вторник, 21 януари 2025   RSS
    Барометър | Региони | Компании | Лица | Назначения


    1719 прочитания

    Желанието ни е да забавим стареенето

    По какви проекти се работи в ЦРСББ в Пловдив, защо екипът създава прототип на човешка кожа и как растенията могат да помогнат в борбата със стареенето, разказва проф. д-р Милен Георгиев, ръководител на отдел „Растителна клетъчна биотехнология“ в ЦРСББ
    19 ноември 2024, 09:07 a+ a- a

    проф. Милен Георгиев, ръководител на научната разработка и на отдел „Растителна клетъчна биотехнология“ в ЦРСББ (Снимка: ЦРЦББ)

    ЦРСББ е Център за върхови постижения в областта на растителната системна биология и биотехнология. Той е независим научноизследователски институт, създаден по проект „ПлантаСИСТ“ с финансиране от ЕК по програма „Хоризонт 2020“ и по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ към Министерство на образованието и науката (МОН). Общият размер на финансирането е в размер на близо €30 млн. и е инвестиран в построяването на комплекса, оборудване с технологии и набиране на научен и административен персонал за периода на проекта (2017 – 2025). Комплексът е построен върху терен от 24 дка, предоставени с безвъзмездно безсрочно право на строеж от Община Пловдив.

    В момента ЦРСББ работи по редица мащабни международни изследователски проекти. Финансирането на центъра се осъществява изцяло с проектна дейност и екипът разработва постоянно научни проекти, с които кандидатства за финансиране. В момента в Центъра работят учени от България, Франция, Германия, Канада, Аржентина, Италия, Испания, Турция, Южна Африка, Индия и др. Изследователските отдели към момента са седем, шест от които изследват значими стопански култури с цел повишаване на тяхната устойчивост към климатичните промени (засушаване, високи температури, засоляване на почвата и др.) и към биотичен стрес (патогени, болести и т.н.). Отделът на проф. Милен Георгиев изследва растителни вещества и молекули, които потенциално могат да бъдат в полза на човешкото здраве и качеството на човешкия живот.

    В началото на месец октомври от ЦРСББ съобщиха, че са разработили прототип на човешка кожа, който може да се използва при проучвания в областта на медицината, фармацията и козметичната индустрия. Economy.bg се свърза с проф. д-р Милен Георгиев, ръководител на научната разработка и на отдел „Растителна клетъчна биотехнология“ в ЦРСББ, за да разкаже повече за Центъра, проектите, върху които работи, за какво може да се използва създаденият от неговия екип прототип и какво предстои.

     

    Проф. Георгиев бихте ли ни разказали малко повече за Центъра за върхови научни постижения в областта на растителната системна биология и биотехнология (ЦРСББ)?
    Центърът го създадохме като една инициатива преди 10 години. Бяхме група ентусиасти, прекарали доста дълга част от кариерите си в чужбина. Аз бях работил 2,5 г. в Германия и 2 г. в Нидерландия. Проф. Цанко Гечев, който в момента е директор на Центъра, също беше прекарал дълго време в западния свят и видяхме, че хората нито са по-работливи от нас, нито са по-креативни от нас, нито пък са по-умни. И една от целите, когато го създавахме, беше да се опитаме да създадем същото и в България. Стратегическата цел, към чието изпълнение вярвам, че вървим, беше да спрем това изтичане на мозъци. Част от тези хора също се занимават с наука и са образовани, което е голяма икономическа загуба за България.

    Вие сте ръководител на отдел „Растителна клетъчна биотехнология“, с какво се занимавате?
    По образование съм биотехнолог. Имах щастието да се уча от много големи учени в България, Германия и Нидерландия и кариерата ми се развива в такава посока, че от чисто биотехнологичната работа се насочих към химията на природните вещества, а в последните години основно в областта на молекулярната фармакология. Може би и това, че като започнах да изграждам колектив, хората, с които работя, бяха фармаколози, фармацевти, молекулярни биолози и по съвсем естествен начин се насочихме в тази посока.

    Лесно ли намерихте хора да попълните екипа си?
    Мисля, че успях да изградя един колектив от млади и изключително ентусиазирани хора, създадохме добри условия за работа и това привлече хора с различен образователен бекграунд. Аз имам колеги в лабораторията, които са фармаколози, фармацевти, молекулярни биолози, микробиолози, технолози на храни и технолози на козметични продукти. Като добавим и мен като биотехнолог, това прави един мултидисциплинарен колектив и ни позволява да погледнем на различните проблеми от различен ъгъл.

    Колко време отне създаването на прототипа на човешка кожа?
    Три години е краткият отговор.

    Как се роди идеята?
    Това са човешки клетки, които са получени от донори на някакъв етап, тъй като в момента ние работим с обезсмъртени кератиноцити. Но както казах, през годините нашите цели и идеи еволюираха и нашата следваща съвсем естествена стъпка би била да създадем органоид, който представлява лабораторен модел на човешка кожа, в която да включим и фибробласти. Създаването на един такъв органоид ще ни позволи да навлезем още по-дълбоко в процеса на стареене. А аз вярвам, че можем да накараме и стария фибробласт да прави колаген. На този етап смятаме стареенето за необратим процес, но може би бихме могли да го забавим. 

    Колко еднакъв или различен е той от човешката кожа?
    Това беше една моя идея още от времето, когато работех в университета в Лайден в Нидерландия. Ние имахме съвместна работа с колеги от Италия, от един от най-добрите институти за изследване на кожата, и установихме, че част от веществата от природен произход могат да бъдат полезни за човека по отношение на някои кожни проблеми и състояния. И така доста време след това в България нямах възможност да започна работа в тази посока. Слава богу, центърът, който създадохме, и финансирането, което получихме, ни дадоха възможност да започнем работа в някои области отначало. В началото ние се интересувахме от автоимунни заболявания като псориазис и как евентуално можем да облекчим хората, страдащи от подобно заболяване. И в процеса на работа наред с резултатите, които получавахме, ние виждахме и известни предизвикателства и тръгнахме в посока разработването на 3D модела. Доста време сме работили и с различни животински модели, основно гризачи, но това, което е тенденция на ниво ЕС, е ограничаване на работата с животни. А по отношение на козметиката и на козметичните компании това дори е забранено. И нашата идея беше, че след като започваме работа в посока стареене на кожата, съвсем логично би било да разработим наш прототип на човешкия епидермис и да можем да изследваме не само влиянието на веществата по отношение на стареенето, а и самия процес на стареене. Това, което се знае в световен план, са генералните механизми на стареенето, но голяма част от детайлните механизми на молекулярно ниво все още не са добре проучени. В момента, в който познаваме детайлните процеси на стареене, ще можем евентуално да ги модулираме в желаната от нас посока. А желаната посока е да забавим стареенето.

    Само Вие тук ли използвате тази кожа, или имате и други потребители/клиенти?
    На този етап работим само ние, тъй като това е сравнително скъп процес. При нас в момента, в който разработим известно количество, третираме с природните вещества по отношение на фотостареенето. Целият материал, който създаваме, отива за молекулярно биологични изследвания за експресия на протеини и имунохистологични изследвания. Имаме доста сериозен интерес от редица колеги за съвместна работа по изследване на влиянието на различни вещества и възможност евентуално за създаване на продукти по отношение забавяне на стареенето.

    Планирате ли по-широко производство и дистрибуция?
    На този етап ни интересува чисто научният проблем и това да можем да отговорим на въпросите, които си задаваме като учени. Създаването на процеса, който отне, както казах, три години, вече е доста добре разработен и смятам, че няма никакви пречки занапред да създадем органоид и да включим в него и клетки от възрастни доброволци. Това, което ви казах – ще се стремим да накараме стария фибробласт да произвежда колаген. Така че може би ще развием това в бъдеще, тъй като има голям интерес не само от чисто научна гледна точка, но и за създаването на продукти за кожата и за модерното таргетиране на стареенето.

    В кои сектори е приложима тази кожа?
    Основно в козметиката, фармацията и медицината. Защото извън процеса на стареене, който е съвсем естествен биологичен процес, има и редица кожни заболявания, които моделът позволява да бъдат изследвани и което ще намали употребата на опитните животни в експериментите. На ниво Европейски съюз има тенденция за ограничаване на работата с опитните животни, или така наречената 3R стратегия. Едно от трите R е точно заместването на животинските модели с други. И аз смятам, че това би дало възможност за доста повече изследвания в тази посока. Пък и това, че на нас ни отне 3 години, съвсем не означава, че на други колеги би отнело толкова, тъй като сме разработили протоколите и съвместно бихме могли доста по-бързо да провеждаме подобен тип изследвания. За нас конкретно е важно от гледна точка на процеса на стареене, че ние имаме широк спектър от природни вещества, които чисто теоретично имат потенциал за забавяне на стареенето. И благодарение на модела, който разработихме, сега ще можем доста по-бързо да проверим дали това е така. 

    Може ли да се използва в медицината, да кажем, като присадка при тежки изгаряния?
    Има доста подобни изследвания в световен план. Работи се много в тази посока, тъй като това е една обширна област от висок обществен интерес. В нашите проучвания подобни разработки не са включени, тъй като целите ни засега са различни. 

    Какви други медицински и фармацевтични ползи има?
    Всяка формулировка, продукт или вещество, което има потенциал за приложение върху кожата, би могло да се изследва. Както казах, ние стартирахме с псориазиса, който представлява изключително неприятно автоимунно заболяване, което засяга около 2 – 3% от световната популация. При 6 – 6,5 млн. население на България това предполага 150 – 180 хил. души, които страдат от псориазис. Така че възможностите за приложение са разнообразни. Това, което ние не знаем, е как част от веществата, с които нашата кожа е в пряк контакт всеки ден, ѝ действат по отношение на нейната пропускливост и редица други процеси. Така че има доста голяма възможност за провеждане на широк кръг от изследвания. Но това, което на нас в момента ни е интересно, е точно този процес на стареене и неговите механизми на действие и дали ние можем да намерим онази магична молекула, която да спомогне за забавянето на стареенето.

    Бихте ли ни разказали малко за работата си в сферата на дълголетието?
    Стареенето е естествен биологичен процес, който съвременната наука смята за необратим. Имаме някои хипотези, а също има и колеги в световен план, които смятат, че процесът би могъл да бъде до някаква степен обратим, но това е по-скоро задача за бъдещето. Това, което в настоящия етап е възможно, е процесът на стареене да бъде забавен. И ние тръгнахме от една хипотеза, че преди малко повече от 100 години на Балканите е имало сравнително висок процент на столетници. Искахме да разберем на какво се дължи. Защото, когато процентът на столетници е бил сравнително висок, тогава средната продължителност на живота е била само 50 години. И наред с гените, които тези хора са наследявали от предците си, те на епигенетично ниво са консумирали определен вид храни, определен вид напитки и част от тези традиционни храни и напитки ние решихме да изследваме в лабораторни условия с идеята, че може би можем да намерим принципа, който води до тази по-висока продължителност на живота. Сега, в последните дни, получавам изключително много въпроси за меда, който удължава живота на моделния организъм в нашата лаборатория с 30%. Това е една от традиционните храни, които се коснумират. Ние изследваме също в момента и различни млечнокисели бактерии, които са в основата на киселото мляко, традиционно употребявано от векове, и аз вярвам, че със съвременните знания и апаратура, която имаме, ще можем да установим какво евентуално е довело до тази по-висока продължителност в процентно съотношение в нашия регион и по-дългосрочната ни цел е евентуално да създадем и продукт на тази база.

    Продукт, който да удължава живота, ли имате предвид?
    Освен удължената продължителност на живота, за нас е интересно и да се намери начин да се удължи периодът, през който качеството на живот е най-високо, тъй като обикновено се смята, че след петдесетгодишна възраст започват хроничните заболявания и употребата на медикаменти за третиране на хроничните заболявания. Идва така наречената полифармация – употребата на лекарствени продукти за няколко хронични заболявания. Така че, това е голямата цел на всички, които работят в домейна стареене – увеличаването евентуално на прозореца, през който качеството на живот, имам предвид от здравословна и биологична гледна точка, а не от финансова или икономическа, е най-високо. Много хора смятат, че това е някаква научна фантастика или научна фикция. Но аз обичам да казвам, че само преди 100 години средната продължителност на живота е била 50 години. В момента е 80. Тоест за един кратък период от нашето развитие и еволюция сме успели да постигнем повишаване на продължителността на живота с 60%.

    Какъв съвет бихте дали на младите, които се колебаят дали да се захванат с наука?
    Краткият съвет е да не се чудят, тъй като науката и научните изследвания дават свобода човек да изследва неща, които друг не е изследвал и дават възможност човек да развие креативния си потенциал. И беше едно старо мислене, че науката в България не е добре финансирана и научната кариера не е за препоръчване от финансова гледна точка. Нещата се промениха доста сериозно в тази посока през последните години. Аз вярвам, че положителната тенденция ще се запази. И това, което ние успяхме също да постигнем, е, че привлякохме и чуждестранни учени в България, с което разнообразието от учени и от хора с с различна професионална експертиза се повишава. Създава се една международна среда и аз смятам, че всичките стари догми, че това е една закостеняла област или че не се случва нищо интересно и ново, се променят. Така че аз лично бих окуражил всеки млад човек, който има подобно желание да се развива.

    Какво предстои?
    Надявам се създаването на продукт за кожата. Фотостареенето е стареенето на кожата, което е индуцирано от UV лъчите, най-общо казано, и от синята светлина. Ние имаме апаратура, която позволява третирането на този прототип на човешкия епидермис с UV лъчи и евентуално намирането на принцип от природен произход, тъй като това е основният наш интерес, който забавя стареенето на кожата, индуцирано от ултравиолетовите лъчи. Така че смятам, че това е първото нещо, което бихме могли да разработим, както и продукт на базата на специфичния български мед, тъй като той провокира много сериозен интерес. Аз вярвам, че можем да стигнем до хранителна добавка на базата на този специфичен български мед и да продължим след това съвместно с някоя голяма компания, за да създадем продукт, който да се разпространява не само в България, а и по света.

    Нагоре
    Отпечатай
     
    * Въведеният имейл се използва само за целите на абонамента, имате възможност да прекратите абонамента по всяко време.

    преди 8 часа
    Австрийският бизнес у нас: Заплатите вече не са сред предимствата на България
    Австрия е вторият най-голям инвеститор в България, но нови инвеститори няма, продължават да инвестират присъстващите вече компании
    преди 10 часа
    преди 11 часа
    myPOS придобива френската компания за касов софруер Toporder
    Финтех платформата разширява екипа си със 130 нови служители в България
    преди 15 часа
    Над 18 000 гръцки компании работят в България
    Гръцките инвестиции у нас надхвърлят 3,5 млрд. евро
    преди 1 ден
    Министерството на финансите пласира нов дълг от 300 млн. лева
    Заемът е под формата на 3-годишни държавни ценни книжа