понеделник, 20 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    818 прочитания

    Могат ли университетите да направят света по-добро място?

    Каква е ролята на висшите училища за въвеждането, разпространението и качеството на устойчивостта като политика и начин за правене на бизнес и образование, разказва д-р Греъм Хейс, изследовател и фасилитатор на обучения по управление на околната среда
    11 декември 2024, 12:07 a+ a- a

    д-р Греъм Хейс, изследовател и фасилитатор на обучения по управление на околната среда (Снимка: Economy.bg)

    Д-р Греъм Хейс има над 15 години опит в подпомагането на организациите да мислят креативно как да процъфтяват в обществото с нулеви емисии. Понастоящем Греъм управлява и изпълнява финансираните от ЕФРР проекти Eco-Innovation North West (£14 млн.) и PrintCity Network (£3,2 млн.), които подкрепят 100 фирми в тяхното пътуване към устойчивост. Греъм е работил с организации, вариращи от малки и средни предприятия до големи корпорации и световната авиационна индустрия. Той е водещ изследовател по проекта ANIMA на Европейската комисия на стойност €7,5 млн., в който организира трансфера на експертен опит от академичната общност към летищата в Европейския съюз. Греъм е акредитиран фасилитатор на обучение по управление на околната среда за Международния съвет на летищата и фасилитатор на наградения проект Carbon Literacy.

    Д-р Хейс бе част от събитие, посветено на методите за адаптация към измененията в климата и намаляването на въглеродния отпечатък както на бизнеси, така и на учебни заведения, организирано от Британското посолство в България.

    Попитахме го какво трябва да знаят университетите за устойчивостта, как могат да помогнат за постигането ѝ, как самите те да я възприемат като начин на съществуване и да я направят част от учебните си програми.

    Защо университетите трябва да се интересуват от устойчивост?
    Защото това е централно за бъдещето на обществото. Ако искаме да преминем като общество към нисковъглеродна икономика и икономика с нулеви отпадъци, ние изискваме промени на всяко ниво в обществото, а университетите имат централна роля в това предизвикателство и в тази възможност, защото обучават следващото поколение талантливи хора и те могат да запълнят пропуските в уменията, които имаме. Те могат да подкрепят бизнес общността и политиците и да правят промени. Също така е вероятно да се наложи в бъдеще университетите да обърнат внимание на устойчивостта и поради промени в европейското законодателство. Така че е абсолютно централно за това, което трябва да правят университетите.

    Какво могат да направят университетите, което да е значимо за климата?
    Можете да го разделите на две ключови неща. Един университет може преди всичко да разгледа как да намали въздействието си върху околната среда от това, което прави. И така, използването на енергия в кампусите, пътуването на студенти и персонал до и от кампуса и всякакъв вид емисии или отпадъци от дейността на университета. Има начини, по които университетите могат да ги намалят. Но също така е важно, както и за всяка организация, да разбере кои са положителните неща, които може да направи по отношение на промяната. А университетите са може би в по-добра позиция от всяка друга организация да окажат положително въздействие върху обществото, защото могат да обучат следващото поколение хора, които ще влязат на пазара на труда, могат да решават бизнес проблеми и да направят света по-добро място по същество.

    Как се въвежда устойчивост в учебната програма?
    Наистина трудно, защото, знаете ли, университетите имат установени учебни програми, които са успешни от много дълго време, но може да бъде направено. Устойчивостта ще докосне всеки аспект на обществото. Така че, независимо дали е университет, в който се преподава в областта на минното дело, модата, медиите или храната, ще има аспект на устойчивостта, за който може да се помисли. Важно е да се мисли във всяко университетско звено, задача или проект, какви са възможностите за студентите да научат за устойчивостта, доколко е свързано с това, което учат, и какви промени и възможности съществуват, за които студентите могат да играят роля в бъдеще.

    Как университетът Манчестър Метрополитън стана един от най-устойчивите в света?
    Manchester Met се превърна в един от най-екологичните университети в Обединеното кралство според мен чрез комбинация от наистина страстен екип, който ръководи устойчивостта както от образователна, така и от страна на управлението на въглерода. Това е наистина талантлива, страстна група хора. Университетът просто разбра на ранен етап, че младите хора са наистина заинтересовани за устойчивостта и наистина искат да научат за нея като наистина важна за тях. И така, университетът просто прие устойчивостта много сериозно преди много време. Всъщност отидох в Манчестър Мет, за да запиша магистърската си степен през 2008 г. И дори тогава устойчивостта беше ключова част от всичко, което правеше университетът. Това, че са я приели сериозно, разработили са стратегия на всяко ниво в университета, им помага да се уверят, че във всичко, което правят, е помислено за устойчивостта, а наличието на този наистина страстен екип на заден план просто помогна да се придвижат напред.

    Как съзнанието за устойчивост може да помогне за пропуските в уменията, които са част от почти всяка икономика днес?
    Има всякакви пропуски в уменията по отношение на устойчивостта. Просто няма достатъчно висшисти, завършващи в която и да е страна по света, за да запълнят празнините, които имаме, защото всеки бизнес трябва да разбере как може да декарбонизира. И това може да е от намаляване на потреблението на енергия до промяна на начина, по който са проектирани продуктите, или начина, по който работи бизнес моделът. Има толкова много фирми, големи и малки, че просто няма достатъчно завършили студенти. Пропуските в уменията за устойчивост са една от най-големите области в икономиката, и е толкова добра възможност за кариера за студентите – да намерят начин да научат за нещо, което е наистина важно, но след това всъщност ще имат наистина огромна възможност да променят света. Знам, че навсякъде е различно, но сега много завършили студенти в Обединеното кралство са опитни в устойчивостта, отиват направо на корпоративни работни места и имат много добра кариера и прилагат наученото в университета. Така че това е чудесна възможност да окажете влияние и да изградите успешна, важна кариера.

    Какви са възможностите за бизнеса да се ангажира с университетите по отношение промените в климата и устойчивостта?
    Реална е възможността за бизнеса да се ангажира с академичните среди относно устойчивостта. Всички научни работници имат изискване да се ангажират с обществото, независимо дали това е чрез обществеността, политиците, или чрез бизнеса, за да се опитат да окажат влияние. Защото искаме да сме сигурни, че парите на данъкоплатците, които отиват в университетите, подкрепят хората и обществото. Така че учените наистина искат да работят с бизнеса, знанията, които имат, да бъдат използвани и да направят света по-добро място. При всички предизвикателства, които бизнесът има по отношение на устойчивостта, винаги трябва някой в университета теоретично да може да им помогне. Така че наистина бих насърчил всеки в бизнеса да се свърже с местния си университет. Вероятно ще има някой в университета, чиято работа е да създава партньорства между бизнеса и академичните среди. И така, просто свързването с университетите, откриването на този човек наистина може да отключи вратите към много възможности.

    Какво бихте посъветвали висшите училища, които искат да въведат устойчивостта?
    Моят съвет към университетите, които искат да възприемат устойчивостта, би бил да са сериозни, предполагам, защото, знаете, лесно е да правите неща, свързани с устойчивостта, но не много сериозно – като замените електрическите крушки с по-ефективни или прилагате програми за рециклиране и подобни неща. Но има толкова много възможности да я приемете наистина сериозно, да я включите в учебната програма, да изслушате студентите и това, което искат. Като цяло младите хора наистина се интересуват от тези неща и има толкова много възможности да създадете пътища за въздействие, да поставите студенти на работни места, да намалите и разходите си. Бих казал, че трябва да помислите наистина какво означава устойчивост, какви са възможностите, да направите разлика и да разработите дългосрочен план въз основа на това.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 2 часа
    Eleven Ventures с инвестиция от 650 хил. евро в чешки стартъп
    Мисията на OUTFINDO е да промени начина, по който пазаруваме онлайн
    преди 5 часа
    Китай отчете 5% икономически ръст за 2024 г.
    Страната изпълни прогнозата, която си беше поставила
    17 януари 2025, 16:34
    17 януари 2025, 16:21
    Ето колко фирми фалираха у нас за година
    Вижте и в кой сектор са най-много те
    17 януари 2025, 15:25
    ОББ: България е много близо до изпълнение на инфлационния критерий за еврозоната
    Банката повиши прогнозата си за цените на жилищата от 12.2% до 15.1% за 2024
    17 януари 2025, 15:18
    TikTok, Shein, Xiaomi – обект на жалба за неспазване на поверителността в ЕС
    В жалбата са посочени и други китайски компании