четвъртък, 07 ноември 2024   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    15024 прочитания

    Как държавата стимулира младежката заетост?

    За различните програми, на каква стойност са и към кого са насочени, разказа Камелия Лозанова – изпълнителен директор на Агенцията по заетостта пред Economy.bg
    05 юли 2012, 18:31 a+ a- a

    Камелия Лозанова официално е изпълнителен директор на Агенцията по заетостта от 3 февруари 2012. Тя има 20 години опит в системата на Агенцията по заетостта като специалист, началник сектор, началник отдел и директор на Дирекция „Бюро по труда” – Видин. Преди да оглави агенцията, е била заместник - изпълнителен директор по европейските програми и международни проекти в Агенцията.

    Срещнахме с нея, за да ни разкаже какви мерки предприема държавата, за да стимулира младежката заетост.

    Какви програми стартира правителството за стимулиране на младежката заетост

    Г-жо Лозанова, правителството стартира няколко програми за стимулиране на младежката заетост. Бихте ли ни разказали кои са различните мерки, на каква стойност и към кого са насочени?
    През тази година наистина целенасочено се работи за насърчаване на младежката заетост. Стремежът е да се обхванат максимален брой младежи в редица мерки. Една от тях е за обучение на работещи. Това са известните схеми „Аз мога” и “Аз мога повече”. Тя е адресирана не само към младите хора, но те са много активни, особено когато става въпрос за ключови компетентности като английски език например, също така немски, испански, италиански, както и за ИТ умения.

    В началото на миналата година стартирахме една изключително актуална за младите хора стажантска схема. Тя се реализира от Агенцията по заетостта по проект „Ново начало - от образование към заетост”. По нея вече имаме над 2 100 души, започнали работа. Тя е насочена към осигуряване на първата заетост на младите хора по придобитата професия или специалност от средното или висшето образование. Тази схема дава първото работно място на младия човек за шест месеца при работодател, който е дал заявка в бюрото по труда. Той осигурява наставник, за да подпомага младия човек в упражняването на дадената професия, според правилата на конкретното предприятие. Схемата е изключително полезна и за младежите, и за работодателите. До момента над 50 процента от младите хора, които са преминали стажуване при работодател, продължават да работят или при същия работодател, или незабавно, без да се връщат в бюрата по труда, си намират работа при друг работодател. Тази схема е на стойност 35 млн. лв. и ще продължи до 2014.


    Много позната от години е и програмата „Старт на кариерата”. Тя се реализира по Национален план за действие по заетостта. По тази програма имаме в момента 5 млн. лв. и ще стартираме прием на заявки от младежите в края на юли или началото на август. Тя е адресирана към младежи, които са придобили висше образоване, бакалавър или магистър. Те не трябва да имат опит по специалността и могат да стажуват в администрацията. Допустими си всички държавни, областни и общински администрации. Всяка година в Министерството на труда и социалната политика (МТСП) постъпват в пъти повече заявки, отколкото са възможностите. Тази година заявките на работодателите към МТСП вече се подават по електронен път. Възнамеряваме да дадем възможност за електронно кандидатстване на младежите, за да имат по-бърз и лесен достъп. 600 новоназначени млади хора можем да поемем по тази програма, като смятаме да намерим и допълнителен финансов ресурс, за да увеличим техния брой. Понастоящем над 800 души  работят от миналата година по програма „Старт на кариерата”.


    От есента предстои да стартира нова програма „Първа работа”. Тя е за 20 млн. лв. и е по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Тази схема цели да обхване не само младежите, които са придобили средно или висше образование и имат някаква специалност или професия, а всички млади хора дори, ако са отпаднали от образователна система. По тази схема отново работодателят дава заявка в бюрото по труда за определен брой работни места по определени професии и казва в какво трябва да бъдат обучени младите хора – било то за ключови компетентности или за някаква професия или част от професия. В бюрото по труда се извършва подбор сред младежите, като обикновено каним за едно работно място минимум двама-трима души. Подборът винаги се прави съвместно с работодателя, след което младежите се насочват към обучение с ваучери. След като завършат успешно обучението, младежите започват работа за период от шест месеца до една година при съответния работодател, който е дал заявката. Изплаща се възнаграждението на младия човек, заедно с осигурителните вноски, които са за сметка на работодателя, т.е. работодателят няма никакви разходи за младия човек, когото взема на работа. Както и по програмата „Ново начало - от образование към заетост”, така и по новата програма „Първа работа” ние плащаме възнаграждение не както беше до сега - минималната работна заплата, а според минималния осигурителен праг за съответната професия. Какво означава това в лева? Ако е по-нискоквалифициран труд, възнаграждението може да бъде и минимална работна заплата или около 300-400 лева, но за по-висококвалифицирания труд възнагражденията варират между 700-800 лева.

    Към кои програми бизнесът проявява най-голям интерес?
    Изключително голям интерес и то от март-април тази година, особено след призива на премиера и министъра на труда и социалната политика работодателите проявяват интерес към проект „Ново начало от образование към заетост” - стажантската програма за младите хора. В момента имаме над 1 100 работодатели, които са заявили повече от 3 000 работни места. По проекта вече работят над 2 100 младежи.

    Работодатели от кои браншове са най-активни?
    Имаме много работодатели в сферата на услугите, защото те са доста развити в България. В производството също нараства интересът, защото там най-трудно и с най-голям разход се обучава един човек. Шивашките предприятия особено се интересуват от тази програма. Във всички сфери имаме интерес. Преди няколко месеца дадохме възможност самият собственик или управител на предприятието да бъде наставник. По този начин се отворихме и към микро- и малките предприятия, за които беше по-трудно да се включат в  програмата заради  условието наставникът да е зает по трудов договор. Тук обаче има един детайл, че по програмата ние плащаме половин минимална работна заплата на наставника, който е работник в предприятието, за шестте месеца, в които наставлява младия човек. Когато собственикът на бизнеса е и наставник, то не се плаща възнаграждение.

    Компаниите от тези браншове отдавна се оплакват, че имат проблем с намирането на хора и е логично да бъдат активни. Имат ли интерес обаче младите хора?
    Да, младите хора са активни. За София и по-големите градове е нормално, разбира се, да проявяват интерес към по-реномираните, известни и популярни компании. В същото време в малките населени места младежите са много удовлетворени, че могат непосредствено след като завършат, да започнат да упражняват професията си и то точно тази, за която са учили. Понякога дори инициативата идва от младежите и сме го въвели като стил на работа в страната. Младите хора, които идват при нас, било то за подпис в бюрото по труда или да потърсят посредническа услуга, или заради това, че са чули в медиите за някоя програма, трудовите ни посредници получават информация за съответния човек, за това какво би искал да работи, и след това започват да търсят сред работодателите заявки. Водещ е младият човек.

    Какъв процент от компаниите са извън София?
    За София заявките са над деветстотин. По-голяма част от компаниите, които кандидатстват, са извън София. Програмата се реализира на територията на цялата страна и е много лесна за достъп, особено за младежите. От тях се изисква само да са регистрирани в бюрото по труда и да подадат заявление, ако има заявено работно място. Ако няма заявено работно място, да кажат какво искат, каква представа имат и съответното да изслушат нашите трудови посредници, за да се намери един разумен баланс между характерните за младите хора мечти и представи за трудова реализация и реалния живот. Искам да се обърна към младите хора да идват да се регистрират в бюрата по труда. Не е срамно да си регистриран в бюрото по труда. Напротив, това е едно от местата, където по-бързо и по-лесно може да се намери работа. Това им дава възможност да ползват всички програми на Агенцията по заетостта, които се реализират от националния бюджет и Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, а там е заделен огромен финансов ресурс. Над 75 млн. лв. са заделени по мерките, които целенасочено са адресирани към заетост за младите хора.

    Каква е целта, която си поставя държавата с различните програми?

    Тази година младежката заетост определено е приоритет, но каква е целта, която си поставяте? Каква е ситуацията в момента и какво трябва да постигнем след една година, например?
    Целта беше много ясно начертана от споразумението, което се подписа между правителството, синдикатите и работодателите. В първите четири месеца от завършване на образование или отпадане от образователната система младият човек да бъде устроен на работа. Ако не бъде устроен на работа, защото има някаква пречка, например е без професия и под никаква форма няма работодател, който да го наеме, то трябва непременно да бъде насочен към обучение, професионално ориентиране или отново да бъде върнат в образователната система. Това е целта. В първите четири месеца младият човек да намери място в това обществото.

    Ако трябва да говорим с цифри, колко млади хора могат да започнат работа по тези програми и с колко очаквате да намалее процентът на незаетите младежи?
    Минимум три хиляди души трябва да започнат до есента на 2012 г. по тези мерки, които пускаме сега.  Над 1 200 са само по двете програми „Старт на кариерата” и „Старт в администрацията”. Паралелно върви и стажантската програма, а отделно ще пуснем и схемата „Първа работа”, която е с обучение и заетост. Нашата цел е да влезем в европейските средни стандарти на младежка безработица.

    Вие призовавате младите хора да бъдат активни?
    Моето обръщение към младите хора е да търсят. Да контактуват активно с посредниците в бюрата по труда и екипите по проекти на Агенцията по заетостта. Да търсят своята цел в живота и тя да е адресирана към истинската реализация, а не към бързите пари, не към амбициите за 2 000 лева заплата на старта, а към реалната професионална реализация и кариера, която се постига стъпка по стъпка и води и до по-високи доходи. 

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 11 часа
    Отпускат близо 1,4 млн. лева за компенсиране на неприети деца в детските градини
    По мярката се компенсират семейства на деца от 3-годишна възраст до 1-ви клас
    преди 12 часа
    Държавата дава близо 4 млн. лева за суперкомпютъра в "София Тех Парк"
    Правителството одобри увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на "София Тех Парк"
    преди 13 часа
    „Солент Филм“ ООД ще изгради модерен киноцентър в Индустриален парк София- Божурище
    Инвестицията е в размер на 30 млн. лв. и ще създаде 40 постоянни и близо 1000 временни работни места
    преди 17 часа
    ЕС договори нови данъчни правила в цифровата ера
    Целта е противодействие на измамите с ДДС, подкрепа за предприятията и насърчаване на цифровизацията
    преди 18 часа
    Nvidia води скока на пазарната стойност сред глобалните компании
    Пазарната ѝ капитализация на достигна $3,26 трилиона през октомври