сряда, 22 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1100 прочитания

    Българската Онтотекст се слива с австрийската Semantic Web Company

    Обединената компания ще оперира под ново име
    24 октомври 2024, 11:07 a+ a- a

    Атанас Киряков, президент на Graphwise
     

    Българската Онтотекст и австрийската Semantic Web Company обявиха, че двете компании се сливат, за да създадат Graphwise - глобален лидер в технологиите за изкуствен интелект (ИИ) базиран на графи от знания (knowledge graphs). Graphwise влиза автоматично в ТОП 3 на компаниите, които развиват ИИ, базиран на графи.

    Semantic Web Company е лидер в областта на управление на знания, семантичен ИИ и интелигентна обработка на документи. Онтотекст е разработчик на GraphDB - най-универсалната графова база данни, както и на някои от най-добрите модели за ИИ, предназначени за свързване и унифициране на големи обеми от информация. Graphwise ще предоставя критичната инфраструктура за графи от знания, необходима на предприятията да реализират пълния потенциал от инвестициите си в ИИ.

    Настоящите клиенти на новата компания са над 200, сред които са Световната Банка, водещи търговски банки в САЩ и Швейцария, 3 от ТОП 10 автомобилни производители, Парламента на Великобритания, Financial Times, BBC, Johnson Controls, NASA, AstraZeneca и др.

    Сливането със Semantic Web Company е следваща стъпка в корпоративното развитие на Онтотекст, която през 2022-ра година получи от консорциум, с водещ инвеститор Integral VP, финансиране от 11 милиона евро за ускорено разрастване на бизнеса. Инвестицията помогна на Онтотекст да развие глобална структура за маркетинг и продажби и да утрои повтаряемите си приходи. Сливането ще позволи на Ontotext допълнително да ускори развитието на продуктите си, да разшири портфолиото си и да спести повече от една година за достигане до критичния размер, необходим за големи корпоративни сделки и за партньорства с водещите облачни платформи и глобалните системни интегратори.

    Обединявайки възможностите на Ontotext GraphDB за свързване и управление на данни с водещата платформа за управление на знания и съдържание PoolParty от Semantic Web Company, Graphwise се превръща в най-завършеното решение за ИИ базирано на графи от знания и очертава ясна посока на развитието на Graph RAG като технологична категория. Тази нова категория позволява по-добро разбиране на контекста и връзките между различни обекти, като същевременно предоставя по-точни и богати на смисъл отговори, спрямо ИИ подходи, които комбинират големи езикови модели (LLM) с векторни бази данни, но не използват графи. Graph RAG използва сложните взаимовръзки между данни, за да извлече по-голяма стойност и да даде по-качествени резултати от ИИ, особено в домейни, където контекстът и връзките между данните са от критично значение

    Обяснявайки технологията и нейната необходимост, Атанас Киряков, президент на Graphwise, разказва: „Графите от знания са като GPS за ИИ и големите езикови модели (LLMs). Те подпомагат моделите на ИИ с прецизност и контекст за значението на данните и така осигуряват по-достоверни и обясними резултати. Точно както GPS системата предоставя точни маршрути и предотвратява погрешни завои, графите от знания насочват моделите на ИИ в правилната посока, като организират и свързват данните по смислен начин. Това сега е от особена важност, когато бизнесът се ориентира в многообразието от технологии за ИИ.“

    Джеймс Хъмфрей, информационен мениджър в Healthdirect Australia и клиент на двете компании, коментира: „Като дългогодишен потребител на PoolParty и Ontotext GraphDB, сме развълнувани от сливането и потенциала, което то носи. Интеграцията на PoolParty и GraphDB в една цялостна платформа за ИИ базиран на графи, значително ще подобри нашите възможности и ще ни предостави иновативни решения, с които по-добре да отговаряме на нуждите на клиентите ни. Очакваме оптимизирана поддръжка, което ще доведе до по-добра производителност, мащабируемост и устойчивост на системите ни за ИИ“.


    С прогнози, че предприятията ще харчат средно по 21 млн долара за ИИ до края на 2024 г., необходимостта от ефективност на ИИ технологии никога не е била толкова критична. Тъй като развитието на ИИ продължава да бъде основна част от бизнес стратегиите, организациите се нуждаят от сложни системи, които могат да свързват и унифицират огромни обеми от неструктурирани, полу-структурирани и структурирани данни и така да свързват факти от различни източници и да дават по-умни и контекстуални отговори на въпроси с цел подобряване на ефективността на вземането на решения, управлението на инфраструктура, разработването на лекарства и взаимоотношенията с клиенти, управление на вериги на доставки и други приложения.

    В резултат на това, търсенето на технологии за създаване на графи от знания нараства бързо в световен мащаб. До края на 2025 г. Gartner® прогнозира, че графовите технологии ще бъдат използвани в до 80% от иновациите в областта на обработката на данни и анализ, в сравнение с 10% през 2021 г. През януари 2024 година, Gartner® публикува анализ на значимостта на нововъзникващи технологии (Emerging Tech Impact Radar: 2024 ), където графите от знания, заедно с генеративния ИИ, са посочени като най-значимите ИТ пазарни тенденции.

    С оглед на това, Graphwise, чиято технология вече се използва от над 200 комбинирани клиенти, се заема да изгради интегрирано водещо решение в индустрията, което предоставя надеждни и доверени възможности за ИИ в корпоративния сектор.

    Андреас Блумауер, вицепрезидент по растежа в Graphwise, каза: „Докато шумът около ИИ беше неизбежен през последните години, ИТ директорите вече се сблъскват с разочарование. Всички разполагат с модели за ИИ, но това, което им липсва, е достоверност на моделите, което се получава чрез интегрирани и обогатени данни. Уникалната комбинация от нашата експертиза в графите от знания и семантичния ИИ е единственият начин, по който корпоративните модели могат да обработват данни с максимална точност, надеждност и контекст. Графите от знания са следващия елемент от пъзела на ИИ, и ние сме развълнувани да предоставим възможност на предприятията по целия свят да получат реални резултати и възвръщаемост на инвестициите си в ИИ чрез единна и доказана платформа.“

    Онтотекст и Semantic Web Company играят ключова роля в развитието на графовите бази данни и семантичните ИИ технологии повече от две десетилетия. Комбинираното знание и възможности на двете компании означава, че клиентите на Graphwise ще се възползват от възможността да контролират качеството на ИИ, да извличат от данните по-дълбоки “прозрения”, да автоматизират процеси и да подобряват вземането на решения, създавайки необходимата основа за бъдещи иновации.

    В резултат на това сливане новата комбинирана платформа на Graphwise ще позволи на клиентите да се възползват от:

    ● Сложни, точни и надеждни приложения за ИИ, които използват силата на графите от знания за приложения като Graph RAG, NLP, системи за препоръки и анализ.

    ● Поддръжка на управлението на неструктурирани и полу-структурирани данни в цялостните процесите на системите за данни.

    ● Възможност за мащабиране без усилие, като същевременно се гарантира, че данните остават добре структурирани и класифицирани. Това позволява на предприятията да изграждат системи за ИИ, които да навигират в обширни мрежи от свързана информация, без да жертват точността или производителността.

    ● Подобрена гъвкавост при проектирането на модели чрез предоставяне на необходимите инструменти в цялостна платформа, които да опростят архитектурните решения.

    ● По-ниска обща цена на притежание. С интегрирана платформа, клиентите в крайна сметка спестяват разходи, свързани с поддържането на отделни системи. Това намалява тежестта на интеграцията на системите, рисковете при разработка и оперативните рискове, както и лицензионните, инфраструктурните и оперативните разходи, което прави проектите за ИИ по-рентабилни във времето.

    ● Комбинирана екосистема от партньори и по-широк пазар, който създава повече възможности, включително значително по-голям обем на проекти.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 12 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 15 часа
    преди 16 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 19 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа