване на студенти в инициативи на IBM, което им помага да добият представа за области като блокчейн, както и специализирани уъркшопи (изграждане на имидж и оформяне на CV), които служители на IBM организират за студентите във ВУТП.
„Бързото кариерно развитие на нашите студенти е ясен знак, че партньорството ни с IBM помага за решаването на недостига на квалифицирани кадри в България, предоставяйки на студентите умения, нужни им за реализация в професии на бъдещето и възможност да учат, работят и да се развиват в България“, допълни Ана Божанова.