Това не е състезание, свързано е с изграждането на път към космоса, така че бъдещите поколения да могат да правят невероятни неща, заяви милиардерът
Американският милиардер Джеф Безос се завърна на Земята след 10-минутно пътуване в космоса с първия полет на ракетната си компания с хора на борда.
Към основателя на Amazon се присъединиха брат му Марк, 18-годишният студент Оливър Деймън и 82-годишната Уоли Фънк, пенсиониран професионален авиатор, обучавана в частно финансирана програма „Жени в космоса“ през 60-те години, която по-късно е отменена. Сега тя е най-възрастният човек, който е бил в космоса.
Излитайки от Тексас, те пътуват с ракетния кораб New Shepard, построен от компанията за космически туризъм Blue Origin на Безос.
„Най-добрият ден изобщо“, каза Безос, след като капсулата се докосна до пустинята в края на 10-минутния полет.
Полетът на Blue Origin идва осем дни след като британският милиардер Ричард Брансън излезе в космоса за кратък полет.
Но за разлика от ракетата Virgin Galatic на Брансън, която изисква двама пилоти, New Shepard е изцяло автоматизиран. Досега той е извършил 15 суборбитални тестови полета, но полетът във вторник (20 юли) е първият с човешки екипаж. Това беше и първият непилотиран суборбитален полет с изцяло цивилен екипаж.
В разговор с NBC News в понеделник Безос отхвърли всякаква ревност към Брансън, защото го изпревари в космоса, като каза: „Знаете, че има един човек, който е първият човек в космоса. Казваше се Юрий Гагарин и това се случи отдавна. Аз мисля, че ще бъда номер 570 или нещо подобно.“
„Знаете ли, на това място ще бъдем в този списък. Така че, това не е състезание. Това е свързано с изграждането на път към космоса, така че бъдещите поколения да могат да правят невероятни неща в космоса“, добави той.
Безос е хванал космическата треска на 5-годишна възраст, докато е наблюдавал кацането на луната на Нийл Армстронг и Бъз Олдрин на 20 юли 1969 г., пише Euronews. Той избра 52-ата годишнина от това събитие за собственото си излитане.
Влюбен в космическата история, Безос кръсти своята ракета New Shepard на Алън Шепърд, първият американец в космоса, и по-голямата си, все още в процес на разработка ракета New Glen на Джон Глен, първият американец в орбита.
Това е ракета за многократна употреба, проектирана да излезе извън линията Карман - международно признатата граница за космоса - определена да бъде на 100 километра над средното морско равнище на Земята.
Капсулата се отделя от носителя след три минути в 11-минутен полет и остава над линията Карман за две до три минути. Парашутът се активира на около деветата минута в полета и в крайна сметка каца в пустинята в Западен Тексас.