понеделник, 09 декември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    18014 прочитания

    VMware създава академии за виртуализация в българските университети

    Научете повече от Диана Стефанова - управляващ директор на Центровете за разработка на VMware в България и EMEA региона, проф. д-р Красен Стефанов и гл. асистент Георги Георгиев от Софийски университет „Св. Климент Охридски“
    15 април 2013, 15:10 a+ a- a

    Компанията VMware, която е световен лидер в областта на виртуализацията и cloud инфраструктурите, стартира VMware ИТ академии, които ще работят в сътрудничество с българските университети. След успешно приключване на обучението си завършилите ще получат специален сертификат, който им дава право за явяване на изпит за Virtualization Certified Professional квалификация в независим сертификационен център.

    Потърсихме Диана Стефанова - управляващ директор на Центровете за разработка на  VMware в България и EMEA региона, за да ни разкаже повече за инициативата на компанията.
    Първото висше учебно заведение, където вече стартира академията, е Софийският университет „Св. Климент Охридски“. Срещнахме се с проф. д-р Красен Стефанов и гл. асистент Георги Георгиев от СУ, за да ни разкажат повече за условията за включване в академията, как реално протича тя и какво ще могат и знаят курсистите след края на обучението. Запознахме се и с някои от студентите, които ни споделиха мотивите си да се включат в академията и какви са техните очаквания.

    Какво представлява VMware академията разказва Диана Стефанова - управляващ директор на Центровете за разработка на VMware в България и EMEA региона

    Г-жо Стефанова, защо VMware реши да стартира ИТ академия?
    VMware ИТ академията е глобална инициатива на VMware. Компанията има такива академии в много от световноизвестните университети. Преди година и половина  и ние решихме да започнем разговори с големите наши университети и да намерим начин да реализираме тази инициатива и в България.  Факултетът по математика и информатика (ФМИ) към Софийския университет и професор Красен Стефанов бяха първите, които се отзоваха. Те успяха много бързо да се сертифицират и с днешна дата можем да кажем, че VMware ИТ академията в България е вече налице във ФМИ в СУ.

    Преподавателите във VMware ИТ академията са всъщност от самите учебни заведения, но е необходимо те да бъдат сертифицирани. Разкажете ни за този процес?
    Да, преподавателите са номинирани и избрани от самите висши учебни заведения. Ние им помагаме те да се обучат и да се явят на сертификационен изпит, за да получат сертификат за преподаване. Ние ги подпомагаме и за тях този процес е безплатен. Веднъж след като се сертифицират, вече могат да преподават наученото на техни студенти. Във ФМИ вече имаме такива сертифицирани преподаватели.

    Защо СУ реши да се включи в инициативата на VMware ИТ академия? Вижте видео с Красен Стефанов – професор във Факултета по информатика и математика в СУ

    За кого е предназначена академията? Могат ли да се включат в нея хора, които имат интерес към областта, но не са студенти на университета?
    Това зависи от политиките на всеки един университет. Конкретно във ФМИ академията  е отворена не само за студенти от Софийския университет. Курсът е част от магистърската програма „Разпределени системи и мобилни технологии” , където вече се обучават 60 студенти. Отделно СУ дава възможност и на всички останали, които имат интерес , да се запишат в курс, който се провежда през неделните дни.

    Какви знания и умения ще придобият хората, които са част от Академията?
    Всъщност ние им даваме условия да научат най-новите виртуализационни технологии и да разберат повече за продуктите на VMware. По същество това включва цялостна продуктова гама в сферата на виртуализацията - инсталиране, конфигуриране и управление на виртуални сървъри в изчислителния център, което в днешно време е изключително необходимо за всеки специалист по компютърни системи.

    Кой може да се включи в академията и какви са условията? Вижте видео с главен асистент Георги Георгиев – сертифициран инструктор във VMware академията

    Повечето компании, които стартират академии, имат за цел да инвестират в обучение на хора, които биха могли да останат при тях като служители. Вие ще предложите ли работа на тези, които се справят добре?
    Нашата основна цел е да създадем условия за студентите по достъпен и качествен начин да получат  необходимите знания. Оттам нататък те са много по-конкурентоспособни на пазара на труда. Те могат да се реализират не само във  VMware, но и във всяка друга компания в световен мащаб. Вие знаете, че най-големите компании в света са клиенти на VMware и всички те използват нашите виртуализационни продукти на VMware, но вече и голяма част от средните и малки компании също използват продуктите на VMware. Това им дава възможност за една много широка реализация – както в една от най-големите компании, така и в средни и по-малки.

    Каква е мотивацията на студентите да се включат в академията и какво искат да научат?

    В момента, като изключим академията на VMware, в учебните планове темата за виртуализацията присъства ли?
    Аз вярвам, че в много от програмите това е засегнато, защото виртуализацията е основа в момента в ИТ индустрията и е необходимост да се разбира и да се работи с нея. Това обаче е първият курс, който засяга целия цикъл и ще даде богати практически знания на студентите, защото са включени и много лабораторни упражнения.  Успешно завършилите този курс ще получат специален сертификат, който им дава право за явяване на изпит за Virtualization Certified Professional квалификация в независим сертификационен център.

    Вие казахте, че всеки университет, който има желание може да разкрие VMware ИТ академия, ако преподавателите преминат курс по сертификация. Да очакваме ли скоро и в други университети VMware академия?
    Разбира се. Тази програма е отворена за всички университети. Изискванията за академичните институции са да бъдат с минимум четири години образование и да имат необходимата инфраструктура за лабораторни упражнения. Има различни конфигурации, които са необходими за тази инфраструктура, а ние, от своя страна, се опитваме да помогнем за набавянето на нужната апаратура. Има също решения, които се предлагат в клауд средите, които могат да се наемат.  Със СУ и другите университети ще търсим програма за ротационен принцип, така че  повече университети да могат да се възползват от инфраструктурата. Оттам нататък се очаква университетите с наша помощ да сертифицират свои преподаватели. Веднъж това направено, те свободно могат да започнат да предлагат тези курсове на своите студенти, а защо не и на студентите от други университети.

    Първата академия вече стартира. Кога ще приключи курсът и ще имаме първите сертифицирани хора?
    Всеки универитет сам съставя графика на обучението.  По принцип курсът отнема една седмица, ако се прави в последователни дни. В зависимост от графика, който ФМИ ще предложи, очакваме много скоро хората да бъдат готови за сертифициране. VMware, от своя страна, дава на студентите сертификат за намаление, с който могат да отидат в независим сертификационен център и да се сертифицират за експерти по виртуализация и продуктите на Vmware на много по-ниска цена от редовната.


    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    tbi bank и УНСС представиха първата „Академия за таланти - dataXperience”
    В образователната инициатива се включиха над 50 студенти
    преди 10 часа
    Наемането в САЩ се възстановява през ноември
    Данните за септември и октомври бяха ревизирани в положителна посока
    преди 10 часа
    Това ще е най-значимата сделка на жилищния пазар у нас за годината
    Рекордна цена беше платена за жилищен имот у нас, а сделката беше реализирана с бранда Christie’s International Real Estate в България
    преди 12 часа
    Google заведе дело срещу американското Бюро за финансова защита на потребителите
    Според технологичния гигант става дума за превишаване на правата от страна на агенцията
    преди 14 часа
    Президентът започва консултации с парламентарните групи на 10 декември
    Радев напомни, че на първо място в дневния ред на обществото е внасянето и приемането на държавния бюджет