събота, 25 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    13260 прочитания

    Квантовият компютър ще тласне бизнеса със светлинни години напред

    За потенциала на квантовия компютър вижте какво сподели пред Economy.bg Върн Браунел, изпълнителен директор на D-Wave, първият в света производител на квантови компютри
    19 август 2013, 17:21 a+ a- a

    Върн Браунел оглавява D-Wave от 2009. Преди да се присъедини към компанията, той работи в Egenera, която основава през 2000. Има опит и като CTO (главен технологичен директор) на Goldman Sachs. Заемал е и различни мениджърски и инженерни позиции в Stratus Computer, Ztel и Digital Equipment. Браунел има MBA степен от Anna Maria College (САЩ), както и бакалавърска степен по електронно инженерство от Stevens Institute of Technology (САЩ).
    Канадската компания D-Wave е основана през 1999. Твърди, че е създала първия в света и единствен комерсиален квантов компютър. Сред клиентите й са Lockheed Martin, Google и NASA.

    Какво точно е квантов компютър?
    Квантовият компютър използва квантова физика, законите на най-малките частици във вселената като атоми и неврони, за да реши проблеми с невероятна бързина. Компютрите, които ползваме днес, позволяват съхраняването на частици информация в две състояния (0 или 1). Следвайки законите на квантовата теория, квантовият компютър позволява частиците информация да пребивават едновременно в двете състояния (0 и 1). Това свойство, наречено „суперпозиция”, прави изчислителната система по-бърза и значително по-мощна. Така квантовият компютър може да обработва и оценява различен тип информация едновременно и да решава нерешими в миналото проблеми.

    Криогенната охлаждаща система на D-Wave

    Какви са предимствата и ограниченията на квантовия компютър?
    Квантовите компютри ще революционизират способностите на компютърните системи, позволявайки по-бърз и по-ефективен начин за анализ на възможностите. Проблеми, които биха отнели цял живот на човек, за да бъдат решени, ще станат решими за минути с квантовия компютър. Ограниченията се състоят в това, което не знаем за света на квантовата физика. Но това пък прави работата по този исторически проект толкова вълнуваща.

    Какви задачи вече е решил вашият квантов компютър?
    Един от нашите компютри вече се използва от Lockheed Martin за решаването на предизвикателства, свързани с верификация и валидиране на софтуер. Компютърът сканира софтуерен код и гарантира, че софтуерът работи, както се очаква от него. Подобен тип задачи са много скъпи и времеемки за класическите компютри, но доста по-лесни за осъществяване от квантовия компютър.

    Можете ли да дадете конкретен пример за оптимизационен проблем, който квантовият компютър може да реши?
    Работим с топ компании и корпорации, за да разработим алгоритми и инструменти, които пасват на техните специфични нужди. С Lockheed Martin конкретно нашият компютър преглежда и оптимизира системите за контрол на полетите. Работим също и с Google, за да подсилим алгоритмите им за машинно обучение, които стоят зад технологиите за разпознаване на глас и изображения.

    Как квантовият компютър може да промени бизнеса?
    Квантовият компютър ще стимулира бизнеса, науката и управлението по безпрецедентен начин. Той решава проблеми, които са твърде комплексни за днешните компютърни системи. Тази иновация може да доведе до намирането на нови и по-чисти източници на енергия, по-добро разпознаване на изображения, по-точни финансови прогнози и съставянето на по-прецизна „карта” на човешкия геном. Като си партнираме с визионери от бизнеса, се надяваме да станем първите, които ще демонстрират как квантовият компютър може да остави незаличима следа в света.

    Как бихте отговорили на скептиците, които казват, че сме още далеч от появата на напълно функционалния квантов компютър?
    Нашата работа с Lockheed Martin, Google, NASA и Universities Space Research Association (USRA) показва, че квантовият компютър вече е преминал отвъд теорията и все повече навлиза в бизнеса и технологиите. Като част от процеса по избор Google, NASA и USRA направиха серия от тестове, които новият компютър D-Wave, работещ с 512 кубита, трябваше да премине, преди да бъде осъществен процесът по инсталация в Научно-изследователския център към НАСА (NASA Ames). При всички тестове D-Wave Two отговори или надмина нужните изисквания (спецификации) за работа, като в някои случаи с голяма разлика.
    Освен това имаме специален екип, който заедно с клиенти и сътрудници тества нашите квантови компютри, като им поставя за решаване различни оптимизационни проблеми. Историята на квантовите компютри обаче още е в начален стадий, така че ние постоянно се учим и развиваме.

    Вие продавате квантови компютри от 2011. Защо компаниите инвестират десетки милиони долари в тази технология?
    Цените на компютрите на D-Wave варират според договорките с клиентите и техните специфични нужди. Организациите, с които работим, имат големи и значими проблеми, които не могат да бъдат решени със съществуващите класически системи. Нашият квантов компютър позволява на компаниите и организациите да намерят начини да решат най-комплексните си изчислителни проблеми. Ние се намираме в повратна точка, в която все още се опитваме да разберем как можем да използваме новата технология за специфични приложения.

    Ще убие ли квантовият компютър традиционния?
    Нашата цел е да променим света и да решим нерешими досега проблеми. Квантовите компютри имат потенциала да постигнат това, което традиционните просто не могат. Ние не заместваме тези системи, а добавяме допълнителна изчислителна мощ за решаване на комплексни проблеми. В бъдеще бизнесът и правителствата ще могат да решават какъв тип компютър ще пасва най-добре на нуждите им. В общи линии се надяваме да създадем пространство на равни условия на конкуренция.

    Как виждате бъдещето на квантовия компютър?
    Квантовият компютър има потенциала да направи извънредно много добри неща в света и да тласне бизнеса и организациите със светлини години напред. Екипът на D-Wave работи с невиждана скорост да иновира и оптимизира нашите системи. Ние сме едва на повърхността на това, което тази технология може да постигне, и сме много развълнувани, че проправяме пътя й.

    Защо бизнесът инвестира в квантови компютри, очаквайте интервю с вицепрезидента на Lockheed Martin Брад Пиетрас!

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 19 часа
    OpenAI стартира първият си AI агент
    Operator може да използва компютър вместо вас
    преди 19 часа
    Ипотечните кредити у нас вече с ръст от 30%
    Вижте колко пари държат българите на депозити в банките
    преди 19 часа
    Тъмп: Произвеждайте в Америка или плащайте мита
    Това заяви американският президент в разговор с представители на форума в Давос
    преди 21 часа
    Какво е Ла Ниня?
    И какви климатични промени ще причини в глобален мащаб?
    преди 23 часа
    Близо 40% ръст на потреблението на електроенергия в Западна България
    Според данни на Електрохолд причините са ниските температури през декември и изборът на все повече домакинства да се отопляват на ток
    преди 1 ден
    Норвежката централна банка остави лихвите непроменени
    Институцията се готви да започне намаления през 2025 г.