събота, 18 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    2239 прочитания

    Какво се случи на пазара на имоти през 2024?

    Вижте как мениджъри на водещи компании в сектора обобщиха годината пред Economy.bg
    18 декември 2024, 15:15 a+ a- a

     

    Силен и устойчив пазар, нови ръстове в цените и в активността - така обобщиха изминаващата година представители на водещи компании за недвижими имоти в България.

    С какво още ще бъде запомнена 2024 и какви тенденции се наблюдаваха – вижте коментарите на мениджъри на водещи компании в сектора:

    Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties:

    Силно търсене без насрещно налично предлагане, високи цени
    2024 започна като годината с многото въпросителни и се превърна в поредната успешна година за имотния пазар. Имаше несигурност и неяснота по много въпроси – дали ще се вдигат лихвите, кога ще ни приемат в еврозоната, дали ще се успокои темпът на инфлацията, какво ще се случи с предлагането и дали то ще се повиши.

    В края на годината можем да кажем, че много от негативните очаквания за пазара не се сбъднаха. Лихвите останаха на исторически най-ниските си нива, а банковото кредитиране нарасна с 36% за първите 9 месеца на годината. Това, естествено, доведе не до затихване, а до ускоряване на темпа на растеж на цените, особено през второто полугодие и към момента имаме ръстове на годишна база от 10 – 15% в различните райони на страната. Това е повече от регистрираните забавящи се ръстове през 2023 и при това на фона на инфлация, която вече е в рамките на около 2%.

    Търсенето е изключително силно и то не среща налично предлагане, което държи цените на имотите високи. Новото строителство се опитва, но не успява да отговори на всички търсения. И все пак, можем да кажем, че новото строителство е най-предпочитано от купувачите от вече може би 10 години и тази тенденция остава трайна.

    Явор Пейчев, изпълнителен директор на „Имотека“:

    Влизането в еврозоната ще повиши допълнително цените

    Нови ръстове – и в цените, и в активността. Така изглеждаше 2024 за пазара на жилища. Въпреки това тя подготви почвата за предстоящата година. Купувачите започнаха да стават по-внимателни, някои банки започнаха да предлагат конкурентни лихви по депозитите, което ще даде алтернатива за съхранение на парите, освен имотите. Кредитирането остана достъпно през годината, което също катализира сделките. Предлагането на нови проекти с високо качество също бе фактор за движението на пазара. Двустайните и тристайните апартаменти бяха най-предпочитани както за покупка, така и за инвестиция. Вторичният пазар бе на по-заден план, тъй като много продавачи изчакваха по-изгоден момент и нов ръст на цените, за да сключат сделка. Онези от тях, които притежават качествени имоти, по-скоро ще спечелят от това решение, тъй като влизането в еврозоната ще повиши допълнително цените. Но предвид факта, че 2025 няма да е година на продвача, имотите, които не отговарят на нуждите на все по-взискателните клиенти, ще се реализират трудно.

    Иглика Йорданова, управляващ партньор, Colliers България:

    Силна инвестиционна година за България
    Макар и в контекста на продължителна политическа нестабилност и разнородни геополитически рискове, за България 2024 ще се окаже силна инвестиционна година. И тази година пазарът продължи да се движи основно от местен капитал.
    При традиционен обем от средно 250 милиона евро през последните 4 години очакваме пазарът да надскочи прага от 300 милиона. При все това оставаме с най-нисък дял в общия обем сделки в страните от Централна и Източна Европа, където инвестиционните обеми остават подтиснати в резултат на лихвените нива. София остава с най-добър спред между цена на финансиране и ниво на възвръщаемост.
    Офисният пазар задържа нива от близо 15% незаети площи, но половината от тях са концентрирани в едва 8 сгради. IT и BPO компаниите продължиха да са основен двигател на търсенето, следвани от компании, предлагащи професионални услуги.
    Наемните нива се увеличиха, поради липсата на достатъчно площи в качествени проекти. В регионалните градове наемните нива на офисите като цяло останаха стабилни, а в първокласните проекти – нараснаха.
    Споделените офиси продължиха да се развиват с бързо темпо, предизвикано от корпоративно търсене.
    В сегмента на търговските площи скоростното развитие на пазара на търговски паркове застигна и столицата през 2024. В страната към момента има 64 парка и 11 – в строеж.
    При търговските центрове в резултат на силното търсене и липсата на предлагане наемите отбелязват повишение.
    Индустриалният и логистичния сектор се характеризираха с рекордно ниски нива на свободни площи (под 4%), а покачването на наемните нива измести търсенето към по-нискокачествени проекти. Половината от търсенето идва от логистични оператори и компании, работещи в сектора на бързооборотните стоки.
    Жилищният пазар продължи да е изключително динамичен, а нивото на финансова достъпност на имотите леко се подобри. Разходите за строителство нараснаха повече от продажната цена. Повечето сделки с къщи в София се сключиха без банково финансиране, а средният размер на къщите в комплекси се намали.

    Галин Гавраилов, регионален мениджър в Адрес:

    Стабилен и устойчив пазар
    През 2024 имотният пазар демонстрира устойчивост и активност, сключените сделки за пореден път увеличиха броя си. Въпреки че цените през годината растяха, интересът към покупка на имоти остана устойчив, като хората подхождаха внимателно при покупките си и се стремяха да отсяват качествените жилища. Стабилността на пазара се дължеше и на това, че недвижимите имоти традиционно се разглеждат като сигурно вложение и оптимална форма за запазване стойността на парите. Началото на годината отбеляза и значителен ръст в цените на жилищата.
    В началото на годината някои купувачи проявиха предпазливост, изчаквайки евентуално понижение на цените, но приближаването на България към еврозоната и високата себестойност на строителството затвърдиха увереността, че цените ще се запазят стабилни. В отговор на растящите цени, потребителите все по-често се насочваха към по-малки двустайни жилища, които са в рамките на бюджета им. Освен това ниските лихви по кредитите, които остават едни от най-изгодните в Европа, допълнително стимулираха активността на пазара. Условията създадоха усещане у купувачите за подходящ момент за покупка вместо за задържане на средства, като пазарът показа способност да поеме поскъпването. Съчетанието на стабилни лихви, активен интерес и увереност в пазара утвърди недвижимите имоти като предпочитан избор за инвестиция през изминалата година.

    Анас Хамид, мениджър Фронт офис в „Явлена“:

    Индикации за възможно пренасищане на пазара
    През изминалата година пазарът на недвижими имоти в България показа стабилен растеж. Средният ръст на цените в големите градове като София и Пловдив достигна около 12%. Основните двигатели на този растеж бяха нарастващото търсене и продължаващото ниско предлагане на качествени имоти. Секторът на новото строителство също преживя възход, подкрепен от ниски лихвени проценти и стабилна икономическа среда. Въпреки тези положителни тенденции наблюденията върху пазара сочат, че на места се появяват индикации за възможно пренасищане, което изисква по-внимателен подход от страна на участниците.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    преди 9 часа
    Ето колко фирми фалираха у нас за година
    Вижте и в кой сектор са най-много те
    преди 10 часа
    ОББ: България е много близо до изпълнение на инфлационния критерий за еврозоната
    Банката повиши прогнозата си за цените на жилищата от 12.2% до 15.1% за 2025
    преди 10 часа
    TikTok, Shein, Xiaomi – обект на жалба за неспазване на поверителността в ЕС
    В жалбата са посочени и други китайски компании
    преди 11 часа
    Над 56% спад на чуждите инвестиции у нас
    Най-големите вложения в страната за януари-ноември 2024 са от Австрия, Нидерландия и Гърция, сочат нови данни на БНБ
    преди 15 часа
    BP съкращава 5% от работната си сила
    Съкращенията са част от плана за намаляване на разходите