В нашата индустрия знанието, което имаш днес, няма никаква стойност след няколко месеца, ако не го надграждаш, казва Атанас
Атанас Янев - Director Software Engineering в Resolute. Снимка: Личен архив
Кои са хората, които са в основата на успеха на компаниите в България? В тази рубрика целта е да разкажем за лидерите – за хората, които мотивират останалите, споделяйки своя опит и възгледи. Какво са учили, каква е била първата им работа и как са стигнали до настоящата си позиция? С какви предизвикателства са се сблъсквали, какви са отговорностите им днес, какво ги мотивира и биха ли променили нещо, ако можеха да върнат времето назад?
Запознайте се с Атанас Янев - Director Software Engineering в Resolute. Атанас е придобил знанията си по програмиране в Австрия и години наред е развивал таланта си там. Притежава над 20 години опит в сектора, а в последните две е част от Resolute, където работата не само му носи удоволствие, а и допринася за обществото в глобален мащаб.
Resolute e технологична компания за софтуерна модернизация, част от семейния инвестиционен холдинг Ocean Investments. Холдингът фокусира своята дейност върху инвестиции и развитие на стартъп идеи и компании в пет ключови бизнес направления: сигурност, здравни технологии, недвижими имоти, образование и храни на бъдещето. Целта на Ocean Investments е позитивна промяна на предприемаческата екосистема и качеството на живот в България посредством партньорства с други фондове, инвестиционни компании, асоциации и участници в нея.
Разкажете ни за Вашето образование и какво оценявате като най-ценно.
Завърших Техникум по електроника и винаги съм си бил „жичкаджия“, харесваше ми. Това беше и причината да запиша същата специалност в Техническия университет, София. Там учих година и половина, това беше 97-98 г., интернетът тъкмо беше започнал да навлиза, а образованието в чужбина също стана по-достъпно. Точно в този период ми се отвори възможност да замина да уча в Австрия. Зарязах висшето тук и заминах за Виена, където завърших бакалавърска степен по софтуерно инженерство.
Образованието там беше доста различно от това, което бях видял в България, там никой не ти дава готовите решения, трябва да ги търсиш сам. Процесът е по-скоро самообучителен, пак имаш лекции и упражнения, но подходът е коренно различен. В началото ми беше много трудно да се адаптирам, отне ми повече от година. Бях свикнал да получавам цялата информация наготово и трябваше бързо да променя тази нагласа. Никога през живота ми не бях прекарвал толкова много време в библиотеката (смее се), с колегите стояхме по цели дни ровейки се в книги и решения. Впоследствие обаче това ми помогна в професионалния живот, бях подготвен и липсваше какъвто и да било стрес при преминаването от училище към работа. Това беше най-ценното за мен. Научи ме, че знанията са нещо временно и трябва да ги придобиваш през целия си живот. В нашата индустрия знанието, което имаш днес, няма никаква стойност след няколко месеца, ако не го надграждаш. Способността бързо да учиш и бързо да се адаптираш е най-важна.
Ако знаете това, което знаете днес, какво образование и специалност бихте избрали да учите?
Ще отговоря с една предистория. Във Виена има Технически университет с инженерни специалности и Икономически университет с икономически такива. В Техническия имаше една хибридна специалност - Икономическа информатика, на която никой от нас не гледаше сериозно, тъй като и двата предмета се учеха по-общо, дори се завършваше по-лесно. Впоследствие обаче се оказа, че е много търсена. В средите беше ценно не само да умееш да създаваш софтуер, но и да имаш икономически знания и култура. Та с оглед на това може би бих избрал именно тази специалност.
Каква беше първата Ви работа и как се чувствахте тогава?
Първата ми работа беше в Австрия, но имах много предизвикателства, докато започна. Образованието там е напълно безплатно, всичко се поема от държавата, но не ти издават разрешение за работа в страната, а без него няма как да те наемат (това беше преди влизането на България в ЕС). Първо работех като фрийлансър за бащата на мой приятел, който имаше софтуерен бизнес. Имах страхотен късмет с тази възможност, защото макар и почасово успявах да правя това, за което съм учил и истински харесвам. Въпреки това парите не стигаха, буквално бях фалирал и дори за последните си два наема бях взел заем, трябваше ми работа на пълен работен ден. Нямах разрешително за работа и намирането на такава се оказа голямо предизвикателство. Случваше ми се колеги от университета да ме препоръчат във фирмите, в които те работеха. Отивах на интервю, но кажех ли, че нямам разрешително, не ме наемаха. Малко преди да се откажа напълно и да приема, че трябва да се прибера към България, приятел ме препоръча в най-голямата бетинг компания за Европа по онова време. Те се ангажираха да ми извадят разрешение за работа и моята история в програмирането започна. Работих там 16 години, в офиса във Виена, сменях роли и отговорностите ми растяха. В един момент взех решение да се върна в България и имах възможността да продължа работата си за същата компания, като отворя неин филиал в София и наема хора.
Кои са моментите във Вашата кариера, за които имате най-живи спомени и намирате за най-важни?
Един от тези моменти беше точно възможността да отговарям за филиала на австрийските ми работодатели тук, в София. Аз съм прекарал общо 18 години в тази компания, минал съм през всички придобивания и сливания, които е имало. Значимите моменти бяха свързани с динамиката и възможността да срещам предизвикателства, да участвам в развиването на няколко софтуерни продукта. Разработвахме финансови софтуери за компания с милиони оборот, където всяка една грешка би била фатална. Харесваше ми тази динамика. След това дойдоха отговорностите в менажирането на екипи в Индия, Украйна, Румъния и бизнес пътуванията. Да отговарям за близо 30 души в софийския офис също беше важен и ценен момент от кариерния ми път.
Как от Директор на цял отдел в огромна компания, създаваща продукти, решихте да се присъедините към Resolute, която е консултантска компания?
С времето в старата компания много неща се промениха, тръгнаха си качествени хора, останаха такива, в чиито решения и умения аз не бях убеден и беше време за промяна. Попаднах в Resolute съвсем случайно. С мен се свърза рекрутър, предложението ми прозвуча интересно и се съгласих за среща. Oцениха профила ми за по-висока роля от тази, за която кандидатствах и влязох в процес на интервюта. Срещнах се с Вели Пехливанов, нашият CTO, хареса ми неговата визия за бизнес. Допадна ми и политиката на Resolute, осъзнах че не е поредната аутсорсинг компания, защото в началото имах такива притеснения. Нагласата ми се промени коренно, когато разбрах, че компанията избира сама проектите си и не работи „на парче“ или по поръчка. Хареса ми това, че има мисия и всички проекти са свързани с това да подобрява средата на живот. Дали ще е сигурността, здравната система, технологичното развитие, клиентите са много и различни, но винаги в проектите има кауза и това ме спечели. Бидейки твърде дълго в сектор, свързан с бетинг, в един момент с напредъка на годините узрях и за моралния елемент. Така, без много да му мисля, станах част от Resolute.
Какви са Вашите отговорности днес?
Като всеки мениджър, отговарям за екипа и процесите, но това е малка част от нещата. В момента съм фокусиран върху предизвикателствата, които срещаме с нов клиент в сферата на CRM. Предстои ни да пуснем първа версия на софтуера, който модернизираме, ползвайки Blazor и .NET технологии. Месеци наред пренаписвахме цялата система. Започнахме работа с frontend частта, но в момента работим и по backend. Истината е, че печелим доверието на клиентите бързо и проектите се разрастват, предизвикателствата също. Това, което правим до момента, е ново за нас, а успехът, който виждаме е страхотен. Комуникацията е отлична и именно това имах предвид по-рано, споменавайки колко е важно, когато компанията подбира клиентите, за които работи.
Какво Ви мотивира?
Перспективата и предизвикателството. За добро или лошо лесно се отегчавам и за мен е важно винаги да имам предизвикателства - те ме движат напред. Мотивира ме и това да работя с компании, които виждам, че социално се ангажират или допринасят за общото благо. Може да звучи като клише, но това е голям стимул за мен.
С какво не бихте направили компромис?
В личен план със семейството и близките ми. На професионално ниво е сходно, не правя компромис с взаимоотношенията в работна среда. Не бих действал срещу собствените си разбирания, било то социални, морални или общочовешки. Например за мен е много важно да има баланс между личен и професионален живот и единственият случай, в който бих помолил колега да изработи нещо извънредно, би бил, ако е изключително важно и спешно, като за това ще се ангажирам и със съответната компенсация за труда при извънредни условия.
Какви хора се стремите да привличате в екипа си и какви качества цените в тях?
Бързата способност за учене е може би най-важното качество, поне в информационните технологии. На второ място, разбира се, е комуникацията. Но това е нещо, с което по-скоро бих направил компромис, бих дал време. Техническите умения и способността на човек бързо да се адаптира и да учи са от съществено значение за мен.
Кои са ключовите умения, които считате, че трябва да притежава един мениджър, за да управлява успешно технологична компания?
Няма как да отговоря еднозначно. В годините съм виждал различни мениджърски подходи и поради факта, че хората са различни, някои подходи работят при един, други подходи при друг. Може би най-важното качество, което един мениджър трябва да притежава, е да разбере нуждите на хората около него и да отговаря на тези нужди, а не да има един стандартен подход за всички. Някои служители се мотивират от пари, други от проекти, трети от гъвкавост и достатъчно свободно време. Необходимо е мениджърът да разбира всичко това и да реагира според нуждите.
Кои бяха най-големите предизвикателства до този момент във Вашата кариера и какво научихте от тях?
Комуникацията с хората винаги е била предизвикателство за мен. По природа съм интроверт и невинаги ми е било лесно да осъществя връзка с човека отсреща. В ролята на мениджър, където това е основна необходимост, неведнъж съм изпитвал затруднения да откликна на нуждите на хората. Много често съм бил по-директен или неразбиращ. С годините това се научава, разбира се, стига да имаш желание.
Как си представяте развитието на ИТ индустрията в България през следващите години?
Развитието на индустрията ще е предизвикателно. В България цените на услугите в сектора се вдигат постоянно, а има добри експерти по цял свят, които дори не изискват такива бюджети. Затова смятам, че е много важно да развиваме бизнес тук, иначе може и да започнем да губим клиенти. Също така поради този бум в индустрията вече има много хора, които се обучават за програмисти, нямат необходимите знания и умения и свалят цялостно нивото в сектора. Затова е време още сега да се замислим за бъдещето и как можем да му повлияем.
Вижте профила и актуалните позиции за работа на Resolute Software JSC в JOBS.bg
ВИЖТЕ ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА ИТ ЛИДЕРИТЕ В БЪЛГАРИЯ:
Борислав Кулов - Director Software Engineering в Resolute
Стоил Гювийски - IT Мениджър в ITF Group
Апостол Терзиев, съосновател и CTO, НОТО
Христо Тодоров – Founder & VP of Technology в CleverPine
Лальо Таков – Tech Manager в AXSMarine
Танер Илязов, Delta Source
Владимир Видинлиев, Merkle Bulgaria
Мариана Гостева, Ubisoft Sofia
Пенка Бочева, EPAM Systems България
Недко Пенев, Cognyte Bulgaria
Явор Попов, PhoneArena
Ваньо Ванев, VSG Bulgaria
Александър Джонгаров, Delta Source
Владислав Янков, Equinix България
Антон Ганев, Tek Experts
Симеон Костадинов, GlobalFoundries Bulgaria
Стоян Димитров, Yotpo SMSBump
Деян Парушев, INDUSTRIA
Георги Постолов, GlobalFoundries Bulgaria
Марин Василев, Coretech Bulgaria
Надежда Данабашева, PSInteractive
Димитър Камбарев, Bosch Engineering Center Sofia
Иван Гойчев, Cobuilder
Александър Димов, „Адастра“
Благовеста Пугьова, Childish
Огнян Траянов, ТехноЛогика
Ивайло Връбчев, Helecloud
Вихрен Славчев, Мнемоника
Стефан Стефанов, Progress
Николай Николов, Mansion Bulgaria
Калоян Петров, Smart IT
Иван Дудин, Acronis
Светослав Спасов, KPMG ITS
Илия Николов, Devision
Динко Манолов, Модис България
Владимир Димитров, ITGix
Недялко Миленков, Scalefocus
Александър Кондов, News UK екип в Questers
Мартин Антонов, AtScale
Екатерина Недялкова, Experian България
Костадин Йорданов, FITE
Боян Шейтанов, Astea Solutions
Милен Желев, Hewlett Packard Enterprise
Светлин Николаев, Progress
Мохамед Соула, SEEBURGER
Дарин Маджаров, „Уча.се“
Стоян Дамов, Tick42
Елеонора Георгиева, МенторМейт
Драгомир Николов, VMware - CPBU
Атанас Райков, Rakuten Viber
Иван Александров, eBag
Иван Петров, Paysafe
Михаил Панайотов, TechPods
Иван Димитров, "Бианор Сървисиз"
Михаил Петров, Schwarz IT България