петък, 01 декември 2023   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    4456 прочитания

    Доклад: Изкуственият интелект може да измести 300 млн. души от работата им

    Вижте за кои професии има най-голям риск според проучването на Goldman Sachs
    29 март 2023, 10:42 a+ a- a

    сн: ЕП

    Последният напредък в областта на изкуствения интелект може да доведе до автоматизиране на една четвърт от работата в САЩ и еврозоната, според изследване на Goldman Sachs, отбелязва Financial Times.

    Инвестиционната банка обяви, че „генеративните“ AI системи като ChatGPT, които могат да създават съдържание, неразличимо от произведеното от човека, могат да доведат до бум в производителността, който в крайна сметка може да повиши годишния глобален брутен вътрешен продукт със 7% за период от 10 години.

    Но технологията може да доведе и до „значителни смущения“ на пазара на труда, излагайки на риск от автоматизация 300 милиона работни места, според авторите на доклада Джоузеф Бригс и Девеш Коднани.

    Според изследването най-голям риск да бъдат съкратени има за юристите и административния персонал.

    В САЩ най-голям дял от работните места, които биха могли най-бързо да бъдат автоматизирани, са в областта на административните дейности (46%), в правната сфера (44%), следвани от архитектурата и инженерните дейности (37%). Във финансовата индустрия е възможно да бъдат заменени 35% от работните позиции, посочва CNBC.

    За повечето хора вероятно по-малко от половината от задачите им биха били автоматизирани и те ще продължат да работят, като част от времето им ще бъде освободено за по-продуктивни дейности, се посочва в доклада, цитират от FT.

    В САЩ това ще е валидно за 63% от работната сила. Други 30%, заети с физически труд или на външни работни места, няма да бъдат засегнати, въпреки че работата им може да е податлива на други форми на автоматизация. Но около 7% от американците са на работни места, където поне половината от задачите им могат да бъдат извършени от генеративен АI и могат да бъдат заменени.

    Според Goldman подобно ще бъде въздействието и в Европа. Най-засегнати от изкуствения интелект може да се окажат административните дейности (45%), а най-малко - занаятчийството (4%). Като цяло 24% от работата в Европа може да бъде автоматизирана - малко под средното ниво от 25% в САЩ.

    На глобално ниво, тъй като ръчната работа заема по-голям дял от заетостта в развиващия се свят, е изчислено, че около 1/5 от работата може да бъде извършена от AI – или около 300 млн. работни места на пълен работен ден в големите икономики.

    Оценките на Goldman са по-консервативни от тези на някои академични проучвания, които включват ефектите от повече технологии, коментира FT.

    Изследване, публикувано миналата седмица от OpenAI, създателят на GPT-4, установява, че за 80% от работещите в САЩ поне 10% от задачите им може да бъдат изпълнявани от генеративен AI.

     

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 9 часа
    България се представя на SLUSH 2023
    Страната ни е представена от 20 технологични стартъпа и министър Стойчева
    преди 14 часа
    Американската икономика с по-голям ръст през третото тримесечие
    Данните бяха ревизирани в положителна посока до 5,2% ръст на БВП
    преди 16 часа
    Законът за насърчаване на електромобилността ще бъде обявен за обществено обсъждане до края на годината
    Една от основните му цели е до 2026 г. у нас да има поне 30 000 електромобила и поне 10 000 зарядни точки
    преди 16 часа
    Българската Телелинк Инфра Сървисис ще участва в изграждането на широколентов достъп във Великобритания
    Компанията е част от „Проекта Гигабит“, който има за цел да достигне 85% интернет покритие в отдалечените райони на страната до края на 2025 г.
    преди 17 часа
    България се присъедини към Декларацията за тройно увеличаване дела на ядрената енергия
    Тя е в съответствие с енергийната политика България и действията на правителството за изграждане на блок 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй“